Jump to content
Българският форум за музиканти

Избор на пикапи


killer

Recommended Posts

Реших да пусна тази тема в помощ на тези които искат да си купят пикапи. Нека хората които са свирили на определени марки пикапи да се чувстват свободни да допълват темата. Надявам се това да послужи като насока за тези които искат да си сменят звученето на китарата но не знаят какво да изберат.

 

Аз мога да дам насоки за пикапите на Dimarzio!!!

 

Dimarzio Evolution (bridge) е много, много "горещ" пикап, който става за чист тон само ако се намали volume-a до 5-6 на китарата, говориме за тон който не е премодулиран защото и на 10 пикапа звучи чисто но е леко премодулирано (перфектен тон за блус все едно имате много фин овърдрайв), Но това е в случай че китарата е от Basswood понеже Evolution звучи по коренно различен начин когато дървото на китарата е oт Alder или American Basswood (с две думи чистият звук ще е по добре на китара от Alder от колкото ако е от Basswood, просто при basswood-а високите много избиват и затова ако намалите нивото на звука на 5-6 резултата е добър).

Ако искате горещ bridge пикап и сте готови да направите малък компромис с чистият си звук горещо Ви препоръчвам Evolution, той става за сола (най вече) и ритъм! За чист тон Ви препоръчвам да компенсирате с Air Norton, за чист тон този пикап е размазващ ... ако сте чували чистият тон на Petrucci разликата е почти неосезаема (естествено при него (китарата на Petrucci модела JPM) има положение в което му работи и bridge-a и neck-a заедно и се получава много интересен чист звук), чистият звук на Air Norton става за Джаз , Блус и други. Той е много универсален ... когато го пуснете през дист/овдр тона е много плътен идеален за сола (пак казвам че е почти 1:1 като тона който е в повечето албуми на Dream Theater)

Tone Zone (bridge) това е пикап с малко "тъмно" звучене с много среди и високи, идеален за ритъм и сола. Сравнен с Evolution-a e една идея по плътен и "тъмен" :twisted: ... типичен Van Halen, Patric Rondat тон. Пак е силно зависещ от дървото на китарата, на Махагон звучи много изразено докато с Аlder и Basswood добива "тъмният" си отенък!!!

Ako не искате много издут тон (с много среди и високи) Ви препоръчвам PAF PRO. Свирих на един от ранните JEM-ове (1989 направен) и той беше с 2 Paf Pro. Звукът беше ранен Satriani, Vai, Van Halen. Чистият му звук беше много добър с умерени среди и високи ... това са по "сдържани пикапи" ... например Еvolution-a е върху основата на Paf Pro ... просто са издули средите и високите на Paf Pro (или май беше Fred - съжалявам ако греша но в момента не мога да проверя) и са направили Еvolution :beer:

Ако искате джазов тон .... първо ще Ви разкажа една история когато Universe-a ми дойде той беше с Blaze II пикапи, Dimarzio казваха че Blaze II bridge е Еквивалент на Steve Special а Blaze II neck е еквивалент на Еvolution neck. Чистият тон на тази китара беше РАЗМАЗВАЩ, за джаз , блус ... можеше да се мери с китари правени специално за такъв тип музика. С дист китарата нямаше много острота ... тонът не беше достатъчно нахъсан но въпреки всичко стоеше много добре на живо ... леко изпъкваше сред тона на останалите китари и други инструменти.

В 2-3 реда

Еvolution (Bridge) - Air Norton (neck) = Много нахъсан тон на bridge-a (с тенденция за изкривяване на чистият тон) и страхотен neck за сола и чиста китара (съпротивлението (май беше съпротивление ;-) ) им е 404 Мv с/у 260 ... колкото е по голямо числото толкова по Горещ е даденият пикап :twisted: ... въпреки че не винаги е така например на Malmsteen пикапите са му по 90-93Mv :beer: )

Paf Pro (:beer: - Air Norton (N) = Много добра комбинация м/у чист звук и добър балансиран звук. Чистата китара на двата пикапа е невероятна а през дист и двата пикапа са много ясно изразени.

Paf Pro има повече високи а Air Norton има повече среди и бас.

(270Mv / 260Mv)

Paf Pro (:D - Paf Pro (N) = Много добре балансиран звук. (и двата са 270 Mv така че като превключвате ключето за смяна на пикапите почти няма да усетите разлика

.... освен Бас-а :twisted: )

И двата пикапа са с много високи но това не премодулира чистият им звук. Ясно изразени пикапи за Соло и Ритъм! (... но с 1-2 идеи по “студени” от Evolution)

Fred (:cheers: - Paf Pro / Air Norton = Fred (303 Мv)е много интересен пикап с много високи и среди но въпреки това тона е достатъчно чист не премодулиран чудесен е за ритъм (Satriani - Crushing Day) и Сола.

За neck възможностите в случая няма да говоря те са описани по горе

Внимание съветвам Ви да използвате Push-Pull система за да постигнете максимален ефект (да стане 1:1 като тона на китарата на Satriani ... естествено серийният модел :twisted: )

Ако сложите Steve Special (:beer: - Evolution (N) = би трябвало да получите китара с много добър звук за чиста и дист китара. Steve special-a звучи малко Van Halen, Petrucci ... най- странното за мен беше че тизи пикап не звучи на 100% като този на Petrucci ... тонът е малко груб, звучи малко Van Halen, Ac/Dc например Air Norton звучи почти на 100% на тона нa Petrucci.

Evolution neck, много добър тон за овърдрайв и чиста китара , нахъсан звук.

Според мен PAF PRO - AIR NORTON/PAF PRO , FRED - AIR NORTON/PAF PRO ще Ви свършат най-добра работа ако не искате компромис в чистият звук.

Ако искате много нахъсан, горещ тон то Evolution/Tone Zone - Air Norton/Evolution (neck) е за Вас!!!

Това са пикапите на които съм свирил и мога да дам насоки за тях :-)

Надявам се че съм бил от полза, ако имате въпроси не се притеснявате да питате тази тема е за това!!!.

:twisted: Mario Ankona :twisted:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 64
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

полезен пост , браво Марио !

всичките адаптори дето си споменал са в порядъка 150 лева (и е Европа и в БГ) ... което е една достъпна цена според мен :beer:

Междудругото Петручи откакто е с MusicMan-а акустичния звук го вади пред piezzo адаптер ,който е вграден в задния мост (т.е. тремолото). Според мен така става якия акустик звук :D , а пък за другите пикапс нека има ЯКО ГЕЙЙЙН :cheers: хаха

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

полезен пост , браво Марио !

всичките адаптори дето си споменал са в порядъка 150 лева (и е Европа и в БГ) ... което е една достъпна цена според мен :beer:

Междудругото Петручи откакто е с MusicMan-а акустичния звук го вади пред piezzo адаптер ,който е вграден в задния мост (т.е. тремолото). Според мен така става якия акустик звук :D , а пък за другите пикапс нека има ЯКО ГЕЙЙЙН :cheers: хаха

John Petrucci винаги е бил специален :beer:

И сигурно си има причини да смени Ibanez с Musicman :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам планове да си купя DiMarzio, насочил съм се към Air-Norton...въпроса ми е дали е добър за bridge? /тъй като по това което чета повече върви за neck/...по принцип търся достатъчно "горещ" звук, но по-изчистен, дълбок и същевременно да става за сола, защото мога да си позволя само 1 хубав адаптор за мемента :)/...Ще съм страшно благодарен ако ме посъветвате!

 

Другият въпрос е как би звучал Air-norton-а на явор?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реших да пусна тази тема в помощ на тези които искат да си купят пикапи.

Ами скъпички са .. мисля че Шевролет правят много добри ;-))

А и на Додж не са лоши. Та ако някои реши да си купи да не си взема много голям двигател че трябва бензиностанция .. или най-добре да си купи японски.

 

А за пикЪпи (pickups) ако говорим ! много изчерпателно !!! мерси за инфото приятел. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам планове да си купя DiMarzio, насочил съм се към Air-Norton...въпроса ми е дали е добър за bridge? /тъй като по това което чета повече върви за neck/...по принцип търся достатъчно "горещ" звук, но по-изчистен, дълбок и същевременно да става за сола, защото мога да си позволя само 1 хубав адаптор за мемента :)/...Ще съм страшно благодарен ако ме посъветвате!

 

Другият въпрос е как би звучал Air-norton-а на явор?

По принцип AIR NORTON-a звучи малко басово, това е пикап с изразени ниски и среди. Ако е bridge звучи много стегнато и нахъсано с много хармоници, с междинен output e (270 Mv) така че перфектно се пасва в Paf Pro (страхотен е за ритъм, вади звук акто 80-те години ... леко груб и насечен :twisted: но въпреки това с свой чар).

Спомена че китарата ти е явор ... не знам означенията на дърветата на БГ, така че за сега не мога да ти помогна (все пак мисля че явор е Basswood така че писаното горе важи 1:1 ... ако е Basswood). Препоръчвам ти ако все пак вземеш този пикап след време да го комбинираш с Air Classic. Това е пикап който е много близък до звученето на Paf Pro, с много среди и ниски, много хубав за сола с междинен output (206 Mv).

:twisted: Марио :twisted:

п.с. Иначе ти препоръчвам FRED за bridge!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко на руски ,амъъъъъ :)

колкото толкоз :)

та ето .... кое дърво какво е :

 

Ash - ясень

Maple - клен

Alder - ольха

Poplar - тополь

Basswood - липа

Mahogany - красное дерево, Махого(а)ни

Rosewood - палисандр

Ebony - черное дерево, Эбони

Walnut - орех

Oak(tree) - дуб

Elm(tree) - вяз

Hornbeam - граб

Willow - ива

Cedar - кедр

Fir(tree) - ель

 

едит :

абе еволюшъна с намален волюм си е екстра за акустично !

иначе аз ся си продавам IBZ AH4 ... не че е като тия димарцио-ки дето ги споменаваме , но пък му искам 60 лева ... за акустик става ... не е напържен , макар че и джангър вади с повечко гейн :violin:

 

едит 2 : Стиви ,абе не го знам Петручи кви са му причините ,ама мен звука му преди по-ме кефеше !

Редактирано от Rust
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много ти благодаря!

 

А за дърветата - мисля че явора се води Ash, но е възможно и basswood да значи това /така и не мога да го намеря у речника:) /

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Явор - Sycamore

Ясен - Ash, но това което обикновено се използва за тяло е по-мек вариант, Swamp ash

Basswood -липа, но тази която расте в БГ/Европа е различен вид и й викат Linden.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Стиви ,абе не го знам Петручи кви са му причините ,ама мен звука му преди по-ме кефеше !

Просто сега човекът търси съвсем друг саунд, не Images And Words :)

 

Btw в "Фактор" има една интересна китарка, правена по Musicman-а на Петручи. OIP е марката. Докарали са я....на външен вид :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В случая ме интересува Ash, по-тежкия ясен, тъй като китарата е/ще е от такова дърво

ASH

 

There are two types of ash...... Hard ash and soft ash (swamp ash). Hard ash is hard and heavy (a Strat body weights about 3 kgs) It is very compact and therefore has a clear sound and a long sustain. Hard ash is also available with a flamed ( tiger-stripe) appearance.

Swamp ash is a very popular type of wood. Many Fenders of the fifties are made of this wood. It can easily be distinguished from hard ash due to its weight. ( a Strat body weights about 2,5 kgs). It is a very musical type of wood with clearness as well as warmth.

The color of both types of ash are creamy with a clear structure. The wood needs a little more sanding and layers of finish to fill the grains. Transparent (color) or sunburst finishes give wonderful results.

 

Доколкото знам в БГ расте само твърдия ясен, Hard ASh

Редактирано от pacman
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доколкото знам в БГ расте само твърдия ясен, Hard ASh

И аз така мисля...а и според човека който прави китарчето това е по-добрия вариант

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.