Jump to content
Българският форум за музиканти

Защо в музикалния театър пеят с микрофони?


Ely

Recommended Posts

От доста време се чудя на този въпрос и не мога да си отговоря, защото нямам нищо общо с музиката освен че я харесвам :hysterical: . Преди години съм гледала много постановки в музикалния театър (за софия говоря) и артистите не пееха с микрофони. Сега гледах Котки и Исус Христос суперзвезда - и в двете имат микрофони, а съм сигурна че имат достатъчно силни гласове, за да могат и без тях.

Иначе звученето без да минава през микрофон е много по-приятно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жанрът е мюзикъл. Нещо като концерт с театър. На концерт - като на концерт.

Дали играят в Музикалния или на стадиона няма значение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Жанрът си е точно музикален театър, а произведенията, които се представят са мюзикъли :girl_witch:

Верно е, че традицията в музикалния театър е да се търсят певци със "силни" гласове, и по-точно стабилен белт.

Традициите обаче не са задължителни правила.

Гледала съм самодейно представени "Коса" и "Исус Христос..."(в България)- без микрофони, с бекинг тракове вместо оркестър или група.

Предполагам всичко зависи от човека/хората отговорни за постановката.

Това дали използването на микрофони е информирано решение или се е случило "по подразбиране" може би знаят само оранизаторите..

Аз лично досега не съм гледала професионално поставен мюзикъл без вокални микрофони.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наскоро говорих с един господин, който работи там. Истината е, че нямат много пари и затова предполагам не могат да си позволят една сериозна озвучителна система, с по-деликатни кондензаторни микрофони. Това разбира се е в рамките на предположенията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вяра, ще се наложи да ти опонирам. Разгледай тази страница: http://www.swu.bg/academic-activities/acad...al-theatre.aspx като пример.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@L.K.
Вяра, ще се наложи да ти опонирам.
Не схванах на кое опонираш с този линк?

 

Вяра, опонирам "Жанрът си е точно музикален театър, а произведенията, които се представят са мюзикъли " - това изречение.

Ели, това е и отговор на твоето питане. Оперетата е unpluged жанр в общия случай.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В какъв смисъл опонираш на това? И с коя част на този линк към българско учебно заведение??

Поне това, което прочетох е резюме на специалност Музикален театър...

Не ми е ясно къде виждаш противоречие(то и не може да съществува) с моето изречение:

"Жанрът си е точно музикален театър, а произведенията, които се представят са мюзикъли "
.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Приказката е за жанровото делене. Аз твърдя, че жанрът е мюзикъл, а не музикален театър.

Както и да е - отклонихме темата, която междувременно се и изчерпа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ще поема риска да съм офтопик.

Наистина ми е любопитна системата, по която правиш обобщенията и класификациите?

Въз основа на какво го твърдиш това по-горе? "Мюзикъл" е форма, не жанр в музиката...

 

Забелязах и друго едно твое твърдение по-горе:

Оперетата е unpluged жанр в общия случай.

Какво е то unplugged жанр?

И кое прави оперетата unplugged ... и каква е връзката с писаното от Ely?

Грегорианските чантове според теб може ли да минат за unplugged жанр?

Симфонията unplugged жанр ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нети, и тя пеела в някакъв мюзикъл на живо.. :D обаче в Младежкия театър, с микрофон (rofl) :D Питах специално- потвърдиха... сега не смея да минавам привечер през района :greenangel:

Едно време в Муз. театър всичко си беше акустично, мюзикъл, оперета- все едно...

Подпомагат гласова немощ с микрофони, вероятно ;)

Щом и Нети пее мюзикъли !с микрофон!- ясна работата :D

(Непотвърден слух- канели я били в операта да изпее Травиата, ама тя отказала- не и допадала акустиката в залата...)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Предполагам в големите зали, които нямат перфектна акустика (тези с такава са малко по света) има нужда от лек enhance на определени честоти. Тук не говорим за тотално озвучаване през микрофони, а по-скоро за нужния фон, който създава чялостната гама от звуци и богатството в изпълнението. Тези нюанси са доста деликатни и при пълна зала както и при съвсем празна(както знаете човешкото тяло е един от най-добрите "материали" за поглъщане на честоти без те да резонират) някои от тези нужни нюанси могат да се изгубят. Затова една система с just the right touch от озвучаване (което ще рече скъпа и с добър тон-режисьор зад нея) може да бъде доста полезна. Отново, това е лично мнение.

Редактирано от anomandrus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:metalist:

Добър тонрежисьор

(giggling) (rofl)

Оня ден ги гледах, как работят

с готови презети

Готови, ама за други помещения :huh:

---

Лелей, и аз почнах да пиша като ранния Налбантов...по 2 думи на ред, без препинателни....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

В музикалния до преди няколко години се играеха предимно оперети. Оперетата не е съвременен жанр и използва техника за пеене сходна с тази на операта. Оркестъра също е подобен.

Исус Христос и Котки са съвременни произведения. Пеенето и оркестрацията също са такива (Исус Христос си е направо рок опера). Сответно ползват се съвременни техники за пеене (рок пеене за Исус). Ерго - ползва се микрофон. Иначе е малко смешно като надвикваш ел. китара с дистър и барабани. Дори и да си в състояние да го направиш, просто звученето не е това, което трябва.

 

Офтопик: В музикалния хич не им звучат добре плъгд инструментите. А отделно, че и соло китаристът им е слаб.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.