Jump to content
Българският форум за музиканти

Пак за заглушаване


AXE

Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

:) Не си много прав(вероятно щото си седнал да пишеш на компа :) )

Значи от физична гледна точка става това:

всички тела трептят понеже са над абсолютната температурна нула. Това включва и струните! Дори и когато не свириш на тях те пак си трептят! НО трептят със пренебрежима амплитуда. Когато обаче удариш примерно СОЛ на 6 струна вибрацията се предава на тялото и моста(флойд мойд квото е там) и от тях се предава и на другите струни и те започват да трептят съвсем леко повече. НО понеже 3 струна отворена е също СОЛ при нея се получава резонанс (неколкократно увеличаване на амплитудата на трептене при доближаване на собствената честота на трептене на тялото). И именно тоя резонанс ебава майката на чистия звук в случая.

На изключена китара няма как да го чуеш. Отиди си надупи китарата, праси СИ или СОЛ на 6 струна и след това я заглуши (САМО 6та! ) и ще чуеш за кво става дума.

 

Едит: MDFK и аз се замислих дали с фиксиран мост няма да е по добре - без тва на там съм тръгнал :)

А кви са тия гнезденца?

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

@ Феникс,според мен по-скоро точно той ги разпространява,защото е от един, и не съвсем фиксиран за тялото, корпус - все пак виси на пружини, а не е закован за тялото на китарата... :think: ..така мисля.

Има логика в това, но тогава не би ли трябвало сички да вибрират? Т.е. абсолютно си е така, ама моята теза е че тези вибрации са прекалено малки - поне при мене. Чак за да издадат звук другите струни..., това би означавало като дрънна 6та и да се получи едно размаааааааааазано :)

 

А при мен не се :D

 

 

едит: Тъй тъй. вдиях поста на АХЕ (преди тоя), та това тука е към него:

Мухахахаххахаахаххаlol.giflol.giflol.gif

 

Разбах за какво говориш. (усилвателя през цялото време е тука до главата ми, по изключение :D) Значи, досега при мене това не се е плучавало, заради постановката ми. В смисъл, че като "тествах" досега и нищо нямаше, ама забеляах че аз през цялото време си държа 2ра, 3та и 4та (2ра не винаги) заглушени. Такваз ми е постановката и затова досега не съм срещал тоя проблем...

 

 

Еми - давай и ти така, е моят съвет! :):):)

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fenix, вярно е, че Флойда, бидейки мека основа, убива адски много вибрациите на струните (затова и китарите с Флойд са с по-глух тон и имат малък и лайнян състейн), но при по-агресивен стил на свирене, какъвто явно е стилът на АХЕ, дори и пружинната играчка не може да обере и омекоти пренасянето на вибрации към другите струни, защото то става не само през бриджа, а и през грифа и през тялото - просто цялата китара започва да вибрира.

 

PS:

MDFk, сподели за другия проблем, защо предпочиташ да си "траеш"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Смятам че проблема иде от това че някои струни са по-тънки и,вероятно - по-затегнати. Така,когато са по-"сраснали" с Флойда,им е по-лесно да вибрират заедно с него,защото са лесно възбудими.А и вибрацията се пренася в кръгова форма,май? :think: Предполагам че обсега на вибрацията е по-малък,и не достига до 1ва струна примерно,а само до 2ра и 3та...а 5та и 6та са заглушени...

Спекулирам сега. Може би греша,но така си мисля аз...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Fenix - с дясната ръка ли ги заглушаваш?

@ MDFK - не, вибрациите достигат почти еднакво до всички струни, но само някои резонират. Прасни 6та свободна и я заглуши - първа ще си бучи леко.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Не си много прав(вероятно щото си седнал да пишеш на компа :) )

Значи от физична гледна точка става това:

всички тела трептят понеже са над абсолютната температурна нула. Това включва и струните! Дори и когато не свириш на тях те пак си трептят! НО трептят със пренебрежима амплитуда. Когато обаче удариш примерно СОЛ на 6 струна вибрацията се предава на тялото и моста(флойд мойд квото е там) и от тях се предава и на другите струни и те започват да трептят съвсем леко повече. НО понеже 3 струна отворена е също СОЛ при нея се получава резонанс (неколкократно увеличаване на амплитудата на трептене при доближаване на собствената честота на трептене на тялото). И именно тоя резонанс ебава майката на чистия звук в случая.

На изключена китара няма как да го чуеш. Отиди си надупи китарата, праси СИ или СОЛ на 6 струна и след това я заглуши (САМО 6та! ) и ще чуеш за кво става дума.

 

Едит: MDFK и аз се замислих дали с фиксиран мост няма да е по добре - без тва на там съм тръгнал :)

А кви са тия гнезденца?

Ми май и аз написах нещо подобно. Или не? Не съм си взел Физика 1,сега я уча.. :)

Ми при басовете има по едно захващащо устройство(не си спомням как се казваше)като гнезденце на всяка струна - ръгаш я през гърба на баса(те по принцип идват със Стринг Тру Боди май) и тя излиза отгоре през гнезденцето. Всяко такова няма връзка със второто,т.е. всяка струна е като че със собствено мостче...Дано съм го обяснил,добре,щото аз оп примцип не мога да обяснявам...

ОК, @АХЕ,ще пробвам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ Fenix - с дясната ръка ли ги заглушаваш?

Мда. С долната (погледнато отгоре :) ) част на дланта. Тя ми седи върху мостчето, под някакъв ъгъл, като кутрето ми е на единия край на рамчицата на адаптора. Всъщност една част от ръката ми е на мостчето а другата на струните.

 

\ |

----\ |

-----\|

------|\

------|-\

------|--\

------|---\

налконените черти са дланта ми, а изправените - мостчето. :) ъгълът не е точно тоя, но все пак това са възможностите на наклонените черти :)

 

 

нещо такова. А като правя палм мютинг и просто си измествам китката по-наляво (по-към грифа)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

@ MDFK - Аха, разбрах те. Ама те вибрациите се предават на тялото на китарата, на грифа - няма отърване :) И си мисля че решението е свързано с техника на свирене, а не с купена техника :green: (нойз гейтове, адаптери, струнници...)

 

@ Fenix - аха, ми ще се преориентирам май :) Аз нали скоро си смених постановката и сега ръката ми стоеше изцяло опряна на дървото на китара и затова се повдигаше при високите струни. Ма май ще трябва да я държа опряна на струните и моста.

Редактирано от AXE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което е постнал Fenix е долу-горе положението - кутрето сочи към лявото мъдо, лежи върху и заглушава долните струни (1,2,3), а дланта прави самия мютинг на струната или струните, на които свирим и заглушава останалите от по-горните струни (4,5,6)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Китката ми не се опира никъде. Тя винаги е във въздуха.

Само дланта лежи върху струните и моста.

Междудругото, ако по някакъв начин успяваш да си подпираш и китката и съще временно да свириш, занчи определено ставаш за йога :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то цялото не е ли китка :) Както и да е - имам предвид дланта да, щото при мен се опира и в тялото на китарата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В тая връзка да питам - значи китката ви се опира само на струните и моста?

Дланта - да.

 

По принцип аз свиря така защото ми е готино тремолото :lol: В смисъл, едно такова гладичко... На кремонката мим там имам едни миниатюрни шестограмчета дето се забиваха в дланта ми :), ама с Джаксъна е..... хмм да кажа, съвсем друго нещо :lol:

И всъщност при мен се получава следното. Дланта ми е на мостчето, като не усещам струните (те нали са в едни мънички улейчета преди заключването. Обаче с някаква част от месото все пак ги допирам и - става! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

шъ взема едно видео да ви запиша с уебкамерата накрая..мостчета,меса кълки и всекви други пържоли :lol:

То добре почна темата ама или аз нямам никакви проблеми със запушването или вие много се задълбочихте с тия резонанси мезонанси :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честно да ви кажа, колкото повече гледам, толкова повече разбирам че е според зависи.

при различни неща свиря по уеко различни начини. Примерно като държа квинти на 5та струна (5та и 4та) ръката ми се вдига от струните (дясната) а с остатаъка от пръстите на лявата заглушавам 1ва 2ра и 3та.

Като фана Ми квинта пък хващам една изродия. квинтата - малко баре на счики струни, като само с върха на показалеца си натискам (Си-то на 5та за да стане квинтата :lol:)

Сола като свиря пък заглушавам 3та и сичко нагоре :)

 

Смахнато откъдето и да го погледнеш :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.