Jump to content
Българският форум за музиканти

Хъмбъкер и Diy пренавиване


Recommended Posts

Току-що изкопах най-първият адаптер, който някога съм ползвал - адаптерът, който бях закачил на една кухарка, за да я превърна в електрическа китара и с нея свирех Метъл. Много скъпи спомени нахлуват в главата ми - тогава бях 12 годишно чеве.

Говорим за далечната 1993-1994 година.

 

Проблемът е, че никога не съм знаел от каква китара е - помня, че го купих от един оказион.

Предполагам, че е или от Кремона или от Орфей/Пълдин - в онези години нямаше много други китари. Пък и кабелът му ми изглежда соц.

Някой може ли да го идентифицира и да даде мнение дали може да се пренавие и да зазвучи добре?

То аз не че помня как е звучи този адаптер - може и да си е ОК по принцип, ама все оак да попитам DIY специалистите по адаптери.

не знам също и дали е истински хъмбъкер или просто нещо, направено да изглежда като такъв.

Евтиме, ти си на ход, братле.

 

Ето снимки на нещото (не обръщайте внимание на сцепения пръстен и на пиления преден панел - следи от тийнейджърска DIY интервенция):

 

s5001267lq4.jpg

s5001266ec7.jpg

s5001265dk4.jpg

s5001268ht4.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами на кремоните е точно такъв

 

По мой спомен ако се опиташ да отлепиш кабела от метала, ще се откъсне изолацията и ще остане в/у ламаринката :thumbs_up:

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Да, остава изолацията, и трябва да се чегърта после:metalist:.

 

Значи - това си е баш хъмбъкер от кремона. Хъмбъкер е, наистина.

Освен това на моята китара съм сложил два точно такива - но пренавити и парафинирани.

Освен това, съм си играл да ги поизправя чрез шкурене, и да ги позагладя отгоре, така, че да разкарам кривия отблясък от формата, в която са изливани, и да станат матови.

А винтчетата съм сменил с черни, шестограмни стопорни винтчета. :thumbs_up:

Сега са чук. Цялата работа по адаптера е 4-5 часа.

 

Аз ги навих с 0.07мм проводник, 2550 навивки, и сега са доста ясни, даже на единия(нека) съм направил трик с винтчетата, и звучи много близо до сингъл-койл, но е хъмбъкер. Освен това, аутпута им, за мое учудване, е доста висок. Звучат наистина добре сега. Не бих ги сменил със евтини нови хъмбъкери, като тези, с които идват евтините, и средноскъпите сток китари.

 

Всъщност изобщо не бих ги сменил - свикнал съм с тях..

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Значи те кефи зукът след пренавиването? А как го сравняваш с истинския кремонски звук на тези хъмбъкери?

Ако е рекъл оня, в близко бъдеще ще сглобна една изцяло моя custom китара и ще ти пратя този адптер за пренавиване, защото искам hand wound адаптер и чувам много добри отзиви от работата ти. :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ани да, наистина адаптерите, пренавити от мен звучат добре, но как да ти кажа - според мен който и да ги пренавие (стига да не е криво, прекалено стегнато, или отпуснато), все ще звучат добре. Няма нищо магическо в тая работа.

 

Принципно, оригиналния звук на кремонските адаптери е по-глух и мътен, а и правят много повече микрофония.

 

Но както ги пренавивам, хъмбъкера става с импеданс 3.3К, което за някои хора може да звучи много странно.

Но противно на очакванията, звука е силен, а и няма заглъхване на високи честоти. Също липсва досадния резонанс, съществуващ при някои адаптери.

 

Иначе навивам и с 0.063, дори с 0.05.

Но за сега, най-добри отзиви има от 0.07, макар и да е нестандартно.

 

Искаш ли да запиша семпли?

 

Съвет -> ако ще го слагаш в китара, нека е завинтен направо в дървото.

На този адаптер рамки не му отиват - става един огромен черен квадрат с рамката.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Семплите са добре дошли.

А дали при пренавиването може да се направи нещо по въпроса с оцветяването на звука или това зависи от сплавта на болтчетата? Например, всеки знае бруталното звучене на Seymor Duncan SH-6.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Значи - няма някакви железни правила. Зависи от конструкцията, магнитите, бобините, проводника.

Аз лично бая си играх с пренавиването, докато го умеря да ми пасва на вкуса.

 

Семли ще запиша след малко..

 

За SH-6 - доколкото чувам това е адаптер със среден към висок аутпут, което ще рече, немалка бобина, но същевсеменно не е глух. Звучи среднисто, със слабо изразени, но не напълно липсващи високи, и няма много ниски, така, че да не задавя дисторшъна. Може да се доближи човек до тоя звук, играейки си с пренавиване, и смяна на различни дебелини винтчета(по-тънките звучат по-остро).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

SH-6 е адаптер, който има доста добре изразени високи и ясен, чист тон при много висок аутпут.

Ползва се в най-екстремните стилове и обикновено го слагат в китари с тяло от махагон - добавя свежест и яснота в дълбокия и тежък звук на това дърво.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На семплите на сайта поне не ми звучи да е пълен с високи. А и при пасивните адаптери, много високи, и твърде много аутпут рядко съжителстват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Звучат много добре. Имат ясен, отчетлив тон и са доста директни като звук.

Може би за груб метъл тембърът и интонацията в ниския регистър трябва да са малко по-"тъмни", но това зависи до голяма степен и от ампа, който си ползвал за записа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Записах ги със стара симулация.

Сега ето един семпъл с ревалвер 2 на нек позиция.

В як амп звучи една идейка по-добре де.

 

http://media.putfile.com/pickup-test-34

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.