Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква е разликата?


Fenix

Recommended Posts

Абе от темата за ЕМГ-то на АХЕ, всъщност се запитах. Каква аджеба е разликата между пикъпите на нек и бридж. В смисъл, ясно че идва от това че са на различни места, ма се замислих що някой пикъп е специално за нек друг пък специално за бридж. В смисъл к'во, единия бууства средни и високи (примерно) ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен си прав.... Има различия в честотите които бууст-ва адаптера към нек-а и този към бридж-а. Забелязал съм че адаптера с ниски честоти и плътен тон е към бридж-а а тази с повече среди и високи към нек-а Според мен това е общ принцип.

Тоест Аз поне като свиря легато или квото и да е соло предпочитам бленда на бридж- пикъп-а а за ритъм съответно пикъп-а към нек-а. Просто бридж пикъпа ми дава по плътен и мек тон. При баса принципа е същия .... по плътен тон с повече баси изкарваш като дърпаш близо до струнника ... а за повече атака .. преместваш ръката близо до нек-а тоест си подпираш палеца на пикъп-а към нек-а за бас постановка на дясна ръка като говорим.

Предполагам че и то чисто физична гледна точка .... колкото по близо до струнника е разположен адаптера / колкото по в края на мензурата / звука се изменя към по-ниски честоти.

И все пак зависи отконкретната бленда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами всяка струна при удар вибрира ... само че вибрацията е с различна аплитуда като в средата е с най-голяма , по краищата най-малка ... следователно на различно място на струната трябва и различен пикъп за да се "уловят" въпросните трептения и да се преобразуват в ел. сигнал ...

това е най-най-образно казано с възможно най-прости думи

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Също neck адаптера е желателно да бъде с по-малко изходна мощност, оти струната над него вибрира повече, което поражда и по-силен сигнал, така че повече mV от bridge версията не му трябват.

 

Толкоз от мен!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При баса принципа е същия .... по плътен тон с повече баси изкарваш като дърпаш близо до струнника

Не мисля, че си прав! :headbang:

Колкото по към струнника свириш, толкоз повече изпъкват средите за сметка на баса! Или аз нещо съм в грешка... :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де обратно е :blink::blink::blink::D:D

Хахахахахахахахахах къв съм идиот

Извинявам се за грешката...Обърнах посоките :headbang:

Редактирано от DaftFunk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Колкото по към струнника свириш, толкоз повече изпъкват средите за сметка на баса! Или аз нещо съм в грешка... :think:

Баш така си е :headbang:

Shagrath и bigjav също са прави, bridge адаптеря често е 'overwound' в сравнение с neck-а, понеже амплитудата е по-малка там, и това трябва да се компенсира за да се доближава силата на 2-та. Често обаче се използват еднакви адаптери.

Някои предназначени за neck адаптери ще звучат много 'тънко' в bridge,а в обратния случай, зукът може да е малко "muddy"

Но възприемането на звука е нещо много субективно, на някои хора един адаптер им звучи по-добре в neck, на други-в bridge. затова и пише 'recommended for neck/bridge position' :blink:

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баш така си е :headbang:

Shagrath и bigjav също са прави, bridge адаптеря често е 'overwound' в сравнение с neck-а, понеже амплитудата е по-малка там, и това трябва да се компенсира за да се доближава силата на 2-та. Често обаче се използват еднакви адаптери.

Някои предназначени за neck адаптери ще звучат много 'тънко' в bridge,а в обратния случай, зукът може да е малко "muddy"

Но възприемането на звука е нещо много субективно, на някои хора един адаптер им звучи по-добре в neck, на други-в bridge. затова и пише 'recommended for neck/bridge position' :blink:

Мдаааа!

Ей имам 3D Pacmania искаш ли я ?

:blink::blink:

294109-69SBhead.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля че звукът зависи само от позицията на адаптерите (говорим за един и същ вид адаптери)

 

П.С. А мене си ми е лесно. Имам 3 превключвателя "on/off" за всеки един адаптер (двоен при моста, единичен по средата, който учудващо е по-мощен от този при моста, и пак двоен при грифа) и това позволява да работят и 3те едновременно, както и китарата да бъде изключена. :lol::lol:

Редактирано от James Hetfield
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но има адаптери като EMG 81 дето се цвъкат и на бридж и на нек :blink:

А освен това има и такива дето са създадени специално за един къде си ;)

Като на моята китара. Общо взето са еднакви двата, ма единия по характеристики се води 103N a drugiq 103B (май това беше числото ;))

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де мен тва ми е странно - хем трябва да са различни за различните позиции, хем пък някои адаптери стават и за двете :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да де мен тва ми е странно - хем трябва да са различни за различните позиции, хем пък някои адаптери стават и за двете :rolleyes:

Да бе, ама явно всвички дето разбират, не влизат в раздел "китара"

:rolleyes::P:P:lol::lol::lol::lol::lol:

 

no offence към сички дето са писали тука :)

Редактирано от Fenix
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.