Jump to content
Българският форум за музиканти

Остаряваме ли


MDFk

Recommended Posts

Подбуден от назряващия брой китаристи които ползват повече тапинг отколкото класическа постановка с пръсти, все по-причудливи положения на китарата, все по изчанчени хармонии, които все пак се популяризират(в смисъл не минават за класически такива според мен), които позват техники от други инструменти(слап, попинг и др.) Ви питам -

 

мислите ли, че начина по който свирим остарява? Смятате ли че сме на прага на следващата стъпка на еволюция в китарното свирене?

 

пс. Задавам темата знаейки, че нещата не са съвсем нови, но смятам че вече са набрали огромна скорост...За това задавам този въпрос.

 

Благодаря за отговорите предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз лично не смятам че нещата придобиват някви нови имерения които да се нарекат чек нов етап в еволюцията... леко пресилено.

Всичко ново е добре забравено старо както се казва.По скоро съм склонен да мисля че просто класически неща пречупени през призмата на всеки един са различни неща.И колкото и различни да изглежата накарая са си едни и същи неща :bravo: нензам дали се обесних добре.

може би:

Мейдън-Инфлеймс-Дъ Форсакен,булет фром валайнтайн-следва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Виртуози и новатори винаги е имало и ще продължава да има. Но и те, както и всяко 15 годишно хлапе като мен, когато хващат китара за пръв път, обикновено отпускат дясна ръка върху струните, слагат лява ръка на грифа и започват да се учат така. Говоря за масовия (метъл) китарист и от тази гледна точка, за мен нищо коренно не се е променило. Просто някои добре познати неща като гореспоменатото тапване са се поосвежили и овладяли до нови степени, а позабравени, но популярни някога похвати на свирене като шреда се витализират и отбелязват своето завръщане където е нужно и напоследък изваждат на показ сума китарни таланти. Егати, кога се научиха да свирят така, вече имам чувството, че и баба ми е шред китаристка. Но като цяло нищо радикално.. засега.

Простете за помийния пост. Нещо съм хейтърски настроен.

Редактирано от KeRRANGKid
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми аз се радвам, като гледам някой да свири по разни изчанчени начини. Принципно всеки втори е китарист...направо до гуша да ти дойде. Особено от шредъри дето се надпреварват със скоростта на звука.

Има истина в твърдението, че всичко ново е добре забравено старо. Днешния рок е като от 65та ама децата не знаят Доорс, Стууджис или Ху и за тва се кефят на разните The ___s.

Аз чакам с нетърпение да стане най накрая дигиталната китара на Гибсън, с която обещават, че ще може да се правят разни чудеса. Принципно технологиите са катализатора, който движи музиката, аз лично съм абсолютно убеден.

От друга страна, рокерите в днешно време са доста неофобично настроени, особено по-старата генерация. Ламповия звук, 4/4ти, куплет, припев, бридж, соло...и тн.

Както и е важно, че трябва да се обръща все повече и повече внимание на синтеза визия/музика. Може Tool колкото си искат да ми разравят как музиката е най-важна, но ако не бяха излезли на пазара с невероятните клипове, въобще на никой нямаше да му пука чак толкова.

Абе доста оффтопик ама пак е свързано с идеята за новаторство и етс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

амм при шред китаристите ако сте наблюдавали има една тенденция всяко следващо поколение да свири по-бързо, обаче при пикинга се стига едно ниво което е на границата на човешките възможности и просто е невъзможно по-бързо

именно за това се налага да се вкарат някой по криви техники и комбинации

тейпинга е начин да достигнеш нови висини, там се вдигат страхотни скорости поради простата причина че имаш 2 ръце на фингърборда

друга тенденция в момента е да се правят комбинации между алтернейт и легато за да се увеличи скороста....и разни такива :D

също трябва да се мислят и нови секвенции защото минорните пентатониките от по 3-4 през '70 са звучали готино ама сега звучат противно банално(поне на мен де)

 

това са си моите виждания по-въпроса де, не е задължително да са вярни :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:D

 

К'вито и техники да измислят музиката си остава музика! Колкото повече техники за свирене - толкова по-големи възможности! Аз съм за! НО...Тая тъпотия с дигитални, цифрови и т.н. китари е адската простототия! То по тая логика след 20 години на китарата ще и вкарваш като на скенер нотите и тя ще ти ги свири! Това за мен е ужасно!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мислите ли, че начина по който свирим остарява? Смятате ли че сме на прага на следващата стъпка на еволюция в китарното свирене?

ами така като гледам как някакви буквално деца свирят не по зле от легендарни китаристи, които имат по 20 години свирене зад гърба си според мен определено нещата се променят, и то в добра насока

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сори , джентс ама следва да различаваме наистина иновацията ( било то и дигитална ) от глупавото им използване...Секвенсерът в ръцете на малоумния ДЖей е едно , в ръцете на Маклафлин, Аберкромби и други - друго. Това важи и за дигиталната китара на Гибсън - според мен подобна технология ще е стандарт до 7-8 години. И то не означава че някой ще свири нотите вместо вас...а че ще имате възможност да свирите много и най-различни ноти...Друг в въпросът обаче че колкото повече звена слагате между звукоизвличането и звука толкова повече има шум в системата от гледна точка на контролът върху инструмента...най малката промяна на постановката и подхода към акустичният инструмент води до до промяна на нюансите..докато ако дигитализирате звука, прекарате го през 8 предусилвателя , и го забиете в софтуера тези нюанси започват да се губят..и звучим не като себе си а като софтуера :D)) ...ноооо то не може тая работа в ...и душата в...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Такива китаристи имах предвид:

Каки Кинг - макар че тя не е кой знае каква фурия, но за сметка на това я намирам за оригинална.

Джъстин Кинг - дъ риъл диъл.

и момъка който ме провокира да пусна темата:

Ерик Монгрейн

 

Това са ми примерите в подкрепа на въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Просто музиката напоследък е малко пренаситена, пълно е добри групи и китаристи, и е по-лесно да изпъкнеш с някаква нова техника, отколкото с оригинална музика, използвайки стандартните подходи :)

Което изобщо не значи, че "старите" техники и подходи са за боклука :cheers: Това е музика и всеки свири квото му е кеф :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз да си кажа мнението :) :

Понякога два-три на място и майсторски изсвирени тона са по-добре от свръхскоростни изпълнения.Все пак майсторството и опита вървят ръка за ръка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

остава и да ти се отдава :headbang:

 

мен ако е въпрос всичко ме влече :virtuoz: но ги карам подред, вече твора седмица бича яко арпежи :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:(

 

К'вито и техники да измислят музиката си остава музика! Колкото повече техники за свирене - толкова по-големи възможности! Аз съм за! НО...Тая тъпотия с дигитални, цифрови и т.н. китари е адската простототия! То по тая логика след 20 години на китарата ще и вкарваш като на скенер нотите и тя ще ти ги свири! Това за мен е ужасно!

Неофобия. Класическа.

"Истинското" свирене естествено, че няма да изчезне, но се отварят врати за много повече възможности.

 

Преди 60 години свиренето с дисторжън е било немислимо, след това е било "развращаващо"(от гледната точка на класиците) и в момента е стандарт. Даже в чалгата има жици.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.