Jump to content
Българският форум за музиканти

Treble Bleed - High pass - Volume Control


Recommended Posts

Здравейте! Днес си сменях адаптерите на новия Ибанез рг2550з. Забелязах че 330пф cap. , който е стандарт в Хай енд Ибанез китарите запоен на волум пота, почти не се усеща.

Възможно ли пробмела да е в него или да не пасва с потенциометъра.

 

Потенциометъра е стандартен Ибанез 500К на който пише 500к Б и има щампа Ibanez

331pf е на моя Ибанез. Но все едно е изгорял. Беше още така като взех китарата. С намаляне, високите може би остават. но ЧАК когато потенциометъра е намален почти до нула. Дори май си внушавам.

Имах запоен на другите Ибанци и когато намалях волума високите оставаха невероятно чисти. Звучеше почти като страт.

Някои го наричат Требъл Блийд или ХайПас при Джо Сатриани модела.

 

Търсих в целия Асеновграда такива елементи и никъде няма :(

Моля ви за помощ. Ако някой има от изброените керамични малки елементи в излишък, да ми изпрати. Ще си платя частите и куриера!

 

 

Кой от изброените ще ми даде повече високи при потенциометър 500к

 

0.001uF cap някъде четох за него , че е добър а със стойностите по - долу ефектът на повече високи с намаляне на волума ще е още по-голям...!?

0.002uF cap

0.005uF cap.

Или стандартния Ибанез 330 pF capacitor малък , кръгъл и оранжев

3CP1J331-2.jpg

Това са спесификациите на Бридбж адаптера

Magnet: Alnico 5

Output mV: 305

DC Resistance: 10.38 Kohm

 

а това на Нек:

Magnet: Alnico 5

Output mV: 272

DC Resistance: 8.26 Kohm

Благодаря ви!

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш път към Пловдив във Викиват ще напълниш един джоб кондензатори за стотинки.

 

Не се сещам как с прости думи да обясня зависимостта м/у точно този кондензатор и честотите, които ще пропуска схемата. Ако някой симулира процеса в някоя програмка ще е по-лсано за онагледяване.

Редактирано от L.K.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, ето и семпъл. Намалям на места волума...ефекта за мен е нулев.

http://www.nalbantov..._Volume_Pot.mp3

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нещата са малко по-сложни, отколкото изглеждат на пръв поглед.

Влияние имат изходният кабел, входният импеданс на следващото устройство и разни други неща.

Един 3-метров кабел например има 300 до 1200pF (примерно). Този паразитен капацитет , съвместно със споментият "Bleeding Cap" прави капацитивен делител на напрежение. Влияние също има потенциометърът за усилване и неговото положение. Няма меродавно симулиране, което да представи реалното положение. Така е, защото има променливи неизвестни, които променят хода на графичното представяне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май само с експерименти ще стане работата.Ти най-добре можеш да си прецениш относно високите.Но голям скок става от 330пФ -оригинала към тези изброените - 1000,2000 и 5000 пФ

Нека капацитетите си кажат мнението все пак аз не съм много навътре.

 

Успех!

 

 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

5nF според мен е адски много.На моите китари (лес пол тип,500К потенцометр) съм сложил 470,560pF, и на едната на бридж адаптер - 1nF, като това според мен е най-голямото без да е пирекалено, дори в повечето случай обирам високите с Тон потенциометъра.

 

По-скоро си мисля , че може би нещо друго не е наред при теб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.