Jump to content
Българският форум за музиканти

Пауър амп симулация с ОУ


Recommended Posts

Съществуват не малко солид стейт схеми симулиращи лампови преампи, но почти никакви опити за имитация на кривоч от изходно лампово стъпало. Може би защото е много по-трудно или дори невъзможно за постигане. Комбинирайки това, което успях да изровя като информация с примерни решения и с доста въображение от моя страна до момента "сътворих" следното:

 

http://pungent.hit.bg/Tube%20emulator.GIF

 

 

Общо взето нищо ново под слънцето. Фазоинвертор с ОР1 и ОР2. ОР3 и ОР4 и елементите покрай тях симулират поведението на двете крайни лампи, най-вече така нареченият Bias Shift породен от появата на решетков ток при силен входен сигнал и нарастването на съпътстващите го Crossover изкривявания . Диф. усилвател с ОР5 изпълнява ролята на изходният трансформатор, в случаят колкото да обедини противофазните изходни полувълни. ОР7 до ОР10, заедно с диодните каскади и всичките други "магарии" около тях имат целта да формират "меко" клипване с променлив праг, който започва да пада с увеличването на нивото като идеята е да наподобят това, което се случва с падането на захранващото напрежение под товар. Имам идея от същото напрежение, което управлява софт клип-а да направя и лека компресия с резистивна оптодвойка в паралел на R17 но не съм много наясно до колко спадането на анодното напрежение, респективно и това на втора решетка на лампите влияе на цялостния гейн в ламповите стъпала... всякакви идеи и размишления са добре дошли .

 

 

 

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Предлагам да се довърши схемата и да се покажат симулации на поведението на сигнала във всяка важна нодална точка. 

За сега няма достатъчно информация за анализ.

Ако е възможно, нека да има на разположение NET.LIST, за да може да се направи паралелно изследване.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Малко развитие по проекта. Тъй като се занимавам с тези неща чисто любителски, не съм отделял време да разучавам софтуери за симулация и подходът ми е малко по... Old School. Директна изработка на прототип с обемен монтаж. В тези първи тестове съм задал твърдо напрежение на диодните каскади на софт - клипа. Осцилоскопът ми е аналогов и нямам с какво да го снимам качествено, но колкото за онагледяване мисля, че и това ще свърши работа:

 

 

Bias Shift-a се получава, "мекото" клипване също личи в падащият фронт. По важният тест беше "на ухо"....изкривяванията при претоварване са значително по-меки от клипващо солид стейт стъпало по стандартните топологии с дълбоки ООВ. Общо взето целта на подобно устройство е да се използва в комбинация с последните като усилването им се подбере така, че никога да не удрят "релсите".

 

Малко семпли с импулс:

 

Чиста китара директно в симулатора без преамп. Входно ниво до степен лек овърдрайв.

 

https://soundcloud.com/mr_stench/powersim-overdriven

 

High Gain китари с DIY лампов преамп по схема Peavey 5150 + симулатора:

 

https://soundcloud.com/mr_stench/preamp-5150-powersim

 

За референция - същото сигнал, но без симулатор:

 

https://soundcloud.com/mr_stench/preamp-5150-only

 

 

И за трите семпъла е използван еднакъв импулс и нищо друго. "Мръсните" семпли са две китари на по 77% в ляво и дясно. 

 

Тези дни ще опитам да приложа и динамичната промяна на софт клип нивото и ще драсна още семпли.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не мога да кажа, дали разликата, която чувам е значителна, но е хубаво, че се занимаваш с такива неща.

В някоя от следващите версии(ако планираш такива), можеш дори да навиеш малко трансформаторче изчислено така(степен на насищане на сърцевината, паразитни ефекти), че да се имитира, до колкото е възможно истински изходен трансформатор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.