Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за разстоянието до 12 прагче и от там до задното магаре?


famousest

Recommended Posts

... някъде бях чувал че разстоянието от предно магаре до 12 прагче и от там до задно магаре трябвало да е еднакво ,тъка ли е? Питам защото моята китара ,ако ми дава например 1-ва струна настроена като е свободна,то като я хвана на 12-то прагче вече бяга. Благодаря ви за компетентните отговори предварително. А ако има и някой да ми отговори възможно най бързо.../че сега съм се запържил :cheers2:/ много ще съм му благодарен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, вярно е.

Флажолетът на дванайсето прагче е първият флажолет на свободната струна, при който струната трепти на половината от дължината си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

значе трябва да постигна вярна първа свободна и вярно12-то прагче ? за да е вярна китарата ,нали? Трябва да местя болчетата отзад ,нали?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

значе трябва да постигна вярна първа свободна и вярно12-то прагче ? за да е вярна китарата ,нали? Трябва да местя болчетата отзад ,нали?

"Болтчетата отзад" са за височината на струните (ако говориш за тези, които са от двете страни на съответната струна), болтчетата зад магарето (които регулират позицията това-в-което-се-слага-струната, напред или назад) могат да помогнат за верността...

Сравни флажолета на 12то прагче с тона на 12то прагче. Трябва да са еднакви по височина.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това за половината разстояние теоретично е така, но на практика не е. Ако измериш разстоянията, след като перфектно нагласиш интонациите, ще установиш, че разстоянието от горе до 12-то прагче е по-малко от разстоянието от 12-то прагче до бриджа долу. Това е компенсация, понеже като натискаш струната, малко или много я опъваш, и повдигаш тона и.

 

Процедурата с винтовете за интонация е следната - ако на 12-то прагче на дадена струна тона е по-висок, от естествения флажолет над 12-то прагче - седлото трябва да отиде назад, да се отдалечи от адаптерите. Ако пък епо-нисък от флажолета - сеглото трябва да отиде по-напред, накъм грифа.

 

Настройките се правят когато сменяш струните, и се правят на НАСТРОЕНА КИТАРА.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да мойто момче това с въртенето на болчетата отзад се нарича финна настроика.тона на 12ти праг и флажолета на 12ти праг трябва да са ти един и същи за да ти е точна китарата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.