Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за наименование на потенциометри


Recommended Posts

Отговорено (Редактирано)

А при 2 и повече волта? Все пак пиковите амплитуди при китарата, не са много малки.

Ако пак ефектът е минимален, това означава, че имаш по-високи катодни съпротивления, съответно - по-малко усилване по напрежение.

При стандартните 1К/1.5К/2.7К  /  100К/220К входни стъпала, ефектът е ясно видим.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

При катоден резистор 1300 ома и катоден ток 1,2 mA се получава преднапрежение от 1,56 V. нормално е да ограничава едностранно сигнали с по висока от тази стойност амплитуда. Ако си сигурен че има пикове с по голяма стойност, ще вдигна още преднапрежението.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами нали имаш осцилоскоп, включи една китарка и посвири, да видиш, какви са пиковете (ако приемем, че осцилоскопа има 1-мегаомови входове). Аз нямам ясен спомен, но като пробвах с по-"горещи" адаптери, ми изплува спомен за пикови амплитуди от сорта на 5-6 и повече волта при по-резки динамики.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Ако си сигурен че има пикове с по голяма стойност, ще вдигна още преднапрежението.

Никони, мислиш ли като пишеш?

Имаш ли представа как работи лампа с термична емисия?

Имаш ли представа от характеристиките на лампите?

Като вдигнеш преднапрежението какво ще стане?

Това да не е ластик да го разтегляш както ти дойде?

Ама, моля те! Прочети основи на радиоелектрониката, глава електронни лампи и престани да ръсиш сентенции без връзка с действителността!

Скоро бях пуснал една стара, стара книга на английски за Евтим, и нарочно не я ограничих, за да може да се чете от всички, белким понаучат нещо.

 

Да не ми се сърдят форумниците, ама много ме е яд, когато давам, давам, давам, а файда няма. ЧЕТЕТЕ бре!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам. Входовете на осцилоскопа са по 1 мегаом. Освен като чист предусилвател мисля да го използвам като първо стъпало в дист - след него два последователни триода за да ограничават сигнала двустранно. При подадени 100 mv от сигналгенератора на изхода сигнала се регулира от 1 до 38 волта. Тепърва ще пробвам различни триоди за ограничаването.

 

 

Валяк, нещо го подкара на заяждане.... чудесно знам как работи лампата, как да и вдигна преднапрежението и какво ще стане... прочел съм доста и продължавам да чета. Освен това не искам да се заяждам нито с теб, нито с когото и да било - не ми е интересно. Това е една от причините да се обаждам рядко в този форум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В момента си тествам в домашни условия схеми на компресори. Вярно, не разбирам особено от лампи, с транзистори работя, но предполагам, че идеята е горе-долу същата. Защо не използвате усилвателна схема с т. нар. автоматично регулиране на усилването? Обратната връзка се прави така, че колкото повече се увеличава входният сигнал, а оттам съответно и изходният сигнал на първото стъпало, толкова по-дълбока да става ООВ на това стъпало. Не се налага нито ръчно пререгулиране, нито никакви подобни извращения ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето мнение се явява малко офтопик, но досега не съм виждал компресор, който работи точно по описаният от теб начин.

Освен това, компресорът има особености - не се задейства под дадено ниво treshold, a компресира след като известно време сигнала е бил по-силен от това ниво, а известно време след като е паднал под това ниво, спира да компресира.

Компресор и waveshaper съвсем не е едно и също нещо.

 

Предусилвателят е лампов, заради характерната украска, която лампите придават, а и заради начинът, по който звучат, когато изкривяват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.