Jump to content
Българският форум за музиканти

Taмбура


Recommended Posts

аз просто си казвам мнението:godbless:пък дали съм чел или недочел сама си направи изводите:godbless:ама май трябваше да РМ да ти го пиша тва де:godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 41
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Понеже темата е за тамбурата, та реших да споделя :

вчера записвах тамбурашки оркестар , и с голяма изненада разбрах че всъщност повечето инструменти не са тамбури......Най-малкият инструмент се нарича бисерница - голям е две педи и свири 3-4 октава /не съм сигурен/ .После идват по-големите тамбури - те се наричат брач.......А наи-голямата, която си е като контрабас се нарича берде......

 

...Такива работи...

 

модерирано от Snowwhite - моля, ако можете-пишете на кирилица!!! правила!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Понеже темата е за тамбурата, та реших да споделя : 

вчера записвах тамбурашки оркестар , и с голяма изненада разбрах че всъщност повечето инструменти не са тамбури......Най-малкият инструмент се нарича бисерница  - голям е две педи и свири 3-4 октава /не съм сигурен/ .После идват по-големите тамбури - те се наричат брач.......А наи-голямата, която си е като контрабас се нарича берде......

 

...Такива работи...

 

модерирано от Snowwhite - моля, ако можете-пишете на кирилица!!! правила!

Браво - това е супер информацийка, ама за тамбурите мисля, че има и други разновидности ?! :singer:

 

модерирано от Snowwhite - моля - пишете на кирилица!!! правила!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Не съм голям тамбурджия (или тамбурист, на който както му харесва :metalist:), но макар и малко време съм свирил във фолклорен ансамбъл, така че да се изкажа и аз. Тамбури наистина има доста и се настройват по различен начин, но най-разпространеният вид, за който предполагам пита колегата се настройва EBGD, като струните се настройват две по две в унисон (най-дебелата не прави изключение). Освен това ще опонирам за още нещо на колегата Bobalan (ако позволи де :cheers: ). Във фолклорните оркестри, с изключение на тамбурашките такива, тамбурата изпълнява функцията по-скоро на ритъм, а не на солов инструмент. И за да завърша-струните не се удрят по отделно, а винаги по две, защото наистина са прекалено близо една до друга.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

През Средновековието тамбурите са били познати из цяла Европа под името "тамбур булгара". В България в последните години се изпозва повече като акомпаниращ инструмент във всички фолклорни области, а в Пиринската - и като солов.

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Ей го новия форум за народно творчество :rolleyes:ЦЪК! :offtopic-001: Има и място за тамбуристи :hysterical: Дано да ви е полезен :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Искам да покажа ето това:

http://www.esnips.com/doc/fa832a7a-a46a-42...14b5ac/S5000669

Нямам представа коя тамбура каква е и как се настройва които знае нека коментира...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Ще го оправя...това са две тамбури, малката си е ОК дрънкам отвреме на време на нея, другата е по голяма и ми се струва, че е поправяна от някого с подръчни средства...като кача снимките ще обясня по подробно...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето снимка http://www.putfile.com/pic/7817846 голямата тамбура е преправена струните и да бъдат 6 като на китара отдолу под нута на главата където са улеите за струните личат старите улеи където струните са били двойки...смятам да я въстановя както е била в оригинал...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
Значи по-горе ти казах, че служат и за ориентация при настройването.Ако се настрои на друг строй се обезсмисля наличието на точка на 5-то прагче.Говоря за стандартните точки на 5-то, 7-мо и 12-то прагче.Както е при класическите(в 90% от случаите) китари.

 

Не се обезмисля. Както и да си настроиш струните, 7-мо прагче винаги ще дава флажолет октава+квинта над основния тон (празната струна), а 5-то прагче - две октави над него.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.