Jump to content
Българският форум за музиканти

Твърди струни и глухо звучение при акустична китара


jordanp

Recommended Posts

Имам една акустична китара Fender Squier, на която не ми харесва приглушеното звучене и твърдоста на струните.

http://prikachi.com/images/538/2400538X.jpg

Комлекта струни е D'Orazio, 10-ка или 11-ка, не съм сигурен. Тъй като струните ми бяхя повдигнати над грифа малко повече от нормалното, пробвах да ги коригирам, като изпилих леко от каналчетата на магарето; имаше лек ефект за твърдоста, сега като че ли по лесно се натискат. Може и още да се смъкне, но не смея да не го разваля съвсем.

http://prikachi.com/images/539/2400539j.jpg

Другото за което се сещам е да пробвам с комплект 9-ка. Преди година като сложих новите струни имаше малко подобрение.

Също така пропуснах, че магаренцето се е отлепило малко в основата си, предполагам и това оказва влияние. Позалепих го малко в края за да не се отцепви още при оптягането на струните.

http://prikachi.com/images/540/2400540a.jpg

Иначе китарата винаги си е била "твърда", само дето като свиря на някоя друга и започва по малко да ме дразни.

 

Дайте някакви препоръки, освен да сменя китарата :) , как мога да постигна малко по звънко звучение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което можеш сам е да сложиш по-меки струни - примерно 9ки.

Другото е малко да натегнеш тръс рода (металната пръчка, която е в грифа),

с цел малко да прибереш струните към грифа,

НО това е по-рискована и деликатна работа и по-добре някой запознат да я свърши...

Първо пробвай с 9ки!!

Редактирано от antonium
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ще пробвам с 9-ки първо, да видя ефекта. Това за металната пръчка съм си го мислил, но това от където се коригира грифа си мислех, че е за изместването му на ляво и дясно. Там е финна работа, ако намеря някой разбирач, в краен случай може да опитам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за приглушени струни ... нови му е "майката"

 

9ки трудно ще намериш а и няма смисъл от тях , хубаво е да сложиш струни за акустична (за по- "звънко" -80/20)

 

твърдоста ... понякога пак нови го поравя ... или да се свали екшъна ... тръстРод и "магаренца" .... ако не знаеш какво правиш по добре недей .... (по - хубаво за магарето е да си купиш ново и на него да експериментираш, че то е пластмаса вадиш-слагаш и е по- хубаво вместо да "копаеш" да изпилиш от долния край)

 

тръстРод-а просто трябва да ти направи грифа почти прав (ключово ПОЧТИ)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за приглушени струни ... нови му е "майката"

 

9ки трудно ще намериш а и няма смисъл от тях , хубаво е да сложиш струни за акустична (за по- "звънко" -80/20)

 

твърдоста ... понякога пак нови го поравя ... или да се свали екшъна ... тръстРод и "магаренца" .... ако не знаеш какво правиш по добре недей .... (по - хубаво за магарето е да си купиш ново и на него да експериментираш, че то е пластмаса вадиш-слагаш и е по- хубаво вместо да "копаеш" да изпилиш от долния край)

 

тръстРод-а просто трябва да ти направи грифа почти прав (ключово ПОЧТИ)

 

Допадна ми идеята за изпиляването на магаренцето :)

Само че се чудя, дали ще може така лесно да се маха и слага? В момента е разположено в един канал, надявам се да не е залепено, та да може да се измъкне. Имам една класическа китара, на която се изплъзва на страни, надявам се тук да може да се измъква на горе.

За грифа: разстоянието между първо прагче и струните започва да нараства неколкократно, докато стигне до последно прагче. Това ли е нормалното положение, или трябва да е съвсем или почти еднакво навсякъде?

Редактирано от jordanp
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото нещо, което трябва да направите е да си свалите струните, после много внимателно и постепенно -с не много големи напъни да се опитате да отлепите нацяло магарето чрез подпъхване в отлепената част на остър нож, който да не е много дебел, но с дълго острие -някакъв готварски, като потепенно се стараете да обиколите отвсякъде от периферията към центъра прилепващата равнина между магарето и тялото. Пак повтарям -това трябва да стане много внимателно, плавно с не много голям натиск на навлизане на острието в цепнатината, за да не откъртите някои по-здраво залепнали части. След като отлепите нацяло магарето -почистете внимателно всякакви остатъци от лепило по тялото и магарето -може с напречно разположено острие на нож в началото, а после и с парче фина шкурка. След всичките тез гимнастики -отивате в някой железарски магазин или в Мосю-Бриколаж или Практикер и търсите лепило " Moment -wood standard " на "HENKEL" -това е лепило за дърво подобно на С-200, препоръчвам ви го от личен опит -лепил съм и грифове и магарета -препоръчвам ви точно тоз вид "Wood-standard" защото не стяга много бързо -дават му около 20 мин. отворено време за наместване на детайлите. Намазвате и двете части тънко, прилепвате и по някакъв начин притискате (ако нямате дърводелски скоби -чрез някакво затискане с тежки предмети) Старайте се да наместите магарето на точното му място и да прилепне по цялата си повърхност. При сегашните летни температури -най-добре изчакайте не по-малко от 24 часа преди да сложите струните. За да не стане някой гаф или разместване на магарето -остатъците от лепилото които се "изцъркват" от прилепващата равнина -премахнете после -след цялостно изсъхване -чрез изрязване с макетен нож, а ако не ви дразнят -оставете ги. Не се набиват много на очи, тъй-като след изсъхване лепилото става прозрачно.

Не знам дали правилно съм разбрал -че сте задълбавали пласмасовата опора на магарето в местата на контакт със струните -ако е така сте збъркали.Правилно е да прецените с колко милиметра трябва да слязат струните надолу -като това слизане може да е различно за първа и шеста струна -и след това да намалите нацяло (по цялата дължина ) ширината на пласмасовата лентичка така-че след поставянето и в дървената част на магарето -горната и част където контактуват струните да е една права линия без вдлъбнатини.

Надявам се да съм помогнал поне малко с обясненията си и ви пожелавам да проявите малко повече творчество и търпение за правенето на таз делокатна операция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Успях да ремонтирам китарата! :punk_guitar:

Дървената част от магаренцето си прилепва идеално, изпилих от пластмасовата част и смъкнах малко струните.

За сега реших проблем с твъдоста на струните, сега ще ги сменя с един комплект 10-ки (9-ки не намерих) и се надявам да звучи още по-добре.

Единствения проблем за сега е, че на 3-та струна, 2-ро прагче ми бъзди лошо. Вероятно закача 3-то прагче, на другите струни е наред. Смятам да набия малко 3-то прагче от към тази част, иначе не се сещам за другначин за премахването на дефекта.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.