Jump to content
Българският форум за музиканти

Екраниран аудио кабел


Recommended Posts

Здравейте .
От къде да зи закупя екраниран аудио кабел ?

Проблема е че два усилвателя Oberton B1200 - при минимум усилване  имат Брум в изходите + много тиха музика .

Когато се предадох след всякакви измервания - преместих леко част от кабелите в различна позиция ( ту към тороида , ту към радиатора на крайният усилвател ) брума започна да се премесва в левият или десният или двата канала .
Това го тествам с включени слушалки на изхода , вместо да тичам всеки път към  високоговорителите  

Не очаквах при серийно производство и много години работа - те да не са го разбрали . Използвали са лентов кабел към различните платки . 
  
1: Предусилвател към предният панел с потенциометрите .
     Лентов 5 жилен кабел 
    за всеки канал   3 жила в оплетка 
2:  Предусилвател към НЧУ :
    лентов кабел с 4 жила ( двете са +15 V  , -15 V стабилизирани от ценери от НЧУ с които се захранва предусилвателя  ) другите две са ( сигнала към НЧУ ) 
      тук ще използвам 2 жила в оплетка разделени от заханването 

Правилно ли съм се насочил ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

https://www.musicworld.bg/bg/c_2291/Unbalanced_Audio_Cables.html

https://www.megavoice.bg/?pid=66&brand=0

И всякакви магазини като Elimex, Radimex...

Пробата няма да е скъпа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПОпаднах и на този кабел

https://www.prosound.bg/aksesoari-1/kabeli/kabeli-na-metur/CAE-STARQUA-ps

Малко е грозна картинката - ама толкова мога да рисувам :)

4-те линии между предусилвателя и НЧУ ( ниско честотен усилвател ) са използвали лентов кабел 

дали и той може да вкара смущения ?

kabeli2.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смени само сигналните линии с екраниран кабел.

Ако сигнала е балансиран - слагай микрофонен кабел с две жила в обща оплетка, ако е небалансиран - единично жило в оплетка.

Не разбирам тоя с 4 жила в обща оплетка за какво ти е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз от първия пост разбрах за какво става дума. За това ти казвам - пусни само сигналните кабели в отделни ширмовани кабели.

Прочети пак горния ми пост за балансирани и небалансирани сигнали.

Захранващите линии ако искаш и тях вкарай в ширмовани кабели, но не ги вкарвай всички 4 от лентовия в един общ усукан ширмован кабел!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

След като използвах 2 вида екранирани кабели и реших да исползвам лентов кабел ( както е оригинално  5 жила ),  но го направих по-дълъг . 

След сваляне  и на блока ( радиатор + усилвател ) - и свързването само на единият канал - намалих колкото мога входният сигнал от АУдио миксера - след кратко преместване в различни позиции ( по-близо или по-далеч от трафа ) , както и усукване на кабела , в един момент бръмченето почти изчезна ( със слушалка разбрах ) .

Но не знам като включа и другият канал как ще бъде . Дано не си пречат . След няколко дни ще разбера .

Много е ш..ано , да търсиш начин да премахнеш смущения в аудио сигнал . Сега разбрах защо някой техници взимат много скъпо за ремонт :) 

Лентов кабел.JPG

Редактирано от HackoBoy
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без металният капак след поставяне в позиция на самият трансформатор - двата сигнални кабела - това което ме дразнеше изчезна и звука беше супер . Но след слагане на капака = пак се върна . 

Остана да сменя филтриращите кондензатори = риск за 60 лв . ( след като знам че стъпалото е на над 20 години ) 

4700 uF / 100 V ( 3 + 3 )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.