Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за перцето?


Koko54

Recommended Posts

Здравейте,

Когато свиря на китара ми е по-лесно да удрям струните с пръсти, а с перцето ми е някакси странно ? Какво мислите по този въпрос да си продължа да свиря с пръсти или да свиквам с перцето?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 39
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Ако ще свириш рок, метал и т.н. хващай перцето, колкото и да ти е странно в началото...само на класическа китара се свири само с пръсти (не че не можеш да хванеш класическа китара и да ломиш с перцето, но не е редно...). Разбира се, и на акустична и електрическа китара се свири с пръсти, но трябва да владееш свирене с перце.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, да.И на мен ми беше много криво с перцето отначало.Та въпросът е какво мислиш ти, а не какво мислим ние(частно за темата де).Реши си как ти е по-удобно.С пръсти звукът се чува по-меко, по-приглушено и нежно :bravo: , а с перцето се чува по-остро и агресивно :happy: .Експериментирай!Това е начинът да разбереш.Зависи и какво искаш да свириш.И двата стила си имат предимства.И примерно, ако не се лъжа, китариста/вокала на Dire Straits свири с пръсти.

 

 

Поздрави :recourse: !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да свириш матъл с пръсти е абсурдно :)

за класическа китара, джаз и леки неща с пръсти е най-готино. За жица без перо няма как, има и един трети вариант комбинирано, чикън пикинг мисля, че се нарича. Джазмените най-често го ползват :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Здравейте!

Свиренето с перце или с пръсти, както и това с перце и пръсти са си три различни неща. Всеки от тези три варианта се използва в различни стилове и ситуации. Най-често само с пръсти се свири класика, фламенко, някои етно неща и общо взето това е. Всички други стилове предразполагат повече към свирене и с перце(разбира се, че всичко може да се свири и само с пръсти - както вече споменаха - китаристът на Дайър Стрейтс си свири само с пръсти - рокче)

Няколко корекции - на класическа китара не само, че може, но дори се и свири с перце (модерни неща, разбира се) - няма такова нещо като "не е редно". Джаз се свири и с пръсти, и с перо, като се редуват (с пръсти за акомпаниране или за соло китара, и с перце при импровизация). Джазмените в голямата си част НЕ използват чикън пикинг - това е техника за блуграс свирене.

 

Поздрави,

 

Петър

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък нямах проблеми с перцето отначало...беше ми по-удобно с перце отколкото с пръсти.

Споко, ще свикнеш, просто трябва малко време и свирене. :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да можеш да свириш и с перце може само да ти е от полза. Ако отделяш някакво време всеки ден за свирене с перце ще свикнеш бързо. Може да поразровиш темите във форума-има много дискусии относно начина на държене, позиция на ръката и други такива.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Не си казал какъв пикинг точно ползваш с перце. Ако не си пробвал пробвай alternate picking (нагоре-надолу без значение дали сменяш струните). За мен по-яко от тва при свиренето с перце няма :)

Редактирано от vasko321
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ :) Все едно да кажеш, че най-яко е да ходиш на два крака :)

 

Бе кви са тия (да не казвам малоумни) теми?? Утре очаквам да пуснете тема "Въпрос за пръстите: Когато свиря на китара ми е по-лесно да натискам струните с един пръст. С повече пръсти ми е малко странно". То като цяло свиренето (не само на китара) си е "малко странно" в началото.

 

Упражнение му е майката - ще свикнеш, няма да се пУашиш. :coolp:

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Тц, различно е. Alternate picking-а си е точно това - сменяш нагоре-надолу без значение дали сменяш струната или не, тоест, например, ако минаваш от пета на четвърта струна и последния удар на пета струна ти се падне надолу, на четвърта струна следва да е нагоре. Другото се казва sweep picking, което често се свързва само и единствено със свиренето на арпежи по един тон на струна и еднопосочно движение на перцето между тях. Само че sweep picking се нарича и когато, ако погледнем горния пример положението е следното - свириш от пета на четвърта струна, като на пета струна последният удар ти се пада надолу, после като преминеш на четвърта, първия удар на нея пак ти се пада надолу. Двете са доста различни и двете си имат своите плюсове и минуси. Аз лично предпочитам sweep picking-а, защото е по-икономично откъм движения, а и ми дава по-голяма точност.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
^ :) Все едно да кажеш, че най-яко е да ходиш на два крака :)

 

Бе кви са тия (да не казвам малоумни) теми?? Утре очаквам да пуснете тема "Въпрос за пръстите: Когато свиря на китара ми е по-лесно да натискам струните с един пръст. С повече пръсти ми е малко странно". То като цяло свиренето (не само на китара) си е "малко странно" в началото.

 

Упражнение му е майката - ще свикнеш, няма да се пУашиш. :coolp:

 

Е не е така. Примерно може да се мъчи да жули само надолу или само нагоре, което за мен е трудно, а от самото начало почти без усилие се научих да си свиря надолу-нагоре. Има си значение какво точно се опитва да направи човека.

Редактирано от vasko321
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ма вижте дядо ви Джони Уинтер как свири-перце на палеца и когато иска с него,или без (кой не знае кой е тоя-блус/рок с атака,чичо Гугъл ще да каже) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Според мен един китарист трябва да може да свири и alternate picking и sweep picking и с пръсти... иначе се ограничаваш само в един стил и един начин на свирене. А и големите арпежи да се свирят с alternate picking си е голям майсторлък :thumbs_up:

 

Извинявам се, че малко късно пиша по темата, ама като се рових и попаднах на нея. А мен лично ме интересуват техниките за свирене на фламенко, но ще се поразровя малко ....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Тц, различно е. Alternate picking-а си е точно това - сменяш нагоре-надолу без значение дали сменяш струната или не, тоест, например, ако минаваш от пета на четвърта струна и последния удар на пета струна ти се падне надолу, на четвърта струна следва да е нагоре. Другото се казва sweep picking, което често се свързва само и единствено със свиренето на арпежи по един тон на струна и еднопосочно движение на перцето между тях. Само че sweep picking се нарича и когато, ако погледнем горния пример положението е следното - свириш от пета на четвърта струна, като на пета струна последният удар ти се пада надолу, после като преминеш на четвърта, първия удар на нея пак ти се пада надолу. Двете са доста различни и двете си имат своите плюсове и минуси. Аз лично предпочитам sweep picking-а, защото е по-икономично откъм движения, а и ми дава по-голяма точност.

 

Незнам то може да си е индивидуално. Аз първо свирих със sweep picking, но чувствах несигурност и ми беше терсине, затова почнах да се уча на alternate picking ( много гадно, все едно почваш наново да се учиш да свириш ) и в момента се чувствам много по стабилно както на бавни така и на бързи неща :) Плюс това аз мисля, че sweep picking-a те ограничава като възможности, от сорта на не постепени движениа тип секвенционни или по-оплетени кадето играта на интервали е по-голяма, както и при прескачането на стуни ( говорим за по-бързичките неща :P ), докато при алтернативния вариант тези нещица отпадът, или поне на мен ми се струват по лесни и сигурни за изпълнение, общо взето всяко бавно нещо може да го свириш и бързо. Та за мен аlternate пикинга е по-добрият вариант, sweep-a го използвам само при арпежите, защото там няма друг начин :) Та така, това си е лично мое мнение, просто казвъм за мен как са нещата :) Иначе всеки може да си прецени сам как иска да свири :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.