Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблемна Българска китара


Recommended Posts

здравейте имам голям проблем с една китара тук

първо не я знам нито коя година е нито кремона ли е пълдин или орфей ?

ако някой може да каже ще съм му безкрайно благодарен

също така проблемната китара няма струнодържача (незнам как се назовава това преди магарето дето държи струните) ,ако някой може да ми каже какъв е оригиналния или да ми покаже снимка как изглежда и съответно къде мога да търся такъв , засега както се вижда от снимката китарата е със струнод..... от една акустична българска нз. точно каква беше понеже я разглобих много отдавна ,

третия проблем е как може такава китара да се екранира или по някакъв начин шумоизолира ,според мен е невъзможно да се екранира такава китара ,надявам се някой да ми помогне ,благодаря

ето и снимка:

 

http://img85.imageshack.us/my.php?image=pic00555vd.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Сигурен ли си че оригиналния струнник (aka bridge ;) ) не е същия или подобен, защото ако е такъв бих казал естествено не особено компетентно че тва е творение на великия български ум с марката орфендер :D А както я гледам че е полуакустична доста ще се озориш да я екранираш... Може би ако успееш да лепнеш някву кутийки ор балза примерно и тях да екранираш може и да стане... С тва мога помогна за ся :D

 

Ае успех в идентифицирането :)

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Според мен ще си спестиш много мъки и ядове ако просто я изхакаш в нещо твърдо докато останат само цепеници и я забравиш...Освен ако няма някаква сантиментална стойност...

 

А, да, според мен е Орфей, един приятел има такава, но не знам от коя година е. Поне от 1970-та, де... :)

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мдам ако не ти се занимава може да я шътнеш на някого примерно мен за някоя друга жълтица :read: :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен ще си спестиш много мъки и ядове ако просто я изхакаш в нещо твърдо докато останат само цепеници и я забравиш...Освен ако няма някаква сантиментална стойност...

 

А, да, според мен е Орфей, един приятел има такава, но не знам от коя година е. Поне от 1970-та, де... :D

можеш ли да покажеш снимка на китарата на приятеля ти за да видя какъв е оригиналния струнник (ака бридж - мерси ;) )

преди време т'ва беше единствената китара в къщи и си имаше всичко,но в последстие го загубих някаде тоя струнник ,а м/у другото вече е яла доста бой таз китарка то си и личи на снимките да не разправям ,че то не бе малко тупаник , мерси много за инфото вече ще я водя като Орфей 60-70'тка :)

пък за екранирането и аз обмислях точно това което казваш с нещо като кутия отвътре ,ала ме мъчи мисълта за разглобяването , незнам как трябва да стане дали по шевовете да я разлепвам внимателно , някой ако е правил подобно нещо може да опише ...........

Впрочем при наличието на съгласие от страна на съ ф о р ъ м ци те можем да си постнем снимки с Българските уникати и да им направим списък с години на издаване и град и евентуално име на модела ,ако имат такова , та нищо че са скапани и са имитацийки ,поне да се знае кое от къде и откога е дошло ,смятам че голяма част от народа незнае тея наши уникати кога са произведени ,идеята е нещо като каталог накратко , ако има желаещи да го направим ! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Еми аз имах една Пълдинка, много хубава китара беше, но нямаше нищо специално по нея. Просто обикновена, черна Пълдинка :blink: А, само ключовете са сменени с капсуловани.

 

pyldin2vw.jpg

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

иха готина си е Пълдинката , така и неразбрах обаче как да отворя т'ва чудо дето ви казах ......ако някой знае :think: ??

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ми то е залепено! Бая зор ше видиш да го отвориш и после да го затвориш а ако е само за едното екраниране на адаптери според мен е безсмислено. Изрязваш си частите от балза или друго меко дърво. Прокарваш през отвора за адаптера първо дъното на кутийката, после страните, като постепенно ги залепваш и накрая лепиш и дъното. Само не съм убеден дали няма да повлияе негативно на акустиката промяната на формата на резонаторната кутия... Аз лично не бих се занимавал да екранирам това животно, е ако не те боли сърцето за нея хуу троши я у стените ма мисля че ако така свири по-хубаво да си продължи да свири :lol:

 

Успех!

Редактирано от vlex
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ся като я гледам стигам до извода че има голяма разлика между Пълдин и Орфей, въпреки че са калпава продукция на един и същ завод за талпи

Overdrive, не говори така, има и добри бройки. И конкретно тази е много добра! Много по-добра от китарите, които се продават по магазините за по 300 лв.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

адаптерите са в метални кутийки и немисля да ги пипам , понеже прецаках вече едни на другия ми орфей , само искам да премахна бръма по някакъв начин ,ако някой има идея да сподели ,ще постна снимки с вътрешностите на дървото , на потенциометрите пише 1МА ,имам други нови на който пише TP160 M25/N25B -B4 ,дали мога да ги заменя с тях ????? а на снимката се вижда едно там май е кондензатор на него пише МБМ 0,05МКФ 10%160В IJI64г ,а на новия който взех пише 47nK63 да сменям ли ?????? а т'ва 64г ме съмнява да не е датата на производство :virtuoz: , ако някой разбира моля да помогне

http://img224.imageshack.us/my.php?image=pic00602tj.jpg

http://img225.imageshack.us/my.php?image=pic00617dx.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.