Jump to content
Българският форум за музиканти

Тонколона за бас и китара?!?


Recommended Posts

Здравейте! Солиста ни,ми предложи да си направим тонколона около 100W и да свирим двамата с него на нея чрез миксера(аз свиря на бас). Смятам, ако ще става да сложим 2 пищялки по 40W и една 50W басиорка. Въпросът ми е такъв: "Възможно ли е, по-скоро има ли опасност да издъня пищялките, докато свирим двамата на тонколоната?". В един магазин ми казаха, че може да си издъня пищялките на буферчето като свиря на него и затова се зачудих. Пък и не съм обръщал голямо внимание по заведенията, но мисля че за басиста и китариста си има отделни тонколони.

Ще съм ви благодарен и ако ме светнете, как го правите вие в групата ви. Примерно

за басиста отделна тонколона?

за китариста и вокола може би са на една с миксер?

за барабаниста (ако използва микрофони) към коя ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баса трудно ще идъни пищялките, но вие сериозно ли - 50 вата нискочестотен?!

За да спестя хранилките и разочарованието - по-добре недейте, нищо няма да излезе.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Баса трудно ще идъни пищялките, но вие сериозно ли - 50 вата нискочестотен?!

За да спестя хранилките и разочарованието - по-добре недейте, нищо няма да излезе.

 

Можеш ли, моля те да обясниш по-подробно защо няма да стане? Досега не съм правил тонколона и вече сигурно си разбрал, че нещо ми куца... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж, обсъждано е вече, но общо взето - китарата, баса и вокала имат съвсем различни изисквания към озвучителното тяло (ОТ)

Ниските честоти им трябва много мощност - нагледно едно китарно кубе 20-30 вата спокойно свири с бас озвучен със 100в и повече. Тоест за да свирите на едно нормално чуваемо ниво на една колона ви трябват поне 100-150 вата. Второ баса слиза до 42хз, а това е доста предизвикателно за една колона за общо озвучаване. Трето баса и китарата се покриват в определени честоти и ще чувате една хубава боза в средните честоти, дори и да се справите с ниските, а това определено е дразнещо и неприятно. Четвърто за направата на едно ОТ се изискват определена база знания за да се получи нещо. За да се получи по-добро нещо трябват повече. В нета има калкулатори, но за да ги използваш, трябва да си наясно кое какво и коя крива какво причинява...

За лаиците като мен и теб - трябва и малко магия. При мен се получи :D

Има и още много което по-умните могат да кажат, опитах се да обясня простичко и тук таме може да съм неточен. Препоръчвам ви да съберете някой леф, и да дебнете из втората употреба за кубенца, изпадат и евтини не велики неща, но все пак предполагам, че целта е тънкажа, всички оттам идваме.

И за да плюя на всичко казано назад свирете на квото намерите, важното е че ви се свири ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.