Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с лакове


Recommended Posts

Реших да правя от един стар бас кремона сностна китара (любезно предоставен ми от Metalhamer), та реших тялото да е с цвят на дърво - само лакирано.Взех набор от шкурки и смъкнах боята.....запълних дупките от болтовете на пикгарда със смес от лепило за дърво и стърготини и стигнах до лакирането.Та имах два лака, единия - доста стар, но по-тъмен и един нов - яхтен лак.Та идеята ми беше да не бутам грифа и просто да изравня цветовете на тялото и грифа и за това реших да ползвам стария, който е синтетичен за обща употреба(и за дърво).Пръснах китарта и сега цвета е същия като на грифа.До тук идеално, но ми се ще да пръсна още 1-2 слоя но като че ли ми се иска да са от другия - нов и прозрачен яхтен лак на оргахим че стария(с които пръсках първия път) не се пръска хубаво(на 5 години е) и е загубил от качетсвата си....стича се.Та искам да питам дали е възможно да постъпя така, какъв е риска и дали са съвместими двата лака?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пробвай на отделно място какво ще стане! 90 на 100 ще се прецака от новия лак според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво по-точно означава "ще се прецака"(примерно, нацепи или улющи....).Не ми се иска да пробвам, защото е свързано с изгубен месец в проби.(връщам се в шумен през 2 седмици и там пръскам, иначе живея в софия).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Прецакването :metalist: е лакът отдолу да се набръчка при контакт с разредителя от новия лак.

Всички лакове се стичат. Ако имаш добър слой от този -т.е., запълнил е порите на дървото, заглади го и го полирай.

Иначе - с пробване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сетих се за една история, която е полу-офф ;)

 

Преди няколко години като бях зарибен байкър(:metalist:) намерихме една супер яка рамка, но беше малко очукана и решихме да я стегнем. Колегата купи кит, спрей и два вида лак, уж всичко щяло да бъде супер. Ошкурихме цялата рамка, минахме грапавините с кит и дойде време за мацаницата- мацахме няколко пласта спрей с шаблони, получи се адски готина оцветка с 4 пласта боя както си му е реда според инструкциите. Изчакахме да изсъхне боята и преди да направя първата пръска с лака се замислих дали има вероятност да има несъвместимост някаква, щото бях чувал, че има 100 вида лак и още толкова видове бои :) Но нейсе, съвсем стабилно омацах цялата рамка с дебел слой лак, на външен вид всичко беше перфектно, рамката лъсна, нямаше утечки, направо бях супер горд със себе си. Изчезнахме да хапнем за половин-един час и като се върнахме- изненадааааа- боята буквално се беше стекла от рамката върху пода под формата на своеобразна локва. Предполагам няма нужда да цитирам моментния си гласов коментар от тогава ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми чудя се как да постъпя.....другиден ще съм си в шумен и ще трябва да действам.Мисля да се пробвам все пак :) пък ако се преебе, пак шкурката.....все пак по-ценно нещо от опита няма, Благодаря ви много че ме посъветвахте все пак! :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което мога да ти дам като съвет е да питаш в магазина дали лака и боята ще си подхождат. Разбира се, съвет можеш да искаш само ако си в магазин в който продавачите не са изрусени отчаяни студентки :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което мога да ти дам като съвет е да питаш в магазина дали лака и боята ще си подхождат. Разбира се, съвет можеш да искаш само ако си в магазин в който продавачите не са изрусени отчаяни студентки :metalist:

Да но в случая става дума не за боя и лак а за два лака!.......Боя въобще нямя......

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, сори, обърках се. Но ако наистина се консултираш с професионалист, би трябвало да може да ти каже. Ако не бързаш, както каза колегата, можеш да вземеш едно парче чам и да го мацнеш(с финес както китарата де, не да льоснеш отгоре с четката) и да гледаш какво става

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де, сори, обърках се. Но ако наистина се консултираш с професионалист, би трябвало да може да ти каже. Ако не бързаш, както каза колегата, можеш да вземеш едно парче чам и да го мацнеш(с финес както китарата де, не да льоснеш отгоре с четката) и да гледаш какво става

Имам чувството че въобще не си прочел темата......Писал съм отгоре по тоя въпрос!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти;) Значи лакът се стича, защото: 1-нанесено е по-голямо количество, отколкото е нужно на дадено място; 2-не е разбъркан достатъчно добре (абсолютно всички лакове или бои се разбъркват много хубаво преди употреба): 3-преразреден е и по този начин е станал много по-тънък слой, в който няма достатъчно сухо вещество. Това че е на 5 години не би трябвало да се отрази по някакъв неприятен начин. Ако и двата лака са синтетични, няма нищо да му стане на долния слой. Само че не е правилно преди да се пръска следващ слой да се изчаква повече от написаното в инструкцията на етикета, понеже съхненето се състои в това разредителя да се изпари, да излезе през повърхноста на слоя. След това лакът вече си е направил "коричка" и следващо пръскане не е желателно, защото няма как да се "закрепи" последния слой. Това обикновено води до олюпване. Успех и обръщай винаги внимание на това което пише на етикетите;)

Редактирано от Jorkata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За всичко си прав, но идеята ми е и беше преди всеки следващ слой, да минавам с по една водна, за да може следващия да се закрепи за предходния слой, точно както си описал.А това с многото слоеве го искам, за да се получи дебеличък защитен лаково покритие!Идеята е правя веднъж и повече не пипкам :metalist: пък и ми е кеф да пръскам ;) пък и разредителя яко мирише...хихихихиххи

Та повече новини ще пиша в понеделник или неделя ;)

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.