Jump to content
Българският форум за музиканти

Легато - въпрос


Glacierise

Recommended Posts

Въпроса ми е следния:

 

Каква е точно позицията на лявата ръка три легатиране? Имам предвид следното:

 

Когато правя pull-off, пръста ми малко закача следващата струна (по-тънката). Какво трябва да правя - да заглушавам с 1ви пръст или да го правя така, че да не закачам следващата струна? Ако правя така, няма да мога да заглушавам с 1 пръст (така ми се струва), защото пръстите ми отиват много перпендикулярно на грифа.

 

Айде давайте акъл, че ми се еба мамата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

грешна постановка пич

при низходящо легато ръката трябва да е успоредно с грифа (представи си го) като дърпаш струната надолу и спираш пръста върху долната струна, и по този начин първо имаш по-силен тон на легатираната нота, и второ - заглушаваш долната струна. това е много пипкав проблем, низходящото легато е най-подценяваната щриха а е най-трудната за правилно овалдяване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

kitaratapesho, не мога да си представя как ръката ми ще застане успоредно с грифа. Да не би да искаш да кажеш перпендикулярно? :think:

 

Glacierise, и двете батко.

Първо си изглаждаш техниката на пулл оффа, та да не дялваш и от долната струна. При много бързи и агресивни пулл оффи почти винаги дялвам и долната струна, но там пък показалеца на лявата ми ръка е заглушил положението. Не твърдя, че това е верния начин - просто при мен това работи без проблеми.

А иначе някой велик китарист от някой велик видео туториал за китара най-вероятно ще ти каже да зебеш мютването и да работиш само върху чистия пулл офф.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@gorger - Китаратапешо има предвид кокалчетата на ръката да са ти успоредни на грифа

 

@китаратапешо: Така ли бе, дееба? Значи триаа да си спирам пръста там. А като го вдигам после - няма ли да има шум? Нямам китара сега, чак довечера мога да пробвам ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами няма какво да добавя повече от предишния пост

Glacierise се е досетил какво имах предвид :cheers:

 

това е техниката за хубаво звукоизвличане чрез легато

няма друга правилна постановка за това

не трябва да има шум при отделяне на пръста от струната

дерзай и ще станеш бърз за много време упражнения

 

успех :cheers:

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Простете, ама 6те помоля някак по-ясно да обясните тожа за ръка и гриф да са успоредни, че не6то не ми стана ясно!?!?!?!?!

 

Благодаря за което!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

уф бе че сте

кво само гледате да кълвете некой като не обясни нещо перфектно чисто и ясно като за 3 годишно дете

 

имам предвид линията на юмручните кокалчета и по-скоро обратната страна - първата сгъвка от дланта към върха на пръстите да бъде успоредно с грифа тоест пръстите да бъдат перпендикълярно на грифа, успоредно на прагчетата, часта от ръката между китката и лакета да бъде сравнително перпендикулярно на грифа, рамото да бъде максимално отпуснато, гърба да бъде абсолютно отпуснат и изправен, да няма напрежение никъде по мускулите от пръстите през китката, лакета, рамото към плексита.

сега ясно ли е или да дам по-точно да поясня ? :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, сега ра3брах, благодаря!

Оказва се, че аз така си и свиря, но имам проблем след горе долу 12-13 позиция да свиря по този начин. Китката е принудена да се изкриви заради късото ми кутре и знам, че така не е правилно, некви съвети?!?!?

 

Пак благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

сега хванах китарата, за да проверя как е при мен

значи при мен всичко е ОК, а и моето кутре е късичко

предполагам обаче, че ти държиш китарата по-ниско отколкото аз и от там идва и проблема

аз като един порядъчен пишман джазмен съм си качил китарата до гърлото почти и всичко ми е много удобно така :cheers:

 

не съм много убеден, че е от това, но нищо не пречи да провериш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Abe, аз до скоро си я държах наместо вратовръзка :D

 

И като гледам видео и други на известни китаристи всички си ги държат относително ниско и свирят яко легато и всичко, та не знам.

А иначе, не че ми беше много удобно и на по-високо положение.

 

Сега като се замислям, май има нещо общо с мисловната и физическата нагласа и имам един въпрос, но преди това нека вземем конкретен пример:

 

Изсвирете следното 8,10,12 позиции за пета и шеста стуни; 9.10,12 позиции на 4етвърта и трета; 10,12,13 позиции на първа и втора струни (Типична Дорийска пръстовка, в случая С мажор, изсвирен от 8-ма позиция).

 

Аз това го свиря съответно 1,2,4 -ти пръст, 1,2,4 -ти пръст и 1,3,4-ти пръст. Прекрасно, айде сега да изсвирим същото, ама от 14-та позиция :D

 

Та, питам аз, пръстовката пак ли остава същата? А, пръстите все успоредно на грифа ли си стоят?

Щото,а ко да, то нещо трудно ми става и накрая една мазня.

 

Е, вече се повтарям, ама благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.