Jump to content
Българският форум за музиканти

ivosiliev

новаци
  • Мнения

    24
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Мнения публикувано от ivosiliev

  1. ;) Освен да и се обадя тази вечер в Италия като идва към Варна да го вземе :greenball: . Мога да ти кажа кой може да ти го направи, но е платена работата :ph34r: иначе не знам къде ще го има. Пък и то Светла каза, че скоро ще пусне новото парче, което било уж по-яко - събрала парите за клип и всичко :ph34r:
  2. Който каже, че един пушач може да пее без да спира цигарите е много далеч от истината. Две от нашите певици пушеха много (особено едната друг въздух не диша милата). Това донякъде беше обяснимо, защото тогава бяха изпълнители-любители и не бяха наясно с неща като разпяване, сценична подготовка, вокалисти и т.н.

     

    След като започнаха да се занимават по-професионално чрез нас се оказа, че цигарите направо са си фактор. Преди да ги спрат неможеха и наполовина да си увеличат диапазона с този, който са развили в момента след като спряха цигарките. Отделно, че граченето и сумтенето им бяха присъщи. Сега не са ги спрели напълно, но са ги намалили до минимум тютюневите изделия :headbang:

     

    За метъла съм съгласен, че може би цигарите са важен фактор, но ще ви напомня за НЕПУШАЧКАТА Тони Димитрова с нейния уникален дрезгав глас. Добрите певици не пушат, оперните ако го правеха трябва техните ръководители да ги линчуват - как да изкарат голяма струя въздух като дробовете им са набухани с катрани?

  3. Нито Бах, нито Бетовен, нито Бийтълс или Металика или Даркейн имат аранжори.

     

    "Аранжимент" означава "подреждане" (дано не се повтарям). Различния начин на подреждане в музиката може да се приема като интерпретация. От това следва, че аранжимента е една своеобразна интерпретация на музикалната мисъл. В различните епохи са се оформили различни жанри и стилове. Това е наложило нуждата от аранжор, който да е запознат с жанровите и стиловите особености и да ги интерпретира в своят аранжимент.

     

    Бах и Бетовен имат аранжори, но не знаят за тях, защото не са сред живите. За 5-та симфония веднага се сещам за Евгени Димитров от Ку-ку бенд, който направи според мен един много сполучлив аранжимент. За Бах - всяка година в Бон (там, където е роден той) се прави конкурс за съвременен аранжимент на някое от произведенията му (3000 Евро дават хората).

     

    За теоритичната подготовка:

    1. Оркестрация - спомага за усвояването на диапазоните най-вече

    2. Музикален анализ - за да не се чудите в какъв жанр правите аранжимента и какво се изисква за него

    3. Хармония и полифония - за да можете да построите и обогатите отделните партии; полифонията страхотно влияе върху мелодичните линии - изчиства ги отвсякъде и няма никакво претрупване и какафония :headbang:

    4. Информационни аудио-визуални системи - ами всичко вече се аранжира с компютър... Cakewalk & Cubase (двата големи конкурента) е наложително да се използват отлично.

     

    Това е, надявам се да съм бил изчерпателен :cheers:

  4. Ако разчитаме на класическите правила за оркестриране е нужна градация, т.е. натрупването на инструмените да става постепенно. В случая с популярната музика градацията е от куплета към припева, с други думи гледай в куплета да имаш по-малко инструменти и в припева да ги увеличиш, като последния припев може дори и оргел педал да пуснеш частично, да засилиш медните ударни, да добавиш тремоло при тях, да направиш модулиран по тонове бас и пр.

  5. при аранжимента първо се прави някаква груба концепция, поределяща жанра, стила и елементарните изразни средства (темпо, мелодия..) на парчето.

    След това започваш аранжимента с правенето първо на ударните, т.е. на ритъма. После е баса. След това ако ще участват някой от традиционните инструменти (под това понятие разбирайте медни и дървени духови, струнни, клавирни) си хващаш табличката с диапазоните им и избираш кой от тях кога ще се включи. Аз го правя първоначално като схемичка това: хващам един нотен лист, правя си тактовете и във всеки такт пиша с думи кои инструменти свирят.

    Като свършиш с традиционните инструменти (не прекалявяй с тяхното добавяне) почваш да се занимаваш с електронно-генерираните звуци и електронно-възпроизвеждащите инструменти.

     

    В общи линии това е

  6. Работа на композитора е......какви инструменти ще свирят, къде.
    А работата на аранжора е да ги раздаде, оркестрира.

    И в двата случая говориш за оркестрация, т.е. излиза, че композитора и аранжора извършват заедно оркестрация..

     

    Преди време моят съдружник-продуцент ме пита същото: "Каква е работата на композитора и на аранжора". Аз му казах: "Единия пише мелодията, която се пее от изпълнителите, а другия я прави на песен".

    Аз си правя сам аранжиментите от 3 години, но преди това работих с Хари Саркисян - един страхотен композитор и аранжор. Той аранжираше песните ми тогава. Моята работа беше да му запиша мелодията на вокалите и соловите инструменти, а неговата да избере стила и да направи оркестрацията.

  7. Незнам какъв ви е опита с представянето на нови авторски парчета по радиата, но моя лично е страшно горчив. Повечето си просят хонорарчето или искат да ти таксуват излъчването на въпросното парче като рекламно време. От радио Експрес например ми казват "парчето ви е страхотно, много ни харесва, на европейско ниво е, но няма да можем да го пуснем защото плейлистата ни е претрупана" ?#%^@$%&^$@? :o:o

    От БГ Радио са хората, искащи материал, но не музикален, а валутен - това е моето мнение, потвърдено от моите си проучвания.

  8. Здравейте,

    не е толкова трудно да се намерят стилове за Роланд, но те са на Роланд, т.е. ритми като ръченица, хоро, кючек ако щете там нямат :)

     

    Питах се, дали някой няма хубави стилове, не става дума само за тези, които съм написал горе. Или поне да знаете откъде може да се дръпнат такива. Става дума за *.STL файловете.

    Мерси!

  9. Museum of Organs

     

    Тук всеки може да разгледа най-красивите и огромни клавирни инструменти, с толкова мащабно и специфично звучене - органите. Надали има другаде такава информация, придружена с изображения на самите инструменти.

     

    Препоръчвам ви да разгледате този сайт, който намерих с помощта на НБУ-София (благодаря им)!

  10. Аз сама ,поради ред обстоятелства, стигнах до извода, че ако искаш да реализираш творчески проект, трябва да си намериш субект да го представи.Пък, ако може и да го продуцираш, още по-добре. eusa_clap.gif .Ако, пък си направиш музикална къща или компания ще е най-добре.Ти ще пишеш, има кой да пее, всичко е OK.

     

    И аз пиша сам. Започнах с детска вокална формация (http://www.ssladuri.hit.bg/), вече 6 години станаха от работата ми с нея. Пишех популярни детски песни, аранжиментите първоначално ги правеше друг. В последствие и аз се престраших. В момента продуцирам себе си, имаме дружество с 3-ма колеги - продуцентска къща. Моите песни се изпълняват от 3 изпълнителя, но като се обадя на радиото и им кажа "Имам едно парче, какво мислите? Ще го въртите ли?" те ми отговарят "Ами страхотно е, всичко му е супер, ама... няма да го пускаме" или "Ще го пуснем" и не го правят.

     

    Искам всъщност да кажа, че не ти помага единствено самоопродуцирането, трябват ти много пари и може би да си гей, да ходиш на високи токчета, да си с гола глава (ти си момиче, така че може да помислиш :godbless:), силикон, липосукции, присадени коси... - абе да си екстравагантен и да можеш и мааалко да пееш отвреме-навреме. Ако си композитор, трябва да си намериш такива чалнати изпълнители... или ти да си чалнат и отвреме-навреме да правиш нещо като музика, демек да сглобиш една каденца с няколко луупа и да стане мелодийка...

  11. Супер, ето препратки:

    1. Acoustic Polyphony

    2. Find Articles >> Polyphony

    3.Curing the lack of polyphony in MIDIs

    4. http://www.keyboardtipoftheday.com/What-Polyphony-Means.html

     

    Няма особено много ресурси в Интернет за една по-задълбочена работа. Ще трябва да прескочиш до Консерваторията или Нов Български и да си купиш учебника на проф. Димитър Христов "Полифония" - там има всичко и е добре синтезирано. Той тоя човек само с това се занимава и го преподава от сума ти години.

     

    Освен контрапункта в разновидностите му например може да се запознаеш с имитацията - тука не става дума за Лорейн на група Каффе :twisted: Даже като се замисля.. преди имитацията може да прегледаш свободния двуглас

  12. Радвам се да се запознаем. Разглеждам форума и си викам: "Защо не съм бил тука по рано?!".

     

    Разглеждал ли си раздела "Търсят се музиканти!"?

    Не?

    Крайно време е!!!

     

    :dance: Да, от Варна съм, ако става дума за съобщението на Drums_master в "Клавишни" - гледам, че е от София... кофти... Ще се радвам да чуя на въпросната група произведенията. Отскоро съм част от продуцентски екип и преди месец започнахме работа с една група, свиреща фънк - много яко, че има такЪви хора в БГ и, че правят продукция на фона на целия ни клиширан комерсиализъм в някой стилове!

  13. За композирането - слух и само слух.

     

    100% съм "ЗА". Другото е да ти идват идеи. Но само слуха не може да ти помогне да хващаш отделните пасажи, каденци и интервали. Трябва ти най-вече хармонията и елементарна муз.теория (за интервалите главно) преди нея. Колкото и да е добър един циганин - дай му ноти и го гледай как се кьора. Повечето от тях нямат грамотност в това отношение и колкото и да са уникално музикални се оказват безсилни ако не импровизират.

    Аз бях изцяло слухар, мислех, че нищо друго не ми трябва, но след като поучих хармония се оказах на грешен път - това е много ценна наука.

  14. Учил съм и двете части. Ако имаш конкретен въпрос питай, защото няма в Интернет информация на български по този въпрос :dance:

     

    Полифонията се гради на много сложни правила и строги норми. Тя е наука за многогласието и да ти кажа е много скучна, защото правилата са страхотно много. Като начало ще трябва да се научиш да използваш кантус-фирмус-а и да градиш на него контра-пункт в комбинации 1:1, 1:2, 1:4 и цветист.

  15. 1)nickname: ivosiliev

    2)Възраст: 21 (и расте :dance: )

    3)Образование: висше, 3-ти курс. редовно: ИУ-Варна (спец. Финанси), задочно: ВСУ-Варна (спец. Педагогика в обучението по музика)

    4)Вашият инструмент/и: акордеон, синтезатор

    5)Предпочитан музикален стил: всичко, но най-вече етно-поп, комерсиален поп, нео-метъл, класика (особено Моцар, Владигеров, Щраус)

    6)Вашият вдъхновител: Димчо Делев, Хари Саркисян, Филип Кутев, проф. Милко Коларов, проф. Пенчо Стоянов (поклон пред тях)

    7)Досегашни (не)реализирани проекти: много са нереализираните. Има вече достатъчно реализирани композиции, но да не ви занимавам - ако желаете питайте.

    8)Странични интереси: Графичен дизайн, Маркетинг

    9)В кратце(или с две думи за вас самите): Ако вярвате на зодиака, значи вече ме познавате в общи линии - зодия лъв. Мисля, че няма невъзможни неща; не обичам празните приказки - те са време за губене; мразя да съм без работа; обичам амбицията в хората; мразя да ми говорят зад гърба, но повече мразя ако са лъжи.

     

    Това е! Радвам се, че има такъв форум и толкова много хора в него. Надявам се да се опознаем с колегите музиканти и композитори и да си помогнем взаимно!

     

    Поздрави!

    Иво

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.