Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с лампов усилвател


Recommended Posts

Здравейте,

Имам следния проблем с лампов усилвател:

При ниски нива всичко е наред,но при усилване,когато започне да криви крайното стъпало гледката (и звука) не са красиви.

На осцилоскопа се вижда,че се появява crossover distortion,но само при високи нива.

В интернет четох,че проблема е от т.н. blocking.

Усилвателя е с 2XEL84,фазоинвесното стъпало е с ЕЦЦ83.Схемата е съвсем стандартна- разделителните кондензатори са 15nF,след тях 100К резистори към маса,стъпалото е с катод биас,анодно напрежение около 360V,напрежение на катода 13V,резисторите към решетките са 9.1К.

Из интернет четох,че при подобен проблем се намалят стойностите на разделителните кондензатори,резисторите към маса и се увеличават grid резисторите,но в моя случай няма на къде повече.

От какво дурго може да е проблема и как да го отстраня?Четох,че при Mesa Studio 22 намаляват проблема с 220К/2.2М делител преди решетките,ще помогне ли наистина?Последователно на разделителните кондензатори,преди тези към маса да сложа резистори?

 

Прилагам и няколко осцилограми:

При ниски нива

Леко кривене

Силно изкривен сигнал

 

Снимките са лоши и осцилоскопа ми е любителски и изкривява сигнала повече от усилвателя,но става ясно какъв е проблема.

Благодаря предварително! B)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Увеличих стойностите на решетъчните резистори на 18К и проблема изчезна при горна гранична честота около 10-12 KHz(-3dB).Поради късния час не мога да изпробвам с ушите си устройва ли ме това или не.

Преди не можеше да изкара повече от 8-9W RMS,сега мощността преди да започне да криви нарастна повече от два пъти.

В този ред на мисли при 1KHz мощността е ~ 28W RMS(преди кривене),което ми се струва нереално.Меря напрежението с мултицет върху товара и смятам по формулата P=U^2/R.Товара е активен и представлява два резистора по 5W,възможно ли е от претоварването съпротивлението им да нараства и това да бърка сметките?

 

Има ли начин да се отстрани blocking-а без да се жертва честотната лента?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не схванах следните неща:

Това китарен или hi-fi усилвател ще бъде?

Целта ти е минимални изкривявания, висока линейност или максимална мощност.

Трансформаторът, захранването и режимът на лампата за каква мощност са проектирани? Дали я мериш правилно?

Не разбрах нищо за катодния резистор и оттам за анодния ток.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усилвателя е китарен.Целта ми добър звук при максимална мощност.

Изходния и захранващия трансформатори са от българска кино машина с двутактно стъпало с EL84.В оригиналанат схема са свързани в ултралинеен режим.

Катодния резистор е 130 ома.

 

Сега останових,че в 3 през нощта нищо полезно не се върши.Връзката с товара е била прекъсната и затова са се получавали такива резултати.

За щастие няма нищо повредено.Предходния ми пост е невалиден и проблема все е още е налице.Преди малко пробвах и със 100К грид резистори - не помага.

 

Схемата на крайното стъпало в общи линии е тази(пентоден режим катод биас),но вместо дорсел има 470 омов резистор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Оправих проблема преди доста време, но забравих да споделя.Лека беше ценерови диоди, както е оказано в тази статия: линк

Имам и едно mv3 със същия проблем, и при него мод-а се отрази много добре.Из интернет доста хора се оплакват от този проблем при усилватели с EL84 лампи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.