Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се преви Finishing без боядисване?


Recommended Posts

Приятели,

 

и аз (барабар Сашко с мъжете) реших да се превя на китарооформител и да предам артистизъм на един стар бас с фендерска форма.

 

Почти стигнах до етап за "финиширане", но във форума намерих инфо само ако китарата ще се боядисва. Аз искам да запазя естествените шарки на дръвцето..т.е. боя няма да има. Малко ме притеснява как ще скрия дупките от винтове, защото и пикгард почти не мисля да слагам, но ще измисля нещо.

 

Моля за помощ: как, какво и с какви материали се прави такъв тип финишинг?

 

байцване, грунд, лак ли, какво ли?

 

Мерси предварително за помощта.

 

И малко работни снимки за любопитните :D

Оригиналът:

My_Old_Bass_1.jpg

 

Рязан-недорязан

Bass_Old.JPG

 

 

Резултат:

Bass_New_body_1.JPG

Редактирано от alexthegreat
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дизайнът ти е много див!

Можеш да барнеш и малко по главата на грифа

 

Прозрачен лак от спрей ще ти свърши работа за такъв вид финиш.

Също и т.нар. "датско масло", но то се втрива изцяло на ръка и то на няколко пъти.

 

При всички случаи, трябва да направиш "мокро шлайфане" за да не се надигне шарката след като я напръскаш със спрей.

Малко преди финалното шкурене, забърсваш тялото на баса с мокър парцал.

Това ще раздуе повърхността на дървото и леко ще надигне някои жилки от шарката. Оставяш да изсъхне и след това шлайфаш надигнатото до изравняване.

По този начин си сигурен, че жилки от дървото няма да се надигнат след лакирането и да ти осере гладкостта на финиша.

Гледам, че е с фурнирован топ - нищо, и него пак тъй го шлайфай.

 

Дупките от винтовете на пикгарда можеш да запълниш като първо ги доразпробиеш със свредел, после вземеш дървен дюбел със същия диаметър като на новополучената дупка и го набиеш вътре. Намазан с лепило, разбира се.

После чакаш да стегне, режеш стърчащия край на дюбела и шлайфаш.

 

С нетърпение чакаме да видим завършения бас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Междудругото, ако имаш нужда да направиш адаптерът и електрониката изцяло "вградени" (без каквито и да било пикгарди и капачета), може да свирнеш да дадем акъл. :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има едно трикче, което използват дърворезбарите, баща ми е такъв, за патиносване на крайния им продукт. Патината се прави от орехови черупки и допълнения като ленено масло. Дава много приятен кафеникав отенък, ако искаш може само да потъмни, зависи от гъстотата на варката :headbang: Мога да взема рецептата и да ти я дам :virtuoz: Аз преди време я бях обещал на един голям човек на този форум, но бях изпокаран с бащата и затова не можах да я взема. Сега мисля, че ще мога :virtuoz:

 

Със здраве,

Виктор

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички за съветите.

 

Сега ще ги прочета по-задълбочено, ще ги осмисля и ще си направя екшън план (бах колко мениджърски подходих:bravo:

 

После усещам голямото мазане, търкане и т.н.

 

 

Ама ще стане дръвцето...поне мерак има. И снимки ще има..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Вярно е...това е бившия ти бас, че даже и снимката (първата) е твоя :)

 

Надявам се че ти харесва отношението ми към него, много си го уважавам аз и старание влагам :unsure:

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Междудругото, ако имаш нужда да направиш адаптерът и електрониката изцяло "вградени" (без каквито и да било пикгарди и капачета), може да свирнеш да дадем акъл. ;)

ами незнам дали му трябва това но ако обясниш на мен как да го направя това ще съм много щаслив.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^Да, много ще ми е полезен съвет по темата.

 

А си мислех да изрежа от твърдо дърво (бук) тънки капачета-прозорчета за адаптерите и едно за врътките, които да покриват само дупките.

 

Но ако има друг начин..доре дошъл. :beer:

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...

Ето че дойде време да покажа какво излезе от опита ми за лютиерско-дърводелска намеса в дизайна на басчето. Като цяло съм удовлетворен от резултата (като пръв мой опит), но има какво да се желае де, особено по отношение на финишинг-а.

 

Погледнете и споделете.

 

My_NewBass_Body.JPGMy_NewBass_Body_2.JPG

 

My_NewBass_Body_3.JPGMy_NewBass_Body_4.JPG

 

My_NewBass_glava.JPG

 

My_NewBass_Logo.JPG

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бах, много красив е станал баса. Поздравления и евала! :cheers: Как се справи с дупките за пикгарда? Надписа на главата лепенка ли е или не?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:) Браво мого дожбре се е получило :cheers: Аз скоро ще пускам подобна тема та беше полезно да видя другарите по оружие какво са споделили за теб ^^. Иначе много диво си го изрязал. С какво обработи дървесината мисля никъде не споменаваш. Аз се погрижих със зегето и импровизиран лентошлайф ^^

 

И още веднъж едно голямо БРАВО! :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Балгодаря за похвалите :D

 

Малко инфо да дам:

 

Рязането на дръвцето го правих с обикновено лъкче заради извивките. Със зеге-то не можа да стане..кривеше се ножчето и т.н. простотии...явно му дойде дебела китарката.

 

Дупките от пикгарда запълнох с един кит за дъво...не помня марката..някакъв 2-компонентен. Хубавото е, че е жълтеникав на цвят и доста пасна и почти не се забелязва.

 

Относно финишинг-а: малко противно на съветите използвах един оцветяващ лак, който така и не разбрах какъв тип е (акрилен, синтетичен ли??), но просто ми допадна като цвят - кестен. Дано не се отлющи по-нататък.

 

Това е май. Повечко търпение и стават нещата.

 

Някой да продава стара китара за до 40 лв. да се пробвам пак? Хе хе..шегувам се. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.