Jump to content
Българският форум за музиканти

~1W лампов усилвател с 12AU7 за изходна лампа


Recommended Posts

Вчера напрвих това малко усилвателче и реших да споделя схемата.

 

Първото стъпало е каскод, подобно на Firefly от AX84.com, но използвам лампа с по-висока стръмност (gm) - 12АТ7. Целта ми бе каскодът да участва максимално в "обогатяването" на сигнала за чист тон (DRIVE съвсем леко завъртян), да има достатъчно хедруум за да не орязва сигнала и в същото време чувствителността на крайното стъпало да е <10mV на пълен драйв.

 

Хареса ми тази статия http://www.ampbooks....y/balanced-amp/ и направих почти същия усилвател, само дето предусилвателните лампи бяха и двете 12AX7, а крайните - 2 половинки на 12AU7. Балансираният оувърдрайв на крайното стъпало много ми хареса, но когато премине в дисторшън от предусилвателя, звукът не беше нещо особено (един колега го категоризира като "типичният" звук от транзисторен усилвател). Затова реших, че искам да запазя баланса, но и да махна потенциометъра за звука от опашката на лампите. За добър баланс ми трябва висок импеданс на опашката на диференциалния усилвател и ако използвам голям резистор губя хедруум, а искам само крайните лампи да са в овърдрайв. Най-лесният вариант се оказа токов източник с LM317, като така даже се намалява и броя на компонентите (2 резистора и 2 кондензатора са спестени).

 

В крайна сметка не мисля, че успях да получа оувърдрайва от балансирания усилвател, но поне схемата е по-проста.

 

Крайното стъпало е 12AU7 работещи в клас АБ с работна точка около 8мА. В къщата, където съм в момента, напрежението е по-високо от нормалното и на изправителя получавам 360V, вместо очакваните 310. Освен това и товарът е сравнително нисък за трансформатора. Затова използвам голям резистор между големите кондензатори при изправителя и изходния трансформатор. В предишен дизайн (балансирания амп) използвах 4к резистор, но резултатът беше ужасен - едно много досадно затихване при атака. В момента този ефект не се усеща, но трябва да намеря още някой да чуе.

 

За малко контрол върху честотната и динамичната характеристика има добавена обратна връзка от намотката за 8 ома. Смятам да пробвам различни стойности за кондензатора тази седмица, но и с големия 10 микрофарада си звучи добре.

 

Тъй като имах още една дупка на шасито, реших да сложа и контрол над требъла.

 

Допуснал съм една грешка - импедансът на изходния трансформатор е 30 килоома от анод до анод, не 15.

 

Схемата:

http://www.picvalley...4jSJUqZNkC2.PNG

 

Колегата ми ще донесе микрофон тази седмица (заедно с неговия Marshall JTM60 за ремонт :D ) и ще кача малко сампли.

Редактирано от Ivan Krastev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този удвоител за анодното напрежение успява ли да осигури достатъчно твърда изходна характеристика? Може би това е една от причините за глъхненето при атаката? Крайното стъпало остава недохранено.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не се бях замислил за това, пък то наистина си е полувълнов изправител на практика... Но със същия ток на покой (16мА) и с резистор 2к2 заглъхването не се усеща. Но най-добре да го погледна на осцилоскоп. То идеята ми беше с "гореща" работна точка да не дърпа допълнително много ток, когато навлезе в клас АБ...

Редактирано от Ivan Krastev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този удвоител за анодното напрежение успява ли да осигури достатъчно твърда изходна характеристика? Може би това е една от причините за глъхненето при атаката? Крайното стъпало остава недохранено.

Приятелю,L.K.-така е изпълнен захр.блок на REGENT 30 и REGENT 60 на бившата ГДР/DDR/-толкова много уважавани

в този форум.Причината е в резистора 4к.Сложи си стойността,която е на схемата.

Редактирано от MARK B
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Допуснал съм една грешка - импедансът на изходния трансформатор е 30 килоома от анод до анод, не 15.

 

 

А откъде такъв изходен с товар 30 ома ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ей тва е:

http://uk.rs-online.com/web/p/products/2106475/?searchTerm=3.5w+output+tranformer&relevancy-data=636F3D3226696E3D4931384E44656661756C74266C753D656E266D6D3D6D61746368616C6C7061727469616C26706D3D5E285C772B5B2D5C2E5C732F5D292B285C772B293F2426706F3D3926736E3D592673723D4175746F636F727265637465642673613D223320357722206F7574707574207472616E73666F726D65722673743D4B4559574F52445F4D554C54495F414C5048415F4E554D45524943267573743D332E3577206F7574707574207472616E666F726D65722673633D592677633D4E4F4E4526

 

Много съм доволен от това трансформаторче, имам даже 2 такива за двата усилвателя. Принципно 30к не е дадено като импеданс, но дават колко намотки има и с проста математика се натъкмява (или просто слага 8 ома говорител на изхода за 4).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Something is rotten in the state of Denmark" - Hamlet (1.4.90), Marcellus to Horatio.

 

Понеже се спомена за лесни сметки с калкулаторчета, нали няма да е проблем да се сметне колко от 30-те килоома са действителни при индуктивност на първичната само 12H ?

 

Мислех да не се обаждам, но започнаха да се натрупват доста ... проблемни твърдения, грешни решения и мнения, което ще въведе в заблуждение редовия читател на форума. Тук обаче държим на отговорни публикации. Все пак форумът е с доказано ниво което се стремим да запазим и повишим.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами, много на място - въобще не се бях замислил за това. Ако имам време днес ще направя една честотна характеристика на матлаб и ще я постна. За други пропуски, грешки или безмислици, моля споделете, защото нямам с кого да сверявам решенията които вземам при проектирането :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е необходимо врабче да се гърми с топ! Сметни на ръка Xl при 80 Hz, (отворена 6-та) и виж какво става с Zaa.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Принципно да, но по харесвам графични илюстрации.

 

Това е характеристиката за фиксиран товар 8 ома и отношение първична/вторична = 4000/64, при индуктивност 12 хенри.

http://www.picvalley...V1klG5ViLiI.PNG

 

Хрумна ми да видя и как би изглеждало с реален товар, с параметри от моя говорител.

Характеристиката на модела на говорителя:

http://www.picvalley...cr7IWEj8hwE.PNG

 

Товарът за изходните лампи:

http://www.picvalley...SYjvYAYQGRJ.PNG

 

Нещо от тоя сайт отрязва снимките... но поне формата се вижда. За късмет съм се сетил да отбележа къде е 30к.

 

В последствие преди малко промених първичната на 15к (не, че тва променя нещо при 80 херца...) и намалих малко тока на покой до 5ма през всяка лампа. Би трябвало първичната да изглежда така вече:

http://www.picvalley...ALeVoevbj2c.PNG

 

Разлика се усеща, обаче не мисля че мога обективно да я опиша.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Извинявай, ама от твоите графики нищо не може да се разбере. Няма данни по ординатата, няма линии, които да показват кое къде е, изобщо невършещи работа графики.

Не си показал каква ти е еквивалентната заместваща схема. Кои неща си пренебрегнал , кои си оставил...

Симулационните програми са само средство за улеснение, не са водещи. За разлика от човешкия ум.

Простата сметка показва, че Fb-3dB e

Raa/2*Pi*Lp= 30000/2*3,14*12= 397.887Hz

Или с други думи долната гранична честота на трансформатора е около 400 Hz/-3dB.

Под нея хода на характеристиката пада с 6dB/oct.

Е, как може да се хареса една китара, когато от половината си обхват до най-ниската нота има неравномерност от -17dB ? При това само от част от крайното стъпало

Една ООВ ще намали доста тази неравномерност, но не и тази ООВ, която е посочена в схемата.

При тези стойности (15K/10uF) времеконстантата е 150mS, което съответства на честота от 1,061Hz !!!

Дано да бъркам в четенето на стойностите, че разделителната способност/резолюцията на картинката е под всякаква критика. Но и при 1uF пак е цели 10 Hz. т.е. постояннотокова ООВ приложена на променливотоков усилвател! Absolute nonsense.

И какво дири електролитен кодензатор в решетъчна верига ! Там се слагат висококачествени нисколикажни кондензатори.

Изобщо в цялата схемотехника личи едно прилагане на принципите на полупроводниковата схемотехника върху лампи. Не би имало лошо, ако беше съобразена с особеностите на лампите...

За последно в този пост да попитам: Що за presence е корекция при 1...10...хайде 100 Hz (заради променливата честота, следствие на промяната на стойността на потенциометъра, на който не може да се види нито номер, нито стойност, май е 10К. И това е едно калпаво решение, поради голямото отношение на потенциометъра спрямо резистора в решетката. Регулирането няма да е плавно в обхвата на ротацията.

 

И моля те, използвай възможностите на форума за качване на изображения, вместо линкове. Така няма да се борим с отваряне на различни прозорци и да се омотаваме кое какво е. Все пак форумната платформа има богати възможности за облекчаване на комуникациите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй. Кат гледам трябва да преразгледам наново всичко.

Иначе "празънс" е моя грешка че го кръстих. Целта ми беше, когато кондензаторът от обратната връзка шунтира изцяло, да няма обратна връзка, а презънс си е съвсем различно.

 

За снимките - получавах съобщение, че са в невалиден формат,а и преди малко открих къде правя нещата по тъп начин.

 

Отдолу са графиките за опростения модел в дясно, с XL реактивността на първичната. fig0711.gifВ първия случай R е просто резистор (15к), a във втория - импеданса на говорителен модел.

Така очаквам разликата в усилването да е около 7dB между 82Hz и 1kHz (за ecc82).59608378620858438061328574675AN1Ja1q1v7MAUgGnIMMF.JPG

Другото, което ми е интересно е резисторът заменен с отразения на първичната "реален" товар. Това обаче отразява ли реалната ситуация?

145542242917173775451328577411Ncuc4r3Pk4KESw0wHb2G.JPG

А еквивалентната схема, която ползвах за импеданса на говорителя е като тази, само че с параметрите за моя. Нещо не мога да намеря статията, която ползвах...

tsp-f5.gif

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.