Jump to content
Българският форум за музиканти

За ученето на изуст...


Recommended Posts

Искам да питам нещо и вероятно въпроса ще е доста дилетантски.

Темата на колегата ми припомни нещо, което настоящия даскал ми каза - а именно, че много лошо съм направил, че съм почнал да уча разни неща наизуст без да се уча да чета ноти и музикална теория преди това (не че сега разбирам много от ноти).

 

Та, какво му е лошото на "заучаването наизуст" (примерно с таблатура) на каквото и да е, преди човек да е стигнал нивото да може да го разбере от ноти (или, ако може да хване нотите в началото да развие осатъка чрез слух и познаване на инструмента?).

 

:)

 

(Това го четох)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сещам се за две неща:

1.Да го научиш наизуст грешно. После трудно ще се отървеш, щото ще ти е "в главата".

2.Забавяш процеса: ако учейки репертоар учиш и теория, и солфеж ще вършиш работа и по трите направления, и ще си улесниш работата в дългосрочен план.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Губи се връзката нота-тон-пръстовка. Музикалната теория е изградена върху нотата и тона, не върху пръстовката.

Нали разбирате какво е "пръстовка"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно време така се е преподавало по читалищата..

Учило се е да четеш ноти.. И да зубриш парчета (било то класически етюди или други видове).

 

Това добре, ама ти да четеш ноти 10 години и накрая да не можеш да сглобиш един акорд Cm7/5- или пък да не знаеш какво е общото между Cmaj7, Dm7 и G7 (може и с примери от класическата музика).. Това е много лошо...

 

Ако ще учиш да четеш ноти 10 години без да знаеш каква е връзката между тях, по-добре си чети табулатурата.

 

Аз например, не разглеждам тоновете толкова като ноти, колкото като степени - 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7. Било то степени в тоналността или степени от конкретен акорд.

Според мен не е важно дали тоновете са 'до' или 'ре' или 'ми'. Важно е кои степени са. В до мажор ще са 1-ва, 2-ра и 3-та..

В такъв случай 'пръстовката' е много важна. Транспонирам във всякакви тоналности без проблем, защото пръстовката върви заедно със степените.

На мен така ми е по-удобно.

 

Иначе да, мога да чета и ноти.. но бавно.. :P

Редактирано от Chavdar Donchev
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.