Jump to content
Българският форум за музиканти

Volume/wah Midi педал


Recommended Posts

Значи наумил съм си да правя MIDI footswitch за процесорчето (хем да излезе няколко пъти по-евтино, хем да упражним PIC-овете). Реално ми трябва просто превключване на банките, но за в бъдеще ще е хубаво да може да се ползва и Wah/Volume. И тук е големия проблем - искам педала да не върти тример. Но по какъв друг начин може да стане?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Оптически датчик, индуктивен датчик, елемент на Хол, капацитивен датчик, ВЧ датчик... и след това ADC-uP-serial output/MIDI protocol. А, да не пропусна и инкрементален датчик...

Успех!

P.S. Я вземи една мишка и я свържи в сериен порт на uP- почти готово решение...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

P.S. Я вземи една мишка и я свържи в сериен порт на uP- почти готово решение...

...А като движим педала, докато няма захранване? :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали щеше да е с PIC? Или и той ще работи на фотосинтеза? Вярно е, че може да има пасивни VОLUME и регулируем филтър, ама MIDI-controller без захранване? Я ни открехни как става това?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нали щеше да е с PIC? Или и той ще работи на фотосинтеза? Вярно е, че може да има пасивни VОLUME и регулируем филтър, ама MIDI-controller  без захранване? Я ни открехни как става това?

Добре де, да изясним (предполагаемия вариант с мижката) - когато всичко е захранено и си работи, мърдаш педала - отчиташ положение. Но педала можеш да го движиш и когато джаджата не е захранена, не мислиш ли? :) Тогава става малко проблем с абсолютното положение на педала, нели така?

Редактирано от Калата
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приятелю, помисли малко повече и главното - почети малко повече за автоматизация на процеси. Там ще видиш, че това не е проблем, стига в "софтуера" да предвидиш тази ситуация. Hint - нали педала има крайни позиции - долу и горе? а мишока има и бутони? А можеш и EEPROM да сложиш или някаква non-volatille памет...

.....Чакай малко, ти май чакаш някой да чете вместо тебе? Като в един форум, където един боец каза - "Ха, че защо да се мъча, някой все ще го направи и аз ще го взема наготово?" Майтап, бе Уили! (това е от АЛФ-за всеки случай...)

Успех...в четенето!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

има нещо такова - ако си го докарал до края и пуснеш захранването ще отчита друго от ако е в началото и тогава пускаш захранването

:) най сетне някой да разбере за какво става въпрос, thanx

 

Приятелю, помисли малко повече и главното - почети малко повече за автоматизация на процеси. Там ще видиш, че това не е проблем, стига в "софтуера" да предвидиш тази ситуация. Hint - нали педала има крайни позиции - долу и горе? а мишока има и бутони? А можеш и EEPROM да сложиш или някаква non-volatille памет...

 

Приятелю, не съм толкова малоумен, колкото може би изглежда в случая. Или си сдухан от работа или не разбираш ситуацията напълно. (предполагам второто) Воапще свирил ли си с педал нявгаш?

 

Чакай малко, ти май чакаш някой да чете вместо тебе?

 

Това беше неуместно. Извини се.

Редактирано от Калата
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че свеждаш нещата само до "педал" и "свирене", а това е частен случай на "автоматизация". Но това е нормално, всеки гледа от своята камбанария.

Не мисля че е уместно сърденето ти. Въпреки че съм поне два пъти по-възрастен от теб, продължавам да чета - и когато не знам нещо, пак чета. За мен не е обидно.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът е, че свеждаш нещата само до "педал" и "свирене", а това е частен случай на "автоматизация".

За едно техническо решение, обаче, трябва да разбираш напълно поставената задача. Винаги ми става тъпо, когато темите завършват по този начин, но какво да се прави....тука е България, винаги излиза някой да покаже "как знаааае, как е учил, как подтиска другите, дето не са училиии" и най-вече да покаже, че не разбира съвсем темата, в която пише :) А аз просто питах за варианти - това означава, че който иска - пише, а който крие знанията само за собствена употреба - просто си мълчи. И толкоз.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, но имаш HINT. Следващото ниво е да се даде решение на предложението. Кое е криене на знания? Ако се даде решението със схема, алгоритъм, и source file - това ли ще е "споделяне" на знания? Мисля, че ТИ трябва да свършиш това което остава, или греша?

Happy day!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблемът с мишката е, че тя по идея е устройство, което отчита относителни координати. Може би ще е по-лесно по друг начин :think:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Правилно- относителни координати. Затова ако се чете един бутон (да речем LEFT) при горно крайно положение и съответно другия (RIGHT) при долно крайно положение, може да се влиза в SUBROUTINE която да установява ( сетва и ресетва) данните от инкременталния датчик. И това няма да става само при POWER UP, а непрекъснато. Така непрекъснато ще се "елиминират" някакви грешки на системата. (Известно е от аналоговата техника - авто-нулиращи се усилватели.) Използването на мишка не означава традиционното и приложение, а просто ползване на готов продукт, който с доработка на механиката - свързване на инкременталния датчик с "педала" и поставяне на двете ключета (L, R) на съответните места, решава проблема с изработката на еквивалентно устройство, което най-малкото ще е много по скъпо. Освен това по цифров път вече ще може да се инвертира действието на педала, че защо не и по определем алгоритъм това да става при всяко или на определен брой натискания... А може някой да си спомни, че преди доста години имаше оригинални педали с превключвател именно в натиснато положение, за вкл/изкл на ефекта...Само да имаш идеи...

HAPPY DAY!

P.S. Да не забравяме, че мишката има два инкрементални датчика, и втория може спокойно да се използва за SWELL педал (наляво - надясно), стига свиреца да е запознат с Jeff Beck и да може да свири поне мааалко като него...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.