Jump to content
Българският форум за музиканти

"Минорно" свирене на барабаните


Recommended Posts

Ударните инструменти са с фиксирани честоти, за разлика от хроматичните, при които може да се използва минорен лад - и тъжното е на лице. При барабаните не може да се разчита на мелодична емоция, остава само ритмична, която може да се изрази както в динамика на свиренето, така и в преходи и контраст между отделните пасажи, и все пак едва ли някой барабанист ще успее да разплаче човек. Индиректно барабаните могат да спомогнат за емоцията, която другите инструменти изграждат, ама за тъжно соло на барабани... не знам, някак си не ми се връзва, нека някой сподели разплакващо дръм соло ако случайно е станал свидетел на такова...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Имаше много смислени изказвания и... не толкова смислени ;) Та се зачудих дали да пиша...

 

Няма да пиша. :cheers2:

 

След като кожата на даден барабан трепти хармонично с определена честота след удар, то чрез настройка това трептение може лесно да придобие нотно изражение. След като всеки барабан е настроен така, че да отговаря на определена нота (дори и само един спрямо друг) остава да можеш да свириш по ноти ;) Не буквално, разбира се, но достатъчно сходно. Аз специално гледам на барабаните и като на мелодичен инструмент, но пък всеки откача в някаква посока, възможно е да приказвам пълните глупости и барабаните да стават само за ритъм... :)

 

Поздрави!

Ей , хора вземете прочетете инструментознанието ...стига сте писали малоумщини

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много готина тема! И аз съм се замислял за това. Според мен е напълно възможно. (хо хо хо тъмната, чувствителна и прикрита страна на чудовището..). Съвсем не съм барабанист и не мога да обясня това, което си представям, но такова въздействие е 100% възможно. Томчетата и сплашчетата винаги са ми звучали тъчжно сами за себеси. А и оная джаджа - кравешкото звънче - още повече. А и касите, когато са бързи и постоянни, оформят нещо като стена, която... Тюх, не мога... Предавам се. Може си пък!

:):recourse:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз специално смятам, че никога не съм чувал "бърза" песен, която да ме натъжава... Някакси ритъма, създаван от барабаните, когато е бърз, винаги ми се струва "радостен", енергичен, ядосан, непреклонен, но никога тъжен... И от текста може да ми се дореве, но това е вече на когнитивно ниво :) Най-тъжните барабани и бас, които съм чувал, са в песента Comfortably numb бай Пинк Флойд, но там няма толкова работа с барабаните, появяват се виоли/клавири(егати слуха имам, щом не мога да ги отлича, или егати музиката на татковците от Пинк Флойд) и китари, които спомагат за емоцията... Колкото до "тъжно соло" - аз си го представям като нещо бавно, повече в джазов стил, или като интрото на Child in time , абстрахирайки се от баса, клавира и гласа на Гилън...

 

Но едно е сигурно - ще ти трябва зала с много добра акустика, много отбрана публика, за да реве на бавно и тъжно соло на барабани... За съжаление повечето хора около мен като чуят за соло барабани, се сещат за Led Zeppelin - Moby Dick...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

разбира се "минорно" съпоставимо с другите инструменти е невъзможно....виж ако към комплекта има ксилофон ...за да определяш оределено минорно настроение и използване на големите томове-ще се получи!!! А и колегата е много прав -с четки...бавно протяжно....!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.