Jump to content
Българският форум за музиканти

Флажолетите с дясната ръка


Glacierise

Recommended Posts

оопс забравих !

Имам малък проблем с изкуствените флажолети но предполагам че е от грешен захват на персето щото с лявата ръка проблеми нямам. Предполагам че трябва да придавам малко ъгъл на удара със страницата на перцето за як изкуствен флаж ????!!!!!???? мнение ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 62
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

оопс забравих !

Имам малък проблем с изкуствените флажолети но предполагам че е от грешен захват на персето щото с лявата ръка проблеми нямам. Предполагам че трябва да придавам малко ъгъл на удара със страницата на перцето за як изкуствен флаж ????!!!!!???? мнение ?

Експериментирай! Все ще се получи нещо...добро! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

оопс забравих !

Имам малък проблем с изкуствените флажолети но предполагам че е от грешен захват на персето щото с лявата ръка проблеми нямам. Предполагам че трябва да придавам малко ъгъл на удара със страницата на перцето за як изкуствен флаж ????!!!!!???? мнение ?

Ми кажи какъв е проблема де!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами ахахаха проблема е че не стават всеки път. Абе опъват се !

Сигурно щото ми е малко дърварска китарата. С добра китара сигурно ще е ок.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемите ги изредихме по-горе. зависи с колко прагчета си, къде точно ги свириш и, естествено, как ги свириш :)

 

Грешката ти може да е къде ли не....Затова ти казвам да експериментираш. Сам можеш да се научиш най-добре с упоритост и..инат! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въх,! Вай, човече ти ли грабиш всичките налични количества от Дънлопските перца? Остави малко и за плебса, че положението става трагично. Добре, че се бях запасил преди години като свирех, та са останали една-две бройки. Във Фактор вече ме стрелят като питам за тези перца. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въх,! Вай, човече ти ли грабиш всичките налични количества от Дънлопските перца? Остави малко и за плебса, че положението става трагично. Добре, че се бях запасил преди години като свирех, та са останали една-две бройки. Във Фактор вече ме стрелят като питам за тези перца. :)

;)

И на мен са ми останали само 1-2

Единствените удобни са ми именно заради хармониците ( но не само!) :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...
Абе нещо не ги уцелвам както триаа дееба. Кажете некой съвет? Усетих, че триаа да се правят по-близо до нек-а, и че перцето триаа да се хваща макс близо до върха, ама още нещо ми куца! :think:

 

Ами... поне така ме научи моят учител за фложолетите,цитирам: "хващаш перото така ,че при удара върху струната с перото да закачиш с нокат струната след първоначания удар с перото". Така правя аз и се получават но трябябва доста упражнения! А най-добрите флоажолети стават на 1-ва струна :lol: С повдигане на струната на грифа се получава доста хубав висок и пищящ звук :lol: УСПЕХ!!! :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и така сме изкопали темата, флажолет се получава на всеки удар на кратно разстояние на дължината на струната :lol: и колкото по далеч от средата на струната е, от толкова по-висок хармоник е и също е пропорционално по-слаб. Освен това, колкото от по-висок ред е хармоника, толкова повече пъти се "повтаря" по грифа. Затова и не всички флажолети излизат еднакво силно, защото зависи в много голяма степен максимума на вълната по която трепти струната къде е спрямо адаптерите- примерно хармониците от висок ред се унищожават взаимно(phase cancellation) ако двата им върха се падат над neck и bridge адаптера, съответно с противоположни фази.

 

Упражненията са.... свирене на флажолети... И всеки сам си уцелва начина- целта е да удариш силно струната с перото и веднага след това с меката част на палеца да заглушиш базовия тон(т.е. да остане само флажолета). Аз лично държа перото още по-прибрано от нормалното и си приравнявам нокъта на показалеца почти успуредно на струните, за да мога да правя флажолети с downstroke и upstroke.

 

Базовите флажолети можеш да си ги разгледаш така- на свободна струна почваш да чукваш с перото по гореспоменатия начин първо на 12то прагче- ще получиш първия флажолет на 1 октава от тона, после нагоре по грифа към 1во прагче.

 

Примерно ето какви флажолети има 1ва свободна струна на мойта китарка:

свободна -> ЛА#

12 -> ЛА# октава нагоре(1/2 от дължината на струната)

11.5,11,10,9 -> 3 мн високи, но слаби флажолета, които не мога да ги разбера в какви тонове са

9 -> РЕ 2 октави нагоре

8 -> ЛА# 3 октави нагоре

7 -> ФА октава нагоре

6 -> пак някакъв много висок и слаб

5 -> ЛА# 2 октави нагоре(1/4 от дължината на струната)

4 -> РЕ 2 октави нагоре(идентичен на 9то прагче)

3 -> ФА октава нагоре(1/3)

и надолу трябва да са същите идентични на 11.5, 11, 10, 9

 

Лесно се забелязва една основна зависимост- 3те най-силни флажолета са ЛА#-РЕ-ФА, демек мажорно акордче. Също ще ти стане ясно, че от другата страна на 12то прагче към магарето флажолетите почват да звучат различно- едни изпъкват повече, други се заглушават и т.н. И оттам като почнеш всяка отделна струна и на всяка отделна позиция да правиш същото, като изключим тия трите най-пробиващи хармоници, всичко друго ще е различно всеки път :lol:

 

П.П. на мен а и на повечето хора, които познавам, най-добри флажолети се получават при стъргане над neck адаптера, долу горе в тази част на струната, независимо от позицията и независимо от струната. Сега като си дращя, забелязвам, че на 3те по-дебели струни "горещата точка" е малко по-към bridge.

 

Едит: Има и една такава тенденция, че флажолети се получават най-хубаво на най-крайния адаптер демек neck. Това е защото колкото п`o към средата на струната хващаме сигнала, толкова по-силни са ниските хармоници и първата степен на тона. Затва бридж адаптера звучи мазно и леко глухо, докато бриджа звучи остро.

 

И както хората казаха- gain gain gain gain!!!! :metalist:

Редактирано от 7thString
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъкмо мислех да пиша по темата, ама 7thString го е обяснил толкова добре, че е безмислено да му осирам писанието.

Ю рок мен :metalist:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едит: Има и една такава тенденция, че флажолети се получават най-хубаво на най-крайния адаптер демек neck.

 

Само да се самопоправя- имам предвид частта от струната над адаптера, а не, че с този адаптер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Упражненията са.... свирене на флажолети... И всеки сам си уцелва начина" 7thString евала за тая приказка... има ли желание секи ще си открие най-добрия начин за свиренето на флажолети! ;) Аз продължавам с моите опити. ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Започвам с малко оффтопик (сори за което):

Д*йба и аз се чудех какъв е тоя полу-писклив; полу-вибриращ звук т.е. артифишъла. (ако не съм го описал както трябва, не ме трепете... още)

В последствие ги научих.

И при мен се получават най-лесно на бридж адаптера и тона почти до сретата. Изкарах веднъж хармоник на нек ама стана на магия.

За захвата ми - хващам перцето така, че е върха му е на 90 градуса приблизително от върха на палеца и се подава 2-3 мм изпод пръста ми.

 

Сега тва дето ще го кажа всички го знаете, но все пак може да помогне на някой.

Целта е като удариш струната след това да направиш едно докосване с пръст и по този начин тона е по-висок (навсякъде различно)

Аз използвам по-твърдата кожа на палеца -там където е сгъвката от вътрешната страна.

Някои използват върха на пръста - на кой както му е удобно.

 

Пилене му е маиката и с повече упражнения се постига (съдя по себе си - цял ден пилих докато добия представа на коя струна горе-долу къде са... тъп Скуаяр :virtuoz: )

 

Това е от мен, надявам се съм помогнал поне малко :)

 

А, да и също да подкрепя съвсем основателно 7thString - яко GAIN

Редактирано от Tomov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей тука бате ви Шред Дърст обяснява за изкуствените флажолети. Малко е емоционално, но се разбира кво говори човекът. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.