Jump to content
Българският форум за музиканти

Интерактивните растения държат ключа към бъдещите интерфейси


Recommended Posts

INTERACTIVE PLANTS HOLD KEY TO FUTURE INTERFACES

EDITOR'S COMMENT:

Today I have pleasure in reporting on what is probably one of the strangest technology stories I have ever stumbled across: Disney has turned plants into touch interfaces. After checking my calendar to check it wasn’t April 1st I embarked on some research. Firstly, yes it’s true. Secondly, on closer inspection the technology isn’t as useless as it sounds. Now, I’m not predicting that we’ll all be fondling foliage to control computers and displays in the future. What I am saying is that a technology that allows you to cheaply turn virtually any object into an intelligent touch interface could have a huge impact on how we interact with technologies ranging from personal devices to building control systems. Read the story in today’s newsletter and see what you think.

Anna - inavate@imlgroup.co.uk, @annAVate

 

Scientists at Disney Research have developed a plant based touch interface in a slightly strange yet fascinating project titled Botanicus Interacticus. The project demonstrates how users can control audio and video signals by touching foliage in different ways. A single electrode placed in the plant's soil turns it into an expressive, multitouch, gesture sensitive controller.

 

 

Botanicus Interacticus applies Swept Frequency Capacitive Sensing (SFCS) technology to greenery. It detects multiple frequencies of electrical signals, rather than the single frequency detected by standard capacitive touch sensing technology.

When coupled with machine learning algorithms different gestures and touches can be detected reliably and with high precision.

Disney staged an "augmented garden" in Los Angeles at the interactive technology exhibition, Sigraph 2012. Visitors are encouraged to touch a number of plants to create differing visual and audio effect.

 

КОМЕНТАР на Редактора

Днес имам удоволствието да съобщя това, което е може би една от най-странните технологически истории , на които някога съм попадала: Disney са превърнали растения в сензорни интерфейси. След проверка в календара, за да се уверя, че не е 1 април направих някои проучвания. На първо място, Да това е вярно. Второ, при по-внимателно вглеждане в технологията се оказва, че не е толкова безполезна, колкото изглежда. Сега, аз не прогнозирам, че ние всички ще галим листа, за да контролираме компютри и дисплеи в бъдеще. Това, което казвам, е, че една технология, която ви позволява евтино да превърнете почти всеки обект в един интелигентен сензорен интерфейс, може да има огромно въздействие върху начина, по който ние ще взаимодействаме с технологии, вариращи от лични устройства, до изграждане на управляващи системи. Прочетете историята в днешния бюлетин и да видим какво мислите.

Анна - inavate@imlgroup.co.uk на, annAVate @

http://youtu.be/EcRSKEIucjk

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има дървояд вътре и мърда или листна въшка по листата, която да се разхожда могат да си направят група!

:greenball:

Горкичките растения то си е казано "Простотията не ходи по животните и растенията а по хората"

Редактирано от lyu_records
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И аз намирам, че връз тая орхидея се упражнява неоправдан тормоз, НО идеята ме изкефи.

 

Питам се дали в различните фази на вегетацията на дадено растение честотите се променят (в някакъв диапазон). Вероятно да. И дали това не може да се изследва, така че да се установят сигурни индикации КОГА да си снема резници, за да ми се вкореняват с най-малко загуби.

Не че си няма читанки за всичко, ама друго си е да се подплати с цифрово изражение. :rolleyes:

 

 

И три бамбука си имам вкоренени. Тъкмо се чудех какво да ги правя, но при възможност ще насричам една схема за джем по стъблата. ...

Ама няма да я пускам.

Никога!

:greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали не се уливаме с "отношението" си към света около нас?

Излиза, че трябва да изгоним птиците, за да не кацат по дърветата, да спрем вятъра да не люлее растенията... и да спрем времето, сезоните...

Да не забравя, да дадем на прасетата играчки, за да са щастливи...

Май чавка ни е изпила мозъка, както казваше баба ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що, ти на всички растения ли смяташ да забодеш електроди и да ги вържеш към компютър?

 

Според мен такива изкелефещени хрумвания идват на хора от вида Homo Panélen Broiler(us), дето бъцкат 5 саксии между стените и офис-консумативите и никога не са си блъскали главата над 'факторите на средата', които под небето имат непреодолимо влияние.

 

Идеята е ценна, ако се вложи за постигането на смислени цели. Но така, както е представена, изглежда предназначена за някакви безхаберни типове, които са намерили поредния начин "да си играйкат"...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преобладаващото количество от "хора" си "играйкат" с компютрите. Дайте да им го забраним. А най-добре да забраним всички мислещи люде, дето "играйкайки" си, са създали всичко цивилизовано покрай нас.

Не използвайте компютри и интернет. Те замърсяват природата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ангелина, въпреки противопоставянето ни в темата, свалям шапка за градината ти ! Майка, Бог да я прости обичаше да прави същото...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма проблем, може би не се изразих правилно, но ще се опитам да обясня откъде идва съпротивата ми срещу "технологията".

Радвам се, че си цъкнал в подписа ми. Вероятно се досещаш, че за мен растенията са ИНВЕСТИЦИЯ и ТРУД!

 

Цялата тази лудост се зароди в главата и в двора ми единствено и само благодарение на Интернет! (Не ми го забранявайте, много си е добър! )

 

Освен това, човек заболява и от колекционерска и експериментаторска страст: броят на растенията, минали през ръцете ми, сигурно вече е четирицифрен и с времето определено се налага правилото: Това са моите растения и никой не ми ги пипа! (Това е и разковничето към поведението ми в темата, но не мисля, че съм единствена сред себеподобните си. :) )

Аз поразрових още за въпросното откритие и попаднах и на този файл: http://www.disneyres...us-poupyrev.pdf

 

Позовавам се на него, защото там се използва една много интересна думичка: "инструментализиране" на растенията.

 

Та се запитах кои са целевите потребители на тази джаджа? Те вероятно са технологично зарибени, отглеждат растения и не биха имали нищо против "да си ги инструментализират"...

 

Аз своите растения не бих ги трансформирала по такъв начин. При все че не съм отгледала нито една орхидея, не би ми хрумнало да си я 'обуча' да действа като дистанционно на телевизора, да ми отключва колата или да си свиря на нея "Тръгнал кос". Тя за една седмица ще стане "на баница" (Знам че изкуството и прогресът искат жертви, но не! ;)

 

Така че настръхвам не толкова срещу това че растението го "боли" или че то нощем се буди, плувнало в пот след тежки кошмари, а защото авторите на изобретението щели да насърчават хора (струва ми се - произволно, без ангажимент или познаване!) да си "взаимодействат" с растенията, защото видът им предразполагал - да прокарват пръсти по стъблото на орхидеята или да направят "неструктуриран жест" в короната на гарденията (така пише в пдф-ката, а и в клипа нито едно растение не се назовава по име).

 

Затова ме налягат опасения, да не би тази интерактивна новост да подмами някакви технологично пéрнати типове към експерименти, за целите на които те ще гледат просто "да се докопат" до китките, оставени наблизо. :greenball:

 

Длъжна съм да се усъмня в правотата си и ще се допитам до цветарските/градински/колекционерски и озеленителски общности, с които контактувам в България и Великобритания. Дали пък там не биха се намерили хора, които да искат "да инструментализират" собствено отгледаните си растения или пък да са склонни да насърчават близкото си домашно и офис обкръжение "да интерактивничи" с тях (Боже, колко изнервящо!) :greenball:

 

Затова ще пусна анкети в съответните форуми.

 

Естествено, ако сами си отглеждате растенията или сте си намерили продуцент, който да обезпечи вашите артистични намерения с такива "инструменти", или пък фирмата, в която работите, е склонна да предвиди разходи за подобни екстравагантни "аксесоари", проблемите са никакви.

 

Но дотогава моят личен съвет е:

(1) Не пипайте чужди растения и не ги инструментализирайте с технологични или артистични цели. Хората са ревниви към колекциите си, ако ще цветята им да са съвсем непретенциозни.

 

(2) В името на здравето и живота си, не пипайте растенията, ако не ги познавате! Има силно отровни растения, които се гледат доста при стайни условия или на балкона, като някои от тях предизвикват и остри кожни реакции (примерно млечният сок на цветето дипладения/мандевила) или са направо смъртоносни при поглъщане (бругманзия/ангелска тръба, catharantus roseus/мадагаскарско цвете/винка) и много други.

Давам тези като примери, защото те се продават по пазарските сергии и в общия случай никой няма да ви предупреди за свойствата им.

Бругманзията по-трудно се намира, моята съм я отгледала от семена и съм работила само с ръкавици!

 

Parni_Valjak, поздрав от мен с днешно фото на собственото ми производство, с което си взаимодействаме крайно брутално: :D

028162013.jpg?r=0

 

Като имам резултати от анкетите, ще обобщя и ще пиша. :ok:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.