Jump to content
Българският форум за музиканти

Хроматика


Surikat

Recommended Posts

Днес забелязах, че като свиря бързо хроматика надолу оставям някаква пауза между струните.В последствие разбрах, че това се дължи на това, че като свиря надолу някакси показалецът ми е скован.Немога да го мръдна преди да да съм натиснал с другите пръсти и някак си движа 5те си пръста едновременно от струна на струна..Докато нагоре(или ако почвам с кутрето) нямам такъв проблем...Как мога да преодолея това?Някакви упражнения нещо?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А вдигаш ли си предишния пръст, след като поставиш следващия? Имам предвид -

1. слагаш показалеца

2. слагаш средния - едновременно вдигаш показалеца

3. слагаш безименния - едновременно вдигаш и средния

и т.н.

Ако не - вдигай ги :cheers2:

Свири нагоре-надолу само на две струни, докато почне да става равномерно, пробвай и примерно само показалеца и още един пръст нагоре-надолу. Упражнения му е майката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

че само един пръст на струната ли трябва да има?и тва навсякъде ли?

без легатото де и тапинга...а бе само при пикинг ли?

Редактирано от Surikat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами като го правиш бавничко, бавничко все ще можеш без пауза. Хващаш му цаката и си готов, нищо сложно няма. Може да хванеш някоя скала ако искаш, същия принцип е. Това е нещо важно, затова гледай да го отработиш добре, щото има голяма употреба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първо само да направим едно уточнение - на китара, независимо дали електрическа или класическа, няма ръка, (поне според правилата) да използва и петте пръста при свирене, затова си имал предвид четирите си пръста, предполагам. Както и да е. Да погледнем тази таблатурка, която спретнах за 2 минути:

 

---|--3--|  |--3--|  |--3--|  |--3--|   
 E  E  E  E  E  E  E  E  E  E  E  E   
E||--------------------------------------|
B||--------------------------------------|
G||--------------------------------------|
D||--------------------------5--6--7--8--|
A||--------------5--6--7--8--------------|
E||--5--6--7--8--------------------------|


 |--3--|  |--3--|  |--3--|  |--3--|	
 E  E  E  E  E  E  E  E  E  E  E  E	
--------------------------5--6--7--8--||
--------------5--6--7--8--------------||
--5--6--7--8--------------------------||
--------------------------------------||
--------------------------------------||
--------------------------------------||

 

Да приемем че говориш за електрическа китара, или поне свирене с перо.

 

Ако упражняваш нещо такова и започваш с удар надолу с перото и редуваш постоянно надолу-нагоре, се очаква че за всяка нова струна трябва пак да ти се пада да започваш с удар надолу (всяко 5-то прагче в конкретния пример). Трябва да следиш за това, защото според мен проблемът ти идва от там, че имаш някаква пролука в синхрона между лявата и дясната ръка, затова "запецваш" като трябва да преминеш към долната струна - следи всеки отделен удар на дясната ръка да е в синхрон с местенето на пръстите на лявата. А това, че не можеш да повдигнеш показалеца си е и съвсем нормално, освен ако не искаш във всеки един момент то струните да има опрян само ЕДИН пръст, като шевна машина :cheers2: Тоест, ще ти се наложи да синхронизираш и вдигането на предишния пръст, и пускането на следващия, и удара с перцето, което е доста излишно - аз поне не съм забелязал никой да го прави. Цаката е да гледаш всеки удар да ти е точен и отчетлив, не бързай повече, от колкото можеш, то само ще си дойде, като ти свикне лявата ръка с последователните движения на четирите пръста и дясната ръка да синхронизира маховете на перцето пръстите на лявата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм се чувствал по-свободно, когато махна ненужните пръсти(които не са най-вдясно, демек не влияят на тона). Това ти дава свобода и така можеш да преминеш на долната струна без проблем. Може пък и ръката с перото да е виновна. Започваш бавно без пауза между струните и забързваш. Наблюдавай се внимателно и като достигнеш определена скорост веднага ще разбереш къде се крие проблема. След това го разрешаваш-много пъти бавно го правиш по правилния начин. Те това е, половин час работа максимум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аха..мерси много.Нормално ли е като свалям и вдигам да пръстите ми да се движет много различно.Верно че нагоре започвам с кутрето, но....Значи няма значение как точно го правя стига да става така ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да отработиш минаването на дясната ръка от една струна на друга, може да тренираш примерно с No Remorse на Металика, като редуваш удари надолу-нагоре (може и да съм объркал символите :cheers2: ):

___^ v ^ v ^ v ^ v ^ v ^ v ^ v ^
e----------------------------------
B----------------------------------
G------------------------------5--
D------------------------------5--
A------5-7-----5-7-----5-7-----3--
E--0-0-----0-0-----0-0-----0-0----

Първо бавно, после забързваш. Мисля, че би помогнало.

Редактирано от fluti
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми е проблем преминаването.Пръстите ми са сковани като са всичките на една струна.За някакво упражнение за разделение ли там за независимост на пръстите ли незнам...Защото примерно, освен при хроматиката(и освен при свиренето) ми е доста трудно(и не само на мен предполагам) да мърдам всичките си пръсти един по един без да движа другите.Кутрето например: като го мърдам с него винаги мърдам и безименния както и по-малко другите.Показалецът и безименния са най-независими.Дори средния като мърдам движа леко и безименния.

Та някакво такова упражнения няма ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В началото Rock Discipline на Джон Петручи има точно такива упражнения показани. Ако не можеш да я намериш цялата потърси в YouTube, там мисля че я има на части.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За да отработиш минаването на дясната ръка от една струна на друга, може да тренираш примерно с No Remorse на Металика, като редуваш удари надолу-нагоре (може и да съм объркал символите :D ):

___^ v ^ v ^ v ^ v ^ v ^ v ^ v ^
e----------------------------------
B----------------------------------
G------------------------------5--
D------------------------------5--
A------5-7-----5-7-----5-7-----3--
E--0-0-----0-0-----0-0-----0-0----

Първо бавно, после забързваш. Мисля, че би помогнало.

то направо е грехота да я свириш тая песен така

:):metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе идеята е хем упражнение да става, хем да е познато и приятно за ухото :metalist: А иначе кой както му е кеф да си я свири :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде сега, за да се направим на знаещи и за да сме напълно точни да изтърсим, че всъщност се използват петте пръста. Понякога(мнооого рядко) се използва палеца за туй-онуй. Добре че досега не ми се е случвало, щото щеше много да ме подразни

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.