Здравей колега, съгласен съм със по-тежкия платък и свиренето на дълги тонове. Мисля, че има още какво да се добави. Като най-важно аз мисля, че е това, което много кларинетисти пропускат. Значи слушай внимателно. Когато свириш не трябва да държиш кларинета близо до тялото, защото така въздушната струя се пречупва и тона не е плътен и здрав. Трябва постановката да ти е с леко, казвам леко наведена глава и да изнесеш долната част на кларинета навън от тялото така, че да се получи прав въздуховод спрямо устата и кларинета, за да не се пречупва струята на въздуха.
Това е едно основно правило. Друго нещо е, че трябва да използваш диафрагмата, която ти дава стабилност на тона също така и плътност, както и възможност за по-силно Форте. Използвай по-тежък платък, но не толкова, че като свириш 15 минути и да ти капне устата, сам трябва да прецениш кой номер. Аз лично свиря с 3.5 от новите на Вандорен сивата кутия. Друго нещо е, че въздушната струя трябва да е постоянна, а не на пресекулки, което прави тона като вибрато и неустоичив.
Относно мундщук-а, това е може би най-важната част от кларинета за твоят тон. Хубавият мундщук, означава добър тон. Трябва просто да опиташ различни мундщуци, дакато не ти пасне някой. Има мундщуци, които са скъпи и пак не стават, за това те съветвам да пробваш различни. Въпроса съвсем не се изчерпва до тук, но мисля, че като за начало това е добре да го практикуваш и ще видиш резултат.
Успех!
Оффтопик: думата мундщук е побългарена, както повечето термини в музиката. Думата идва от немски и "мунд" означава уста, а "щюк" осначава парче или част от нещо, а не е щук, но ние българите ни е по-лесно така да го казваме ))