Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос относно потенциометър


Recommended Posts

Музикант съм и свиря на гайда с малко микрофонче тип слушалка,което е поставено директно на самата гайдуница.Проблема е ,че то си е с кабелче със моно жак,което директно се вързва към мишпулта,който остава на далеко разстояние и ми е трудно всеки път да регулирам силата на звука.Намерих едно място където да ми направят потенциометър,който да ми стои на колана.Направиха ми потенциометър,обаче правеше сериозен ''брум'',върнах го и ми дадоха друг,вторият е по-добре,обаче пак дава смущения-този път по-малко,но когато е наместен на средно полужение отново смущава като издава едно бръмчене /бъзззззз /което се чува през колоните.Ако е усилен до края или намален бръмченето изчезва,но сложа ли си го на средно полужение не става.Също така,като си пипна жака на кабела /той е метален/също дава смущение., Казаха че може да е от дължината на кабела....От потенциометъра до мишпулте кабела е дълъг 3м.Може ли да е от това?Потенциометъра е 50 кило ома,пише-В50КЩе се надявам някой да помогне.Благодаря!

 

Ето и малко снимки04092010.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us04092010001.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us04092010002.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Подобни въпроси са коментирани и друг път във форума.

В дадения случай, когато потенциометърът е в средно положение, изходното съпротивление към кабела и пулта е 50к/2=25к (килоома), а това е висок импеданс, позволяващ да се индуктират смущаващи електромагнитни полета.

Постановката е грешна по принцип, и няма да се реши от потенциометъра. Така или иначе трябва да се осигури правилното входно и минимално изходно съпротивление, за да не се индуктира "брум" в сигнала.

За да стане работата както трябва, е необходимо да се постави предусилвател, съобразен с параметрите на капсула, максимално близо до него, дори до него. Там може да има и потенциометър за регулиране на нивото на сигнала.

Като споменавам предусилвател, имам предвид миниатурен със захранване от батерия.

Съществуват и варианти на активни "кабели" (с предусилватели), които се захранват и от фантомното захранване на пултовете. Ако пултът има такова, ще е най-доброто решение.

Добре е да се пробва и с електретен микрофон (капсула). Може да се получи по-добър резултат. Но пак трябва предусилвател.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може, но ще спадне чувствителността, а и честотната характеристика ще се влоши много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Работата не е трудна - @Gregg , @Fender_stratocaster и аз сме във Варна и можем да се справим с проблема.Избери си един и му пиши лично, па да видим.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А така де! Да има инициатива на градска основа :D . Сега вече, ако има необходимост от помощ, ще е по-лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Въпросът с проблемния потенциометър е решен :) Решението-нов направен от liquid_death .Пробата е направена-изкара си без проблем цяла сватбичка :bravo:

Искам да изкажа специални благодарности на liquid_death и съветвам и други да се възползват от уменията му.

Гаранция за качество и прецизност са на лице!!!! ;):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Много благодаря за страхотните думи!Пожелавам ти много музикални успехи! :)

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.