Jump to content
Българският форум за музиканти

Diy заглушаване за обикновен еднозонален чинел


Recommended Posts

Чинелите, които идват в комплект с Yamaha DTXPLORER са обикновенни еднозонални падове с формата на чинел или по-скоро на парче от пица. За съжаление, тези чинели не поддържат "заглушаване" с ръка (cymbal choke) - тоест след удар с палката да се хване чинела с ръка и той да спре да звучи. Хубавото е, че модулът на DTXPLORER поддържа двузонални чинели за crash и raid входовете и като част от тази поддръжка и cymbal choke функцията.

 

Имплементацията на Ямаха е доста простичка - чинелът има вътре в себе си лентово ключе. Като се стисне с ръка чинела, въпросното ключе дава контакт и модулът симулира cymbal choke.

 

С идеята да пробвам въпросната функция и да реша дали ми трябва и дали си заслужава да си купувам двузонални чинели които не са особено евтини, реших да направя следната проста схема:

 

e-cymbal_choke_schema.jpg

 

Рисувах схемата с идеята тя да е ясна, а не да отговаря на техническите изисквания за изчертаване на такива схеми.

 

Идеята е следната - стерео жакът идващ от модула се свързва към чинела и към едно незадържащо ключе, като масата и върха на стерео жака отиват съответно към масата и върха на моно жака който влиза в пада на чинела, а масата и средният пръстен на стереожака се свързват към ключето.

 

Ето и как изглежда в реалност моето изпълнение на тази схема:

 

e-cymbal_choke_1.jpg

 

e-cymbal_choke_2.jpg

 

e-cymbal_choke_3.jpg

 

e-cymbal_choke_4.jpg

 

e-cymbal_choke_5.jpg

 

e-cymbal_choke_6.jpg

 

Закрепваме превключвателя на ръба на чинела - в случая съм използвал изолирбанд, тъй като ми е свършило двойнолепящото тиксо, но като си взема такова тиско ще закрепя превключвателя по-подобаващо.

 

e-cymbal_choke_7.jpg

 

Така изглежда свързан чинела:

 

e-cymbal_choke_8.jpg

 

Модификацита изисква основно следните материали:

  • Затворена стерео букса - около 1.10 лв
  • Моно жак - около 80 стотинки
  • Незадържащо ключе - 90 стотинки

Тоест цялата операция би ви струвала около 2 лв и 80 стотинки.

 

Ето и едно видео как работи:

 

http://www.niliev.net/drums/diy_cymbal_choke.wmv

 

Би било добре да се залепи нещо върху ключето за да е по-лесно за намиране/напипване, но както се вижда от видеото и така става. Освен това закрепването с изолирбанд е временно решение - по-добре е да се ползва двойнолепящо тиксо под ключето. Разбира се най-добре би било да се ползва лентов превключвател, но за съжаление не съм виждал такова животно по нашите географски ширини.

 

ДИСКЛЕЙМЪР: Не нося отговорност за никакви вреди и/или пропуснати ползи настъпили поради спазването на инструкциите в това указание за изработка на пад за електронни барабани. Решението да следвате указанията и да експериментирате с предложената идея е изцяло ваше.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

евала баце :thumbup:

 

ако имах време и малко умения бих си направил и аз, макар че съм принципен противник на модването, обаче пак казвам: евала :recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.