Jump to content
Българският форум за музиканти

Свирене по ноти


Recommended Posts

Никога не съм разбирал как може да вадите ударни секции по ноти. :greenangel:

Първо е зор, щото общо взето всеки, който пише ноти за барабани си има собствена нотация. Ако е като таб - още по-зле.

Второ няма смисъл. Ударните инструменти също имат честота и съответно тонално изражение, но малко хора се замислят въобще, да не говорим заслушват. Плюс това всичко се чува освен ако не е кофти запис. Барабаните са най-лесния за вадене на слух инструмент. Евентуално може да отнеме много слушане някой завъртян брейк, извратена ритмика, обръщания и т.н.

 

Иначе табове - колкото искаш в нета, най-вече за GuitarPRO. Което е удобно ако все пак държиш да вадиш ударни партии не от песента, защото ако не свикнеш с нотите поне можеш да си пуснеш да звучат само барабаните и т.н.

 

Поздрави от мен! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

лесно ли се вадят? аре извади ми началото на Mind Over на Връзвам Домати, Франк Гамбале и Рик Файрбаричи или както там се пише

 

По принцип си прав, но просто има някои неща които не можеш да разбереш досатъчно добре за какво иде реч

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

fusion не се обиждай, но си в голяма заблуда :icon_shithappens:

 

всеки, който пише ноти за барабани си има собствена нотация
Има си общоприет начин за нотиране на сета барабани ! drumnotation1.jpg В много редки случаи той се различава от този,но това е описано в *легендата на школата или нотния лист !
Второ няма смисъл

Разбира се, че има смисъл :) Чрез разчитането и свиренето по ноти вникваш в детайлите и осмисляш по съвсем различен начин партията си ! Пробвай и ще разбереш за какво гворя :)

всичко се чува освен ако не е кофти запис

До голяма степен гениалността на много барабанисти се крие точно в малките детайли при свиренето им(гоуст ноти,динамика,т.н...) детайли,които всъщност не се чуват,но пък правят груува не само на барабаните,а на цялото парче ! Rosanna's shuffle

И това е при по-простите партии ! Има неща,които е невъзможно да разбереш,ако не са нотирани.

 

Ако попаднеш в ситуация при която ти дадат да свириш/записваш по ноти парче, което никога не си чувал,а ти не знаеш нотите ?

Ако свириш парче със смяна на размери, засечки, спирки, "ансамблови фигури"... неща,които може и да забравиш... - нотираш ! Макар и не всичко,а само това,което ще ти подсказва ;)

 

"Барабаните са най-лесния за вадене на слух инструмент"

Няма лесен инструмент нито за вадене,нито за свирене ! Има хора,които го владеят по-добре и по-зле !

А дори и да извадиш 1:1 някакъв бийт или брейк, това никак не значи,че ще можеш да го изсвириш с необходимия фийлинг.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Малко празно любопитство.

 

Тези ли са действителните тонове на отделните тупани когато се настройват?

Нали барабанче - ла, каси - ми, фа и т.н. ако Бас дръм е каса - щото не знам наистина.

Ако е да, да си го запазим това листче за записи. хехехех

Редактирано от RockoBG
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хехехехехе , много забавно стана!!

Настройвайте и нотирайте както ви дойде и всичко ще е наред!!

Ненчо хабиш си нервичките май...... :)))))) :icon_shithappens:

 

Всеки добър музикант трябва да е нотно грамотен(в това число влиза и солфежа) , слухарската работа е за най добрите слухари , ромите(да не кажа друго определение , че се сърдят) , но за разлика от нас , те свирят адски много и в някой стилове са ненадминати , макар и слухари!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз като начинаещ, много често ми се случва да слушам и да не разбирам какво точно се случва, тогава чрез нотите си изяснявам тези моменти.. а другото което ми се случва често е да виждам нотите, да знам какво трябва да изсвиря, но да не мога, докато не го чуя.. и ей такива ти му работи.. абе точно извадени ноти + добър слух = най-добре :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Леле кво стана :)

 

Първоначално това беше отговор в една тема, но явно модераторите са счели, че ще е добре да се отдели.

 

Окей, само че не самото свирене по ноти поставям под въпрос, дали аз грешно съм се изразил (то това ясно, де ;)) или някой грешно ме е разбрал, но друга ми беше идеята...

 

Търсил съм и съм гледал немалко ноти за барабани. В школите всичко е почти по идентичен начин написано, очевидно има стандарт и не съм казал, че няма ;) Опрем ли обаче до Нетя (т.е. интернет, не някоя украинка) всичко става бамата си имало... На това исках да акцентирам - че съществува стандартна нотация, но далеч не всички я използват (освен както казах в школи и грамотните барабанисти).

 

Другия момент, че за мен е по-бавно да се вадят барабани по ноти е друг въпрос. Но не съм казал (или ако съм казал съм използвал грешна дума) че е безсмислено, защото не мисля, че е ;) Справям се с четенето, но предпочитам да мъча на слух. Личен избор, не казвам, че е правилния. Относно "Rosanna"-та... хайде ще си замълча :) Просто човекът, който можеше да я изсвири почина...

 

Благодаря ви все пак за учтивите коментари (не го казвам с ирония) защото наистина си е било зор като гледам как съм казал нещо далеч не толкова крайно...

 

Успехи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Чудя с дали тези бурзите испълнения на барабанчета тарамбуки на оркестрите, които свирят кючеци в неравноделен такт, които варира както си иска барабаниста, та дали цялата тая тропаница може да се запише по ноти и след това да се изсвири отново? :wallbash::)

Редактирано от vesosupere
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.