Jump to content
Българският форум за музиканти

МТ2+speaker Simulator-Удачно ли е?


Recommended Posts

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Здрасти kirilp! :hello: Значи искаш да си направиш Метълзон "самоделка"! :bravo:

Идеята за собственоръчно изработен ефект не е лоша, ако имаш поне основни познания по електротехника и си готов да вложиш парички почти като за един

"фабричен" втора употреба (или n-та), както и доста от свободното си време.

Ако след тия мои кофти думи още не си се поотказал, то пиши някой ред, за да знам как си с жичкаджийството (тая дума я мразя, ама я написах че да няма повторение) и да знам какво да те посъветвам. Предполагам, че хората от форума, които се занимават с изработка на китарна апаратура също ще отговорят на твоите въпроси, но пак казвам всичко зависи от твоите познания по електротехника, иначе ще има : :blink: и :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей Black Bird. :bravo: Mesa/Boogie = Яко Метъл :guitar:

Но има една малка подробност - за тончестотни корекции, в техните предусилватели (както и в този спийкър симулатор) често използват бобини за тончестотна корекция. Та ако познаваш някой който може да навива бобини с индуктивност 1H (като тази в спийкърсимулатора) и дори 7,5H, то направо ми замирисва на Mark V.

P.S. погледни тука :blink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говори се за някаква програма която изчислявала броя навивки за бобини,но е само за такива с въздушна сърцевина.Ако някой знае от къде може да се намери нека драсне едно линкче,че и мен ме интересува. :bravo:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехе... Христо, руснаците си е*али майката...! :lol::D:D Не те знам ти как се оправяш с тоя руски, ама аз отдавна съм го позабрайл... и особено като не е на инглиш почти нищо не отбирам от тоя сайт! <_<

П.П. А за предусилвателя - аз съм навитак! :dance: Само да кажеш кви ресурси ти трябват... или по-скоро какви капиталовложения от моя страна - и съм в комбината! Пък и за труда ще се отблагодаря! :headbang:

П.П.П. Ъъъъ... то малко извън темата стана тва мнение, та за тва зема и аз да се изкажа по основния въпрос... според мен МТ2 + speaker Simulator би трябвало да звучи прилично, въпреки, че аз лично май не съм пробвал... Но си е ясно, че Метълзоната сама по себе си звучи доста сурово... така, че най-добре е да мине през едно прилично усилвателче или направо кубенце, ама предполагам, че и със speaker Simulator-а ще се докара що-годе вървежен звук. :headbang:

Редактирано от icho7ryches
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти kirilp! :hello: Значи искаш да си направиш Метълзон "самоделка"! :headbang:

Идеята за собственоръчно изработен ефект не е лоша, ако имаш поне основни познания по електротехника и си готов да вложиш парички почти като за един

"фабричен" втора употреба (или n-та), както и доста от свободното си време.

Ако след тия мои кофти думи още не си се поотказал, то пиши някой ред, за да знам как си с жичкаджийството (тая дума я мразя, ама я написах че да няма повторение) и да знам какво да те посъветвам. Предполагам, че хората от форума, които се занимават с изработка на китарна апаратура също ще отговорят на твоите въпроси, но пак казвам всичко зависи от твоите познания по електротехника, иначе ще има : :D и :wall:

Благодаря за отговора! Познания по електроника имам доста добри и проектирането и изработването на печатна платка определено не е новост за мен. Евтим ми даде схема за което му благодаря, но от там се вижда, че схемата не е от най простите. Интересува ме какви пари може да струват интегралите и транзисторите за да знам има ли смисъл изобщо да се захващам. Иначе съм отварял фабричен МТ-2 и като видях отвътре какво е чудо ми стана ясно защо звука е толкова добър т.е. схемата му не е от простите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Hi Icho. :D Нещо изостанах с ламповата техника, щото още събирам части. За предусилвателите нещата са малко по-сложни, особено за хай гейновите :headbang: , защото те със сигурност трябва да се изпълнят върху платка, за да се избегнат смущенията и шума и тая платка често е двуслойна. И друго нещо - за да са по-универсални ги правят с по два канала (чист и изкривен), което изисква да се използват елементи за превключване като оптрони (забрави) :headbang: , реленца (и те трябва да са по-специални за да не се усеща когато превключваш каналите) и специално в JCM900 серията има едни схемички M5201L, които са почти невъзможни за откриване. Те и за това тия работи струват доста стотачки в зелено (над десет).

Ама няма невъзможни неща и като се видим ще обсъдим какво и за колко (време и кинти) може да пробваме да направим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти kitilp. :hello: Радвам се че са ти ясни нещата от техническата част, за това ще ти дам информация за финансовата. Значи всички части съм си ги набавил от CONRAD, но не от тяхния каталог а от този на REICHELT (там има доста повече работи и по-качествени). Само че поръчката ще я чакаш да дойде поне месец и нещо и се заплаща предварително. :D

Ще ти спомена за цените на основните елементи, които ще ти трябват:

- инт. схеми M5218L около 6лева за четири(ама всъщност тия няма да ти свършат работа щото са в друг корпис с по 4 крака от двете страни AL)

- потенциометри около 8лева за шестте

- резистори около 10лева за 60 броя!!!

- кондензаторите са над 40 на брой и не мога да ти кажа цена, ама нали се усещаш на къде вървят работите

- транзисторите повечето не съм ги използвал, както и някои от резисторите щото байпаса го направих директен за да не нинава през схемата и да не се променя звука.

А иначе ако си навит да се заемеш мога да направя една платка като фабричната, с тая разлика че в голямата платка съм наместил и малката (на която стоят потенциометрите) за по-голямо удобство и е станала малко по-дълга. Виж първо дали ще можеш да се снабдиш с всички части. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Елементи купи от комет. Аз съм го правил много пъти(20-ина), и частите за него излизат около 40-45(макс) лв с кутия, букси, копчета(аз слагам и стабилизатор 7809 вътре).

 

Кутиите, буксите, и другите джаджи взимам от други магазини. Ако си от София - екстра.

 

Сайта на комет е comet.bg.

 

Съвет - когато ти трябват резистори, взимай МЕТАЛЕН ФИЛМ. Те са по-безшумни. Също така, използвай полиестерни кондензатори на повечето места, не керамични. Резисторите метален филм 0.6W 1% точност (големи са колкото 0.25W 5% керамични) са "RW6MF" в каталога на комет в търсачката. Полиестерните кондензатори са "CP", тези на фирма "WIMA" са "CW", керамичните са "CML", потенциометрите(евтините) са "POT16", казвам ти тези стрингове, за да те улесня с търсенето. Поръчки могат да се правят online като се регистрираш. Частите можеш да вземеш в деня на поръчката, или най-много на следващия ден. Ако не си от софия, могат да ги пратят и със Speedy.

 

Гледай цените в сайта, често 10 броя резистори излизат по-евтино от 3, защото цените за 10 броя са по-ниски от за под 10, а за 100 стават още по-ниски

 

За операционните усилватели използвам TL072/TL074, като за първите стъпала би могло да се използват 5532, или някои по-скъпи опампове като AD797, или малошумящите от серията OPA XXXX, с цел по-малко шум. Дори схемата може да се модефицира така, че да използва +-4.5V захранване, за да се избегне топлинния шум от делителя, които прави преднапрежение.

 

Дори и с ТL072, и без модефикации по схемата може да се постигне много добър резултат(като оригинала, или дори малко по-добре). А M5216AL е просто аналог на uA741, обаче компенсиран, и доста по-скъп.

 

Не използвам електронното превключване в схемата, правя схемата True Bypass.

 

За другите транзистори на филтрите и изхода ползвай BC550C.

 

Входния транзистор 2SK30A можеш да намериш за под левче в "Пасат Електроникс", или потърси в eshop.bg

 

Аз сега проектирам нова платка за ефекта, ако искаш можеш да ме изчакаш, и ще ти я дам. Мога да ти дам и сегашния вариант на платката за 2xTL074, но тя е правена през пръсти(макар и да води до много малък шум), но при нея има екстремно окабеляване, и сега правя по-спретната платка.

 

Аз действам по тая схема(като на захранването слагам стабилизатор с 2 100нФ кондензатора и 7809, не ползвам ключе "harmonics", а вместо него слагам асиметрия на кривящите диоди).

 

djerekarov.muzikant.org/Boss MT-2 FULL.gif

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.С. На стабилизатора на входа и на изхода, освен по 100nF, слагам и по 100uF/25V електролити, де. Гледай и да вземеш кондензатори за 50 или 63V, за да не са твърде големи(има си и pdf описание в сайта на повечето чаркове).

 

Знам, че ги знаеш тези неща, но все пак да напомня<_>

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Измислих си една лека доработка на ефекта, заимствана от сръбската схема, и някои мои идеи. Сега мисля платка за нея. Ако искаш можеш да ме изчакаш, за да мога да ти дам печатен оригинал, или дори, ако си от София, да ти направя платка за ефекта. Тази схема може да звучи като истински MT2, а може и леко да променя характера на звученето си чрез ключетата. SG в схемата е "Signal Ground", и е земята на елементите по пътя на сигнала. CG е "Chassis Ground", и е заземяване на шасито. Двете земи се срещат в една точка, точно където е земята на филтриращите кондензатори C46/C44, и не се срещат в нито една друга точка. Входната и изходната букса не са замасени за кутията, а използват изолирани букси. Капачките на потенциометрите също не са замасени в SG, а просто се опират в шасито, или пък не са замасени никъде. Изобщо SG трябва да се пази максимално чиста, за да не се модулира тя от външни смущения, или паразитни токове. В момента обмислям дали да използвам "Buss Wiring", или "Star Grounding" схема на заземяване. До няколко дни ще съм готов с проекта на платката. Vcc e 9-волтовата захранваща шина, а Vdd - 4.5-волтовата.

 

Все пак, мисля да сложа и малки ключета върху платката, чрез които да е възможно да се връзват земите на изходните букси за шасито, когато е необходима работа с повече небалансирани ефекти.

 

Този вариант на педала, мисля да реша с 4 двойни интегрални схеми, като е добре те да се монтират на ЦАНГ цокли, така, че да могат да се сменят, и да се провери кой е най-безшумен в схемата, или кой звучи най-добре там.

 

Във входните стъпала би могъл да се използва ТL072, но струва ми се, че би могло 5532 да даде няколко децибела по-малко шум. По-крайните чипове имат по-малко вличние върху шума, въпреки, че би било добре всички да са малошумящи. Дори транзисторите във филтрите може да се изберат с по-малък шум.

 

На схемата не е начертано връзването на footswitch-a.

 

Функциите на ключетата са:

MODE - избира между класически МТ1, и МТ2 входен филтър

РЕАК - променя стръмността на филтъра

SYMMETRY - симетричен/асиметричен дисторшън(звучи по-живо за сола)

 

Ето Схемката;)!

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички ви за отговорите! Честно казано не очаквах такава отзивчивост ;)

Значи засега мисля да не го правя поради много причини:

1. Засега свиря с guitar rig 2 и там съответно има емулатор на МТ-2. Естествено че не е същото като истинския но доста се доближава.

2. Нямам китарно усилвател(кубе, комбо, кабинет и т.н.) и включвам китарата директно в РС-то което все пак е добро.

3. Свиря с една Кремона на 12 години, която е все още с оригиналните си адаптери(3 единични). Двата(тоя до магарето и средния съм ги вързал последователно с цел по малко шум. Чат-пат се получава). Та въпросната китара като я включа в МТ-2 естествено изкарва добър звук, но съм се убедил че в тоя ефект каквато и китара да включиш звука е винаги поносим. Естествено с хубава китара е нещо съвсем друго.

4. Свиря сам за собствено удоволствие и съм непрофесионалист(за мен професионалист е тоя който изкарва пари от свиренето)

 

Или по-накратко: за да си направя метал зона-та първо трябва да си купя едни по свестни адаптери. Макар и от тия дето са по 50 лв. На тоя етап не мога да отделя тия пари и затова се въздържам и от правенето на ефекта.

Още веднъж благодаря и ако все пак реша да го правя ще се допитам отново до вас! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.