Jump to content
Българският форум за музиканти

Проблем с тонколоните или стъпалото


Recommended Posts

между другото JBL- ите са по 6 ома а стъпалото е 8 ома но аз съм вързал четири колони а стъпалото има 2 канала само. Другите незнам колко ома са ако някои иска да ги види ето снимка http://prikachi.com/images.php?images/240/2366240p.jpg тея съм пуснал .. на баскасите нямам снимка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

...между другото JBL- ите са по 6 ома а стъпалото е 8 ома но аз съм вързал четири колони...

Много хубаво си направил :cheers2: . Препоръчвам ти да си запазиш ред в най-близкия сервиз за звукотехника :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

6 Ома? Малко странно, не съм срещал такъв импеданс.. но след като си вързал 4 колони следва Закона на Бум.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ае кво ми пука баща ми от 8 години работи с тая техника и си ги връзва така и бас касите с другото стапало и е нямало закона на бум ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ,ама баща ти е знаел как да ги върже то не става да омотаеш 2 произволни кабела и да ги ръгнеш то се гледа + - успоредно последователно свързване на колоните измери ги тия другите колко ома са и покажи как се ги вързал ,за да не стане наистина закона на Бум

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по принцип ходя почти винаги с баща ми на участия и аз му връзвам тонколоните :thumbs_up: ние ги вързваме от горната тонколона к1с кабел до щипките на JBL -ите ии от щипките един кабел към стъпалото а за плюс минус няма проблеми <_< смисъл до толкова знам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той човека хубаво ти казва за + и - това е от голямо значение ама както и да е твои са си колонките.Друго ми е интересно на мен.Щом си ходил по участия и знаеш как се връзват за какво правиш тема и питаш неща,които както казваш знаеш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Какво съотношение, какви 5 лева?

Моля автора да прочете малко информация за импеданса(като термин) - в нета има бол.

 

Най-общо - независимо дали са транзистори или лампи, те имат параметри, които трябва да се спазват, за да работят в нормален режим.Импеданса е един от тези параметри.

Четеш изискванията на табелката на устройството и ги спазваш.Ако не ги спазваш, може да натовариш крайните транзистори и да "избушат".Което пък зависи от качеството на използваните елементи и избраните схемотехнични режими.

Прочети и каксе променя съпротивлението, респективно импеданса при успоредно и последователно свързване...

Това междувпрочен се учи в училище.... не си внимавал по физика, а :hysterical:

Редактирано от liquid_death
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

между другото JBL- ите са по 6 ома а стъпалото е 8 ома но аз съм вързал четири колони а стъпалото има 2 канала само. Другите незнам колко ома са ако някои иска да ги види ето снимка http://prikachi.com/images.php?images/240/2366240p.jpg тея съм пуснал .. на баскасите нямам снимка

 

За да изравниш импедансите на говорителите с крайното стъпало трябва да ги вържеш говорителите 3 успоредно и един последователно. Тогава се получава:

 

R = R1 + 1/(1/R2 + 1/R3 + 1/R4) = 6 + 1/(3/6) = 6 + 6/3 = 6 + 2 = точно 8 Ома.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Често казвам на хора, които се опитват да говорят или използват английски език, че го знаят толкова, колкото да си изкарат боя...

За да можеш да правиш правилни препоръки, трябва да знаеш доста повече от закона на Г.С.Ом!

 

Ще помоля IsoMorPhiC да бъде така добър и да довърши задачката, като пресметне мощностното натоварване на предложената комбинация, за да се види дали е разумна въобще.

 

А що се отнася до плюса и минуса при свързването на озвучителни тела, трябва пак да се знае повечко. Защото JBL имат собствена конвенция за обозначаване на поляритета на електроакустичните си преобразуватели. Имат серии с различни поляритети, като всички, освен определени изключения са Обърнати спрямо всички други производители.

Polarity Conventions of JBL Professional Transducers and Systems

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Parni_Valjak

Ако сметнем, че напрежението от източника е Е = v волта, тогава токът през цялата система I = E/R = v/8 ампера. От там пресмятаме напрежението през първия говорител E1 = I*R1 = (3/4)v волта => мощността през него е P1 = I*E1 = v/8 * (3/4)v = (3/32)v^2 вата. Напрежението през останалите 3 успоредно свързани говорителя е E2,3,4 = I*R2,3,4 = v/8 * 2 = (1/4)v волта. Тъй като всеки от говорителите има еднакъв импеданс => токът през всеки един от тях е I2 = I3 = I4 = E2,3,4 / R2,3,4 = v/4 / 6 = (1/24)v ампера. От там P2 = P3 = P4 = E2,3,4 * I2,3,4 = v/4 * v/24 = (1/96)v^2 вата. Като пресметнем съотношението P2,3,4 / P1 = 1 / (P1/P2,3,4) = 1 / (((3/32)v^2) / ((1/96)v^2)) = 1 / ((3/32)/(1/96)) = 1 / 9. Говорител 1 ще се натоварва 9 пъти повече, отколкото говорител 2, 3 или 4 => си прав. Не се знае обаче колко е максималната мощност, която може да поеме даден говорител, така че не се знае дали това свързване няма да стане. Просто дадох пример за свързване, при който се изравняват импедансите, без да вземам предвид разпределението на товара. Ако имаше повечко говорители бих предложил n * m последователно-паралелна система на свързване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Той си бие навътре и навън, но номерът е всички говорители да бият в една посока, че иначе се получава много ток за нищо. Това се нарича сфазиране.

 

Баща ти да не е в командировка, че не ти обяснява тези елементарни неща?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.