Jump to content
Българският форум за музиканти

Fender и Squier китари


byron

Recommended Posts

Здравейте колеги китаристи :-)

Имам нужда от съвет, и ако някой компетентен тук (доколкото съм се ровил из форума, има доста запознати и начетени пичове) може да ми помогне, ще бъда мн признателен.

Та значи ....

от едно известно време се ориентирах и свиря на telecastera на един приятел. Но скоро ще дойде време да си го поиска обратно. И реших да проуча цените, и евентуално да се сдобия с едно готино TELE-нце (това е най-практичната и универсална китара за мен ....с изключение на FENDER STRAT разбира се ...но такъв само оригинален ще взема, в другия живот ;-).

Въпроса ми е:

Каква е принципно разликата между оригиналния ФЕНДЕР tele, SQUIER tele , и и разновидности на които попаднах: affinity, affinity MN (??). Имам предвид, доколко има разлика във форма, големина и т.н. За разликата в марките съм наясно.

Благодаря ви предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мисля че разлика във формата няма никаква. различно е просто дървото и изработката/качеството като краен резултат: прагчета, адаптери, лак и тн. иначе Аффинти е просто името на серията. на сайта на Скуайер можеш да видиш какви са спецификациите на тази серия. MN означава maple neck - грифът е направен от едно парче maple и затова е от "светло" дърво отпред. другият вариант е RW, т.е. rosewood fretboard - грифът пак е направен от maple, но предната част е от палисандър (rosewood).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезна тема!

Аз също искам да се информирам за разликите, понеже искам да си купя Скуайър Телекастер.

 

Доколкото знам, има доста разлики дори между самите модели на Скуайър, да не говорим за раязликите между оригинален Фендер и Скуайър.

Така че, ако някой може да обясни какви точно са тези разлики (като изключим, че едните са с кленов фингърборд, а другитер с палисандров), нека да пише.

Например: наскоро разбрах, че Скуайър Шоумастър серията е с по-дебел и неудобен гриф отколкото на останалите Скуайър серии.

 

А за раликите между Скуайър и Фендер: някой някъде беше писал, че разлика има и във формата - доколкото си спомням беше писано, че при някои Скуайъри кухините за адаптерите и за електрониката са издълбани по различен начин и не са като на оригинален Фендер, но не съм сигурен за това.

 

Имало и някакви пикгардове, дето били различни при Скуайърите и прочее.

 

Спецовете да се изкажат, че е много интересно да се знае. :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря ви за отговорите :-)

Несъмнено е, че Fender i Squier не могат да се сравняват за качество ...тук говорим за компромиси поради бюджетни причини ;-)

(the_gorer) : Аз също съм се насочил към Телекастърска китара. В момента свиря с някакво Squier-че теленце, и съм извънредно доволен. И искам да си купя точно такова.

Въпроса ми изникна в главата, след като прегледах няколко сайта и открих съмнителни разлики в цените.

Например в сайта на Squier, един телекастър стандартен е около 300-400$

Във www.guitarcenter.com (btw някой чувал ли е нещо за този сайт, и пазаруване от него) са около Е150

Във thomann.de също имаше по около Е150 - 200.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Това Теле, с което свириш в момента, продава ли се? :)

А за разликите - нека да изчакаме някой наистина запознат с цялата афера около Squier/Fender да обясни.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам Скуаер Булет Страт. (Bullet Strat) Което е май най-ниския клас на суаер след афинити серията.

При тези китари има разлика дори между два отделни инструмента от една партида.

Мойта талпа аз лично я оприличавам на страт модел (някъде от 60те винтидж) - поради по-тънкото тяло на самата китара,

U-формата на грифа (или D), 21 позиции (прагчета), шъпреки, че шрифта на логото е едноцветен.

Пикгард-а се държи за тчлото с 9 винтчета, за разлика от стандартните 11 (за Фендър, с изключение на модели 50' и 60', като при 60' над

седлата на струните има метално капаче, което при мен липсва).

Като сравнение на звука на сегашен Скуаер и Фендър думите са излишни. Но старите скуаери (примерно от 60те до 80те) са били са съвсем по високо ниво.

Сега са се прицелили към производство на нисък и среден (доколко е среден) клас инструменти.

Хващал съм Fender American Standard Stratocaster и ми направи впечатление, че усещането за чужда китара е съвсем минимално.

След това живея със мисълта, че съм уцелил сравнително добра бройка Скуаер.

 

П.П.: А Булет, наименованието идва от факта, че китарата ти идва със струни Super Bullets - новата форма на болринга - като глава на куршум, която е

патент на фендер, която така или иначе не съм видял американски стратокастер да излиза с такива струни.

Дефакто само оскъпява цената с 20 лв (по последни наблюдения). Мнението ми е ЗА! Телекастера, защото с малки изключения, стратовете на Скуаер са боклуци. За телекастер не знам, ходиш, гледаш, посвирваш, преценяш.

 

П.П.П.: А за това фингърборда дали е от клен или от палисандър - и двете марки имат модели с кленов или палисандров фингърборд. Грифовете

са кленови, като в някои къстъм серии на фендър има и грифове от махагон (по памет).

Ние стискаме палци. :)

Редактирано от Tomov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но старите скуаери (примерно от 60те до 80те) са били са съвсем по високо ниво.

аз мислех че първите Скуайер-и (китари) са от началото на 80-е години - сериите SQ и JV?

Редактирано от stanbog
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прави сте. Благодаря за поправката. Не бях чел достатъчно внимателно. Ето директна извадка.

 

As a solution to the aforementioned problems, the Squier brand name was resurrected in the early 1980s to distinguish a series of classic reproductions called the known as the Squier JV series. These were surprisingly accurate reproductions of classic 1950s and 1960s Fender guitar models.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Някой нещо може ли да каже за моделите и сериите на Squier, които в момента са на пазара?

Демек - тези, дето са правени след 2000 година.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Освен да се самоцитирам от другата тема:

 

От днешното производство ми допада един модел,М 80 мисля,че беше - но пък той няма почти нищо общо с Фендерската визия като цяло.

 

Edit: Ето това е: цък!

 

Сравнително скоро ходих до xxxx да си взимам разни джунджурии,китарджията ми беше с мен и подрънча на една такава - приятно изненадани останахме.Цената и беше някъде около 1000лв,китарката е set-neck.

 

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На М80 Special се натъкнах аз в Бургас и струваше 340 :)

Special трябва да е било, нямаше инлеи на прагчетата и грифа беше на болтове,

баси разликата в цената, защо ??? Само заради един гриф ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кви са разликите и приликитв между Affinity, Master, Standard, Vintage Modified, Deluxe сериите на Squier?

Адаптери, електроника, гриф, материали, съвместимост с Фендер, отзиви на хора, които имат някоя от тях...

 

Аз отдавна се интересувам от Скуайър Телекастер (не ми се дават пари за оригинален Фендер :)), но досега така и не разбрах аджаба Скуайър точни копия ли са на Фендерите или не?

Ако са, то кои точно Скуайъри на кои точно Фендери са копия (понеже има различни модели и при двете фирми), как са откъм съвместимост на части, поддръжка и прочее неща...

И понеже нямам възможност да седна и да сравня всички Скуайъри, тази тема се явява много добро решение за мен и за други мераклии - който има еди къф си Скуайър, моля да пусне ревю.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На М80 Special се натъкнах аз в Бургас и струваше 340 :)

Special трябва да е било, нямаше инлеи на прагчетата и грифа беше на болтове,

баси разликата в цената, защо ??? Само заради един гриф ?!

 

Объркал си се нещо,обявената List price е $665.99. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Още при първа възможност ще отида да проверя и ще кажа със сигурност.

И все пак въртят ми се някви тройки из главата, четворки...

Като си завлека задника дотам ще разберем.

 

Айде Mephistofel-е, НАЗДРАВЕ !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.