Jump to content
Българският форум за музиканти

Gibson(-оид) Les Paul смъкнат в "Ла"


preIbanez

Recommended Posts

...та значи за какво иде реч...понеже както много от вас и аз съм фен на Les Paul-щината напоследък се чудя дали да не се сдобия с Les Paul от любов към класиката... ментак рпазбира се че не ми се продават бъбреци...обаче не мисля само да си го гледкам...ами да го ползвам за резервна китара при свирене на живо...но тук идва проблема...основната ми китара е седемструнна и е настроена в "Ла"...обаче неината скала е 25'5" а на

Gibson-оидите е 24'75" доколкото знам...и се притеснявам да не ми фалшивее последнта струна в "Ла" от интонационна гледна точка...разбира се ще ползвам подходяща струна за целта а именно 0.60 от комплекта на Zakk Wylde (ghs boomers)...та така...чудех се дали някои има опит с подобен строй на китара тип Les Paul и ако има би ли го споделил...теоретични размишления по темата също биха ми били от полза...ама много моля без простотии и порицания...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

rob barret от CANNIBAL свири с gibson lespaul vuv albyma VILE v строй Bb...така че нема ядове да е в А....само гледай като взимаш евтин лес пол да не се изметне грифа от дебелите струни.....успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Струните ще трябва да са бая дебели особено на тази къса мензура за да има сносен тон,иначе ще дрънчат като ластици!

 

Владо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е така, напротив, обратно е по-дебелите струн, настроени на същата честота, опъват повече. Ако се опиташ да настроиш в МИ, със 0.60 струни, вече със сигурност ще повредиш китарата. Но защо изобщо питаш - предполагам знаеш как да предцениш на пипане дали една струна е много опъната. Мисля, че в ЛА би трябвало да е ОК. Докато слагаш струните, гледай дали са прекалено опънати, и гледай дали огъват грифа. Ако не го огъват - всичко е ок. Надявам се знаеш как да гледаш дали грифа е прав.

 

Също си избери такива дебелини на струните, че всички струни да имат горе долу(+-1кг) еднакъв опън.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...благодаря за отзивите хора...ама аз всъщност питам за интонацията...сиреч като я застроя китарката в "ла" да не ми фалшивее нагоре по прагчетата...понеже дори при 25'5" едвам се постига що годе добра интонация в "ла" със струна 0.60 като дръпна магаренцето максимално назад...иначе за струните и опъна няма страшно...доста сериозно съм запознат с опън...противодеиствие от страма на грифа и т.н. ...но в краина сметка опъна на 0.60 настроена в "ла" е по-слаб отколкото на 0.42 настроена в "ми"...макар и пренебрежително по-малко...ама с интонацията не е така за жалост...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И при по-малък опън, пак става проблем - тогава тръсрода огъва грифа назад.

 

С интонацията - пробвай и ако има проблем казвай - ама виж точни какъв е проблема.

 

Принципно, с малко бъзикане в нът-а(не в бриджа) се оправя проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...това вече е ново за мен...как така в нъта...не съм предполагал че може да се пипа нещо там освен да се поизпили та да влезе струната ако има нужда както правих с едим четириструнен бас B.C.Rich за да му поставя струни за петструнен...иначе гледам да събера инфо предварително за да не остана неприятно изненадан от ефекта след като вече съм взел китарката...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж сега - ако успееш да нагласиш нтонациите, е твърде възможно да имаш по-високи тонове на първите позиции, и по-ниски след 12-то прагче.

 

Това се коригира със залепване на парче пластмаса за нъта, при съответната струна, така, че тя да започва от по-навътре във фингърборда. Ако пък при добре нагласена интонация първите позиции са по-ниски, а след 12-то прагче стават по-високи, то е необходимо запилване на нъта, така, че струната да почва от малко по-назад.

 

Ако колкото и да нагласяш интонацията, тя все е висока, то най-вероятно ще трябва да залепиш парченце за нъта:

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...%F1%E8%F0%E0%ED

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.