Jump to content
Българският форум за музиканти

byschmidt

Members
  • Мнения

    60
  • Присъединил/а се

  • Последно посещение

Всичко публикувано от byschmidt

  1. Ще ми помогнете ли да събера информация за това откъде може да се наеме/купи Hammond орган - Модел B3, C3 или A100. Изобщо колко такива има в Бг. Пишете ако знаете, ще съм ви благодарен !
  2. Ако имате педал "уна корда" той измества механиката в страни и звучи само една от трите струни но не заглушава.Повечето пиана имат т.нареченият "модератор"(кече което пада между чукчетата и струните).Предполагам че вашият педал е такъв. Опитайте да сложите още един кат кече. Поздрави. П.С. Имайте предвид че чукчетата се износват по-бързо като се използва модератор.
  3. Да ви напомня че сега е времето да се погрижите за пианата си. За тези които сае отопляват с парно, изчакайте да го спрат. Поздрави и Честито Възкресение Христово.
  4. Аз не съм добър търговец и не мога да ви дам много акъл за каква цена да го продадете.Мисля че ако сте притеснени финансово като не малко хора в момента и това е нещо.Ако можете да изчакате ще получите по-добра оферта.Сегашната е твърде ниска.А Петров си е добър инструмент и в магазина ще струва 1300-1500 лв. Поздрави.
  5. 1200-1300 би била адекватна цена ако всичко е наред с пианото,като се има предвид че не е с пълен диапазон. Успех
  6. Да,така е. Първият номер от 1965 година е 103700, значи пианото ви е произведено 1963-1964 г. Моето преположение е, че в Брюксел през 1958 "Петроф" е получил медал на изложение. Аз не съм попадал точно на този модел. Щом е с октава по-малко, вероятно е за учебни цели и за начинаещ е прекрасен инструмент. Важното е, че е със съвременна механика след като е произведено преди по малко от 50 г. Поздрави.
  7. CyberGene, много е обширна тази тема за отговаряне..Разбира се, лидерите са Стенуей и Бьозендорфер.Има много други прекрасни инструменти като Фьорстер,Блютнер,Бекщайн,Петроф....Поддръжката е подобна като при пианата.Акордиране на 6 месеца и всички регулационни практики по механиката когато е необходимо.В началото на миналия век до към 1930 немските и австрийските пиана са с най добро качество.За съжаление в Австрия в момента има една единствена фабрика но затова пък произвежда феноменални инструменти.Ямаха(която по количество произведени инструменти е номер едно в света) произвежда 300 000 пиана и рояли всяка година- за сравнение,австрийската Бьозендорфер прави по 300-400 инструмента за година.Те до голяма степен са запазили традиционните методи на производство.За китайските Шуман,мисля че сам сте си отговорил логично.Всеки инструмент би трябвало да се разглежда според състоянието и изработката му.Няма универсална рецепта.А за това колко струват,аз не съм най-точния човек понеже съм акордьор и реставратор и не се занимавам толкова с търговия.Обикновено свързвам клиентите си и те се разбират най-добре.Цялата тази информация няма да ви помогне много.Когато някой ден намерите инструмент ще ви посъватвам за качеството и състоянието му.Да сме живи и здрави до тогава
  8. Зара, Petroff е чешка фирма.Аз не съм търговец, а акордьор на пиана,но 1000 лв. е по-малко от реалната му цена."Петроф" е с добро качесво и се доближава много до немските(дори превъзхожда някои марки).Най-важното е състоянието му.Ако са здрави струните,клавишите и най-важното - резонаторната дъска би трябвало да струва поне с 50% повече. Фабриката работи от 1864 г !! Имам каталози и ако ми напишете серийният номер мога да ви кажа в коя година е произведено. Успех.
  9. Вашият акордьор е действал абсолютно правилно.След такъв период от 25 години рискът от скъсване на струни е огромен. Това което следва(преполагам и той ви го е препоръчал) е да се вдига с 1/4 тон при всяко следващо акордиране докато се достигне стандартен строй. За препоръчване е поне месец релаксация между акордиранията.
  10. Какво може да се направи ако басовите струни на пианото ми звучат все по-мътно и бързо заглъхват ? Едно старо пиано ме подсети тези дни за този проблем. Най-скъпото и просто решение е да си поръчате нови Има и друго решение-да помолите вашият акордьор да ги усуче.Звичи смешно, но ще ви спести доста пари, поне за няколко години(ако, разбира се, не са в абсолютно трагично състояние).Усукването става по посока на медната намотка.3 оборота обикновено са достатъчни.Ако объркате посоката, обаче, ще постигнете точно обратния ефект. Успешна година на всички !
  11. За повечето стари пиана се използва шеллак.Трябва да се свалят струните за да се освободи място за работа.Не ви препоръчвам да го правите сам.За работа с шеллак се изисква опит.Нанася се ръчно.Ако все пак сте решили да се упражнявате на пиано което не смятате за ценно-пратете ми ЛС и ще ви дам подробна информация.
  12. А.Фьорстер са едни от най-добрите производители на пиана.Не мога да ти кажа от разстояние в какво състояние е,трябва да го видя.Може би е с виенска механика която е малко по-сложна за поддръжка и ремонт.Като марка си направил повече от добър избор.Прати ми ЛС със снимки за да ти кажа повече(снимай от възможно най-различни ъгли).Скоро реставрирах подобен инструмент и си заслужаваше труда.Поздрави
  13. Браво !! Не знам на колко години си но доста зряло звучи парчето ! Адмирации !
  14. Смяна на сезона! Напомням ви да се грижите за пианата си.Смяната на сезона е най-правилното време да сторите това. Началото на зимата и края на пролетта са най-стресиращи за инструмента.Това е времето за акордиране. Вероятно сами ще чуете че не звучи така, както трябва.... За тези които са останали без пари,напомням ви че обещах да акордирам безплатно по едно пиано на месец и го правя. За останалите-стягаите коланите
  15. Какво се случва ако боядисате пианото си с неподходяща боя ? Няма да усетите разлика веднага.Проблемите идват след няколко години обикновено.Боите и лаковете на различните производители се различават, но основната идея е дървото да "диша" Неправилният лак или боя ще спомогнат по бързото разрушаване на структурата на дървото.Няма да има толкова голям ефект върху звука колкото върху "възрастта" на инструмента.Съвета ми е да не го правите или ако сте достатъчно непреклонни,поне не преди да сте се посъветвали със специалист.
  16. Това със съседите наистина е проблем Не става дума за по-добра или по-лоша клавиатура.Механиките са много различни.Контрола на звука при акустичното пиано е много по-добър.Динамиката е несравнима(със стойностите от 0 до 127 в "MIDI" света )Няма как да упражняваш този вид контрол върху дигиталният звук.Резултатите са различни от един и съши начин на свирене.За един добър пианист контрола е всичко!!Това разбира се няма да е от значение за хлапето!!В случая малко слагаме коня пред каруцата за това мисля да спра с аргументите до тук Успех на бъдещият пианист !!!
  17. Щом сте се спрели на дигитален вариант,няма да ви разубеждавам. Само да ви кажа че детето ви ще изпитва сериозни трудности от разликата в усещането от различните клавиатури(дори да му купите скъп инструмент с иматация на класическа клавиатура).Ако някога то реши да се занимава сериозно само ще ви каже за този проблем.Ако е просто за да се занимава е приемлив вариант и дигитално пиано. Поздрави.
  18. Защо клавишите на пианото ми "блокират","потъват" или трудно се връщат в изходно положение ? В повечето случаи блокирането на клавиши е в резултат на промяна във влажността и температурата и не са сериозни повреди. Температурните промени могат да "раздуят" филца под клавишите. Така се създава по-голямо триене между филца и оста,като по този начин клавишът се задържа вместо да се върне обратно.В много случаи този проблем може да се разреши като внимателно натиснете клавиша на ляво и на дясно няколко пъти за да отворите повече разстояние .Ако филца прекалено се се деформирал ще се наложи да го смени акордьор. Като натискате в ляво и в дясно задържайте по няколко секунди.
  19. Как да си почистя клавиатурата ? Не използвайте препарати на спирна основа. Ако пианото ви е по-ново и е с пластмасови клавиши се почиства със съвсем леко влажен, памучен парцал. При клавиши от слонова кост и абанос процедурата е същата. Ако инструмента ви е по-стар и е със слонова кост, много чест проблем е, клавишите да са пожълтяли. Следващите съвети са вече за мераклии и изискват изваждането на клавишите от осите им.Не е сложно,но ако не сте поне виждали как се прави-пишете ми и ще ви дам по-подробни инструкции. Има препарати за избелване на слонова кост,които няма от къде в Бг да си купите за това ще ви дам най-лесно изпълнимия вариант. Много внимателно и почти без натиск белите клавиши се почистват със стоманена вълна(домакините чистят тавите си с такава,гледайте да е колкото може по-фина).След това със шкурка 2000 десетина пъти,отново без натиск като редувате всяко минаване с вълнен пацал,който помага за доброто полиране на повърхността. Успех и внимателно !!
  20. "Менцел" се се ползвали с добро име сред голяма част от музикантите в София в начато на 30-те години.Повечето са принадлежали на професионални музиканти.Винаги като попадна на такова пиано,притежателите ми разказват интересни истории за дядовци или баби на които музиката е била професия. Хубави инструменти са.Сега знаеш повече за пианата и можеш да се грижиш от разстояние за твоя "Менцел".
  21. Вчера отидох да акордирам едно прекрасно немско пиано "Менцел". Оказа се че по вирбелите(това за което са закачени струните) има ръжда.Ако го бях акордирал сигурно половината от тях щяха да се скъсат в основата си поради тази причина.В кабинета на пианото имаше три огромни празни буркана,1 кг. прах ...тъжна гледка. Това е още един пример за това че бурканите не са "универсално" решение.Те бяха празни което показва че в помещението е сравнително сухо. Но ръждата по вирбели и струни е в следствие на прекомерна влага.Извода е че бурканите са останали пълни през дъждовен период и са довели до това състояние.А инструмента е прекрасен..и сега се налага ремонт струващ половината от стойността на пианото а всичко това е можело да бъде избегнато с влагомер за 20 лв.Колко жалко.Дано някои от вас не повторят същата грешка.По-горе съм описал как да се грижите за пианото си.То изисква внимание повече от мебел.
  22. Едно пиано има 7200 части.Проблемите при невръщане на клавиша може да са поне 20 различни.От клавиша по пътя до чукчето има куп елементи които са важни.Трябва да разбирате поне малко от механика за да си обясните кое за какво служи.Най лесният начин е да погледнете съседният работещ клавиш и да се опитате да копирате настройките.Може да е оста,основата на клавиша,необтегнат регулатор,разбито гнездо...от разстояние ми е много трудно.Имал съм случаи в които летвата пред клавишите(към музиканта) от времето се е изметнала и притиска някои от клавишите.Много внимателно и без напън работете !!! Там се използват и специални инструменти за регулация на някои от елементите(така наречените пети например).Общо взето не прекалявайте да не направите беля.Ако пипате внимателно-може
  23. Проблемът с демпферите е един от най-"деликатните" в механиката на пианото.Основно правило е да ги поставите абсолютно успоредно на струните които заглушават.Ще ви е необходимо повечко време.Има също така период на релаксация докато "улегнат".За това не се отчайвайте ако не се получи веднага перфектно заглушаване.Оставете пианото 10-ина дни след първите настройки и след това по-прецизно ги донагласете.Пианото ви ще прегледам безплатно заради удоволствието да ви окуража.От по-старото поколение акордьори останаха много малко.Млади почти няма.А това е уникална професия. Проблема с руските пиана е че повечето не са изпълнени с нужната прецизност и материали.Има изключения обаче.. Бъдете здрав.
  24. Спокойно,преди много години аз се чувствах по същия начин.Постоянство!.. и не забравяйте какво ви посъветвах.Намерете акордьор в града ви и му предложете да му помагате безплатно.Слушайте как акордира и с времето ухото ви ще свикне.За да се успокоите-учебната програма в Германия е 6 години за акордьор.Горе главата !
×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.