Jump to content
Българският форум за музиканти

болки в пръстите


Striker_II

Recommended Posts

здравейте, случвало ли ви се е след продължително свирене да ви заболят върховете на пръстите, там където натискате струната....при мен се получава доста често това явление и после започвам доста да бъркам в свиренето си.... кажете как се оправате с този проблем и дали и при вас го има...

 

П.С. извинявам се ако има подобна тема или е просто "тъпа", но искам да знам вашето мнение....

 

благодаря предварително..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С времето се свиква... няма друг начин. И го има при всички все още не привикнали на това натоварване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

предполагам си начинаещ :) нормално е да те болят върховете на пръстите, след няколко седмици/месеца ще загрубеят и няма да чувстваш болка

когато започнат да те болят най-добре остави китарата докато не ти минат, иначе рискуваш да си разрниш пръстите :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^не съм току що хванал китарата, но както казах получава се при продължително свирене... просто днес имах свободен ден и го използвах за свирене и на 4-5 час взеха да ме наболяват пръстите и започнах да бъркам....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нормално е доколкото болката не е силна. Човек трябва да е наясно, че болката сама по себе си е индикатор, че нещо не е наред с тялото, затова не трябва да я игнорираш съвсем. Вземай си почивки и не си претоварвай ръцете.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

като си взех китарата в началото имаше болка и разраняване почти до кръв. Точно след 1 месец непрекъснато дрънкане въобще не ми прави печатление. Според мен това минава с времето, друг е въпроса кой колко е издържлив на болка. Давай смело, че си разранил някой пръст не е фатално :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

може... по принцип не ми остава много време за свирене и всяка свободна секунда гледам да използвам, но днес видях свободен ден и ми се обадиха пръстите... ми ок... благодаря още веднъж на всички, които откликнаха...

Редактирано от Striker_II
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След време върховете на пръстите ти ще станат твърди и здрави, и няма да усещаш нищо :)

 

Може също да се случи да изпиташ болка в ставите на пръстите, или в сухожилията които ги дърпат - тва се получава от много солиране :) - и това се оправя след времето, важното е като те заболи да си починеш и после пак да свириш

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съгласен съм с момчетата

В началото и аз имах подобен проблем

Важното е да свириш редовно, а не ряко

защото когато "изоставиш" китарата пръстите ти отвикват малко или много

с повече редовна практика скоро няма да имаш проблем :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

тва със върховете ич да не ти пука. свири колкото можеш, тя болката нека си я има. друг е моментът, ако те болят ставите или сухожилията на самите пръсти-тогава трябва задължително почивка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако свириш редовно,би трябвало да имаш вече "мазоли" на пръстите,ако нямаш-малко свириш,давай още <_< .Както вече казаха,при болки в сухожилията,китката и въобще двигателната част на ръката-почивка задължително!Иначе хващаш тендовагинит-зле е,вервай ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз мазолите ги имам, също така върховете за затвърдели, обаче нали ви казвам, че след продължително свирене започват да ме болят върховете.. то рана няма, сякаш синина има, която не мога да я вида, пък ако остава китарата на другия ден ми няма нищо... та за това ви питам дали ви става така и как се оправате...

Редактирано от Striker_II
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

моят съвет е ако нямаш преподавател да си намериш такъв(той ще те наблюдава за постановка, техника, ще сподели опит с теб за твоите проблеми), и да свириш всеки ден със сравнително равна продължителност - тоест по-добре всеки ден по 30мин , отколкото 6 дни почивка и 1 ден по 6часа. свиренето е и физическа дейност и е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО човек да се съобразява с това, ако иска да няма проблеми със здравето след време.

 

успех!

 

Петър

 

едит: изработи си система от упражнения за разсвирване и загряване, които прави ВИНАГИ - например разтягане на пръстите, раздвижване на гърба и т.н.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти , придържам се към казаното по-горе . Няма начин да не те болят пръстите и строителя като мъкне чували с цимент почва да го боли гърба . Тъй като имах същия проблем преди врем мога да ти кажа следното : много зависи на какъв точно инструмент свириш , колто е разстоянието от прагчетата до струните и какви са самите струни , както дали свириш на акустична китара или ел.китара . Има т.н"по-меки китари " при тях усилието е по-малко и съответно болката ще е по-малка . Все пак внимавай и ако болката не спира прави почивки , ако се наложи и по ден два . Няма смисъл да си потрошиш пръстите , все пак ще ти трябват . <_<

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.