Здравейте!
Случайно видях, че тук се разискват семплера и енхансера които правим.
Да поразясним някои неща, дето се вика от първа ръка.
Първо за енхансера.
С кои коргове работи и с кои не?
Работи с всички стари модели от Pa50 do pa3x.
Не работи с новите pa600, 900 pa4.
Защо не работи с новите?
Да, както някой беше написъл, защото ВСИЧКИ нови коргове имат един и същи проблем с мидито.
Е сега ще речете тоя плюе по КОРГ.
Ако не ви се вярва, направете си настройки за енхансера но вместо него свържете един прост миди кабел от миди изхода към миди входа на корга, изключете локала, и сами ще видите, как корга сам не може да изсвири това, което сам си изпраща по midi. При старите модели няма такива проблеми.
Предполагаме, че проблема е някуде в midi входа на новите модели, вероятно буфериране, защото сам по себе си миди изхода предава винаги коректна информация. Това, че изхода е винаги наред, позволява семплера да се използва без проблеми с новите модели, защото той ползва само миди изхода.
Предполагам в следващите операционни системи ще го оправят тоя проблем, но за сега не зависи от нас. Де а зависеше...
Сега, относно семплера.
Какво му е хубавото и лошото, или по скоро какво му е различното от корг.
1. Няма рам. Това повечето го знаят.
Ползи: неограничен брой семпли. Има програми, които ползат набори от семпли по 512 мб и повече и то само за една програма. Това няма как да влезе в корг.
Вреди: Рам паметта е бърза, а четенето от сд карта е значително по-бавно. Съответно не може да има много голяма полифония. Затова е ограничена до 8 тона макс.
2. Семплера свири директно, или почти директно това което е записано във wav файла и то през аудио тракт по-добър от повечето коргове. Дали това е добре или зле, сами си преценете.
3. Семплера не смесва много гласове/ разбирай много wav фаилове.
Тук може да се наложат малко обяснения:
Как работи една дигитална система, и от какво зависи нейното качество?
Като цяло, може да приемем, че имаме 3 компонента.
- Вход, adc, който е оцифровал даден звук и го е превърнал в дигитален запис.
- някаква цифрова обработка
- изход, DAC който преобразува обратно цифровите данни в аналогов аудио сигнал.
Освен това, имаме и формат на цифровите данни, тоест битове и честота. Там колкото повече, толкова по-добре.
Като приемем, че и трите компонента работят на една честота (което е идеалния вариант, но при корг не винаги е така), то остава да се съсредоточим върху битовете.
Та, опростено можем да кажем, че битовете определят качеството.
Съвременните конвертори са основно 24 битови, и в примера приемаме че ювсичко е 24 битово.
И сега идваме на основното! Специално за разбирачите от фрума...
Как една дигитална система може да пресъздаде най-добре даден сигнал, като и входа и изхода са 24 битови.
Естествено отговора е, като каквото е оцифровал входа, без да бъде променено, се подаде директно към изхода.
Естествено, че е така би било най добре.
Но какво става, ако към изхода трябва да се подаде не само един, а два или повече 24 битови сигнала?
Тоест как през един 24 битов изход да преминат едновременно два 24 битови сигнала.
От цифровата аудио математика, знаем, че ако смесим два 24 битови сигнала, за да се съберат без загуби, резултата трябва да е с 6 db по-силен, тоест трябват ни поне 25 бита.
Да, ама изходния DAC e 24 битов.
Така излиза, че дори теоретично не е възможно да смесим 2 сигнала, без да трябва да ги понамалим малко, за да не се препълни и да няма червено на изхода.
Нека сега за по лесно, да приемем, че не говорим за битове, а за литри течност.
Та имаме една кова 24 литра басс, и една кофа 24 литра пиано.
Как да ги смасим заедно, в друга кофа, която също е 24 литра.
Ами, естествено, наливаме половината от баса, и половината от пианото. Така на изхода имаме пълна кофа смес от двете, а останалото от двете го изхвърляме, или айде по меко казано, не го ползваме. Друго яче казано, остатъка от кофите бас и пиано, не се чува в изхода.
Схващате ли на къде отиват нещата, ако трябва да смесим не 2, а 20 нструмента, както приедин корг, който свири цял аранжимент + соло + ефекти и какво ли още не...
В изходната кофа ще има само по няколко капки от всички. Останалото, нищо че го има в семплите, няма да го чуете...
...
Ако не сте го разбрали, прочетете го пак...
Излиза, че при цифровото смесване, при един и същ формат на семплите и на изхода, теоретично няма как да смесите няколко семпъла, без да загубите част от тях...
Е, точно за това, семплера се чува така убийствено, защото е най- близо до идеалната концепция, един семплиран инструмент, сам !!! към един изход...
Останалите разлики на семплера от корга.
Портаментото, или по точно портаментата...
Тук тряба да отбележим, че всички коргове имат 2 основни недостатъка:
Първо, цялото портаменто при корг, се случва само через усукване на само един семпъл. Този с който е започнало портаментото.
Второ, при портаменто или пичбенд, корга си промена честотата на звука на всеки 15 милисекунди. Това е огромен недостатък, защото готиното портаменто е с време около 30-35 милисекунди. Съответно при отиване от тон в тон с портаменто 30 милисекунди, корга ще си смени честотата на звука 3 пъти. Тоест ще чуете пурвия тон, после нещо по средата и накрая последния тон от портаментото. От корг разчитат, че мозъка ви сам ще запълни празнините. Това е доста далеч от идеята за истинско МАЗНО портаменто.
По тези 2 показателя, семплера е доста по- напред от корга. Той има много и разнообразни видове портамента, като при всички има плавно преминаване през много семпли. Отделно семплера е 15 пъти по-бърз от корга, по отношение на мазнота на портаментото, защото той си обновява честотата на всяка 1 милисекунда. Тоест при горния пример с портаменто от 30 милисекунди, ще чуете не само 3 степени на честотата, а цели 30.
И последно, но не на последно място, семплера има възможност да имитира артикулации на някои инструменти, подобно на компютърните VST инструменти, за което е нужен не само семплинг но и программинг, който няма как да стане на свирките...
За дребни благинки като разни терци, духалки и т.н. няма какво да говорим. Те се подразбират...
Та, извода е, че всеки синт си има предимства и недостатъци. Не е възможно да се направи идеална система и тя да остане в разумен ценови диапазон, а и може би не е и нужно. Някак няма смисъл, един инструмент да може да отговори на всички нужди едновременно, защото не на всеки музикант му трябват всичките заедно. За сега, Yamahaиi Roland имат осезаемо по-добър звук от KORG, той пък има много по-добър аранжор, с много повече функции, семплера пък е по-подходящ за соло, особено за определени инструменти и т.н. Всеки си има и предимства и недостатъци...
Айде за сега стига толкова.
Ако има правописни грешки, извинете ме. Пиша на шибан таблет...
Поздрави на всички!