Jump to content
Българският форум за музиканти

Fender dynamic vibrato на 25,5"


megaliubo

Recommended Posts

Здравейте. :)

Въпроса ми е следния: Може ли да се монтира, и да функционира добре, вибрато системата от Фендър Мустанг, който е с 24" скала, на китара с 25,5" скала?

Примерно за струни 10-52 в ми бемол.

Възможните компенсации на системата достатъчни ли са, за да се постигне баланс и плаващ режим в тази по-дълга скала?

Или пък ще трябват модификации като например смяна на пружините или нещо друго?

Някой правил ли е подобно нещо или виждал ли го е направено някъде?

 

Друга подробност е, че оригиналния бридж към въпросното вибрато е за радиус 7,25", но видях, че е възможно да се сложи гибсънски тип бридж, който мисля, че пасва на моя 12" радиус.

И все пак някой правил ли е нещо подобно?

Аз лично не виждам причина да не може, но все пак реших да ви попитам преди да рискувам върху quilted maple top :D

Благодаря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 Със сигурност не можеш да го сложиш на китара,която има друго тремоло,т.е. е дълбана по каквито и да е причини при бриджа.

Тремолото ,което имаш предвид се слага по много особен начин като се издълбават малки продълговати отвори за двете пружини по дължина леко скосени.До долния край на тялото въобще не се дълбае,няма платка ,няма нищо.На някой Гибсън Експлорер може и да ти го напасне лютиер.

(само ще съсипеш експлорера според мен).За Лес Пол не знам,те си дълбаят кухини там за олекотяване и може и да не може.

 

Сподели за какво ти е това тремоло.Какво може,което другите не могат,или просто си фен на Кърт Кобейн?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еее знам, знам, в смисъл не съм чак такъв олигофрен-идиот :D

Китарата е Washburn с 24 прага bolt-on и страт-о-подобна форма. Тя в момента е с фиксиран бридж, който се държи на няколко болта и струните минават през тялото, но тия работи могат да се извадят. Дупките, които остават включително тези през които струните минават през тялото просто не пречат на необходимото руутване.

Знам как изглеждат отворите за пружините и няма никакъв проблем да бъдат изкопани.

Познавам лютиер, с когото все още не съм говорил, но съм убеден, че може да го направи, защото аз нямам нито нужните знания, нито инструменти.  

При Лес Пол тип китара сигурно би било по-ефективно, защото е с по-къса скала - 24 3/4, но мойта китара е 25,5 като на страт/теле и именно това ме притеснява. Тоест опъна на струните и на пружините може ли да се догоди така, че системата да работи ефективно и ефикасно.

 

А тремолото ми е за да го ползвам - харесва ми. Не желая алтернативи като bigsby, stetsbar, FR, стандартното фендърско и тн.

Чесно казано доста искам Kahler, но не мога да си го позволя и не си заслужава да се слага на това дръвце, с което свиря :D

Не съм най-големия фен на Кърт Кобейн - просто това е плаващо тремоло, което ми е удобно и същевременно не искам цяла китара Fender Mustang, щото не ме кефи и късата скала ми е несгодна и има друг звук, заради нея.

BTW Кобейн като цяло почти не го е ползвал - държал го е заключенo с шайби :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ти общо взето сам си отговаряш,виждаш ли :)

Говори с приятелят ти лютиер,той ще ти отговори на 100%.Само не забравяй да го питаш дали трябва да смениш и нъта,щото да преправиш китара с фиксиран бридж към такава с тремоло си има някои уловки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност остана въпроса за скалата и опъна на струните, заради който пуснах темата. :) Искам да разбера дали е правено от някого, за да пална колата и да ида да разгледам как работи на по-дълга скала преди да модифицирам. Иначе нъта ми е екстра. 

Това е важния въпрос: Дали fender dynamic vibrato функционира ефективно и ефикасно на скала 25,5 инча? :)

 

А иначе аз ще се обадя задължително на лютиера, но се надявах да видя вече усъществена такава модификация на живо, преди да започна.

Или споделен опит от човек, който да ми каже: "еми баце екстра е нема разлика" примерно :D

ПП: сега се сетих, че може би темата беше за "изработка и ремонт"... незнам... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Свързах се с лютиера и той ме светна, че трябва да се види разстоянието между струните, което трябва да съвпада. Иначе няма проблеми при скалата - явно не е от съществено значение. :D

Ето какво открих:

Стандартния бридж за това вибрато е със общо разстояние  2 3/16" (55.60mm) има даже и с 12" радиус

Моето разстояние е 2 1/16" (52,39mm)

Обаче се продава и tune-o-matic бридж с моя размер, и моя радиус на грифа, което е добре. Има и с ролки, и без.

Даже намерих tune-o-matic на Shaller с регулируемо междуструнно разстояние на ролки: от 1-29/32" до 2-1/4" (от 48.42mm до 57.15mm) ама е малко по-скъпичък.

 

Оригиналния бридж е плаващ - той се опира с 2 заострени болта на дъното на дупките и се мести под ъгъл заедно със струните и вибратото. Ако сложа неподвижен, не-плаващ бридж, но с ролки би трябвало пак да си бачка добре вибратото или???  :huh: Такива слагат на бигсбитата и нема ядове, даже е по-добре...

Иначе и 55,6мм (оригиналния) май ще стане, щото като гледам няма да излезнат струните извън фретборда там за 3мм :D

Редактирано от megaliubo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.