Jump to content
Българският форум за музиканти

Лак


Recommended Posts

Вече е байцната и цвета отговаря на очакванията ми. Само дето се оказа, че запълването на порите трябваше да е бреди байцването, така че се наложи пак да шкуря. Китарата е Les Paul , която купих на части, с махагонови тяло и гриф  и кленов топ.  Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Радвам се, че се получава добре. Хубаво ще е, ако пуснеш снимки на крайния резултат.

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Непременно! Само че малко бавно става , защото съм ограничен във времето. Но ще кача снимки като я завърша! Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет! Айде само някой да ми каже, може ли да качвам снимки директно в форума и ако може как става. Намерих с търсачката некви стари теми кадето пише ,че не може, но нищо актуално. Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Привет! Ето какво измаисторих. Китарата не е полирана. Нямам полирмашина и нямах никакво желение вече да търкам на ръка. Гланцирането ще го оставя за по-нататък. Поздрави!


16320756720858879041356036716Pw1LgllJqdW

193699787015959137471356036822hbtqd96d6N

42945654716477898741356036857FfUg5dIhcqO

15742981594199665971356036861O0ZbfdXmJwO

812355803198799029113560368639KqE7b7SI2c

182282780321089605781356036869M9rSqX31Jr

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От тези мътни снимки лично аз нищо не видях...Ако има някакъв лак, то той не се вижда...Аз не мога да преценя качество на лаково покритие по снимки в интернет, въпреки 30-годишния си стаж в тази област. Явно остарявам и недовиждам...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, аз никъде не видях стичания. Да се надяваме, че липсата на видимо покритие е от снимките.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липсата на видимо покритие означава липса на видими стичания. Да не спамим повече темата на момчето, въпросът беше доколко тези снимки могат да ни дадат ясна представа за свършената работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Липсата на видимо покритие означава липса на видими стичания. Да не спамим повече темата на момчето, въпросът беше доколко тези снимки могат да ни дадат ясна представа за свършената работа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за поздравленията! Лак има! :) Може и да не е лакирана майсторски но крайния резултат не е никак зле. Стичания нама но на места по махагона трябваше да си поиграя повече с грейн филъра. Със сигурност, щеше да изглежда по добре ако  я бях дал на професионалист да я лакира, но не такава беше идеята. Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна.  Акрил върху нитро или PU става, но обратното изобщо не е желателно поради по-голямата пластичност на акрилния лак. Добра схема е PU Грунд 2-3 слоя с мждинно шлайфане, НЦ (цветен или прозрачен) и прозрачен НЦ финиш гланц или мат.

 

Нека да изясним нещата, за да не влизаме в излишни спорове - за да лакираш дървена повърхност първо трябва да я запечаташ.Тоест за да постигнеш качествено финално покритие ти трябва гладка повърхност с еднородна структура, каквато дървото няма и за това се полагат няколко покрития с различни материали и техника на полагане. Няма да навлизам в подробности - подробностите са написани в доста учебници и специализирани издания...Ако при лакирането се окаже че дървото попива от лака просто на това място лаково покритие няма... В тая връзка искам да кажа че няма как да напоиш дървесината при лакирането и от там е ясно влиянието на лака върху звука.И още нещо което не е свързано с темата но е свързано с разискваната материя - китарите с матово покритие за които се говори че покритието позволява на дървото да продължава да съхне... приказки от 1001 нощ - преди нанасянето на тяхното финално покритие са запечатани също толкова старателно...

Колегата да не бърка матовия лак със специалните разработли, които защитават, но не запечатват дървото, например Lympha Naturale на Tover, Italy или маслените покрития.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно влиянието на лаковото покритие върху звука - доста е разисквано из форума и то при разговор между уважавани членове.

Изводите от спора са, че лаковото покритие влияе на звука, в някои случаи минимално, в други - осезаемо(глухи тонове и т.н.).

При екстремни случаи(твърд лак, дебело покритие), влиянието е най-силно осезаемо(ако можем да говорим за наистина големи разлики).

Също преобладава мнението, че при дебелината на покритието, най-критичното място е грифа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.