Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработване на гриф


Recommended Posts

Здравейте, искам да се опитам да си направя гриф 24 джъмбо фретс ,ноо незнам какво дърво да използвам и какво трябва да е разстоянието между всяко прагче ако може малко помощ ще е супер Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://www.stewmac.com/FretCalculator

Вписваш въпросните 24 прага ,после избраната мензура и калкулатора прави останалото :greenangel:

Относно дървото може да се говори надълго и широко, но като че ли най-често срещаната комбинация е maple(клен) за neck и rosewood(палисандър) за fingerboard.Помислил ли си за радиуса на фингърборда ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мензурата я нямам,защото и тялото ще правя сам и исках да използвам някакъв стандартен размер ако има. Колкото до радиуса не съм го мислил още сега събирам информация

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:cheers:

Много отдавна и аз искам да си направя китара сам и всеки път зяпам теми из форума и клипове изн нета как става и всеки път се убеждавам, че тая работа не е за мен. Ако нямаш работилница с множество инстументи в нея, както и доста тлъста пачка за материали, а да и свободно време по-добре се откажи още сега. Ако все пак си мераклия и държиш да пробваш успех.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не искам да отчайвам младежа, ама и аз мисля така. Да направиш китара от няколко талпи е страшно трудно нещо. Да напарвиш дори среднокачествена китара от първия път - невъзможно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш стабилна работилница, много мерак и задоволителни финанси направо почвай да четеш теорията за китаростроенето.

Подсказка: Най-лесно е да прекопираш готов модел, а ако искаш можеш козметично да го разкрасиш.

Основните параметри на китарата са мензура и ъгъл на грифа към тялото. После почват малко по-малко важни, но не маловажни неща като закрепването на грифа, баланс на тялото и нещо, което не се вижда - акустиката на системата.

 

Нека Гугъл ти е на помощ!

Click and endjoy!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няколко съвета от мен

- преди да започнеш грифа си изясни цялата концепция на китарата- ако нек адаптера ти е плътно до грифа, тръстроуда трябва да се регулира от към главата, ако ползваш тремоло с фиксиране на струните можеш да не изработваш главата с наклон, и т.н.

-реши дали грифа ще е еднопластов или трипластов, дали ще е с цяла или лепена глава, ако е трипластов, дали ще е от 2 вида дърво или от един...

-избери си мензура и закръгление на грифа /имай в предвид че формата на фингърборда е отрез от конус, а не от цилиндър/

-за материал за грифа ползвай ясен, бряст, клен или някое от тиковите дървета, или комбинация от тях- сух,"звънлив" материал с прави жилки...

-за фингърборд възможно най износоусточивия материал който ти хареса като цвят и текстура- палисандъра не е лош вариант и е най достъпен, малко над средна хубост...

- и най вече купи си малко бук или дъб, направи си един, два или няколко грифа, пробвай ги, хвърли ги в камината и тогава си направи грифа който ти трябва

-успех

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

никони благодаря ти за подробния отговор , а колкото до дали да е 3 пластов или цял незнам кое ще да е по-доброто, но пак стигам до първия въпрос какво да е разстоянието от прагче до прагче да речем по размера на някой Jackson Благодаря на всички до момента за дадените отговори

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Никак не напредваш. Дадохме ти линкове да четеш, а ти ги пропускаш.

Разстоянията между прагчетата е функция на мензурата, а мензурата - на конкретния модел, който ще реализираш.

Като си определиш мензурата отиваш на страницата с калкулатора, дето ти го показаха (има и други), задаваш мензура и брой прагчета, натискаш calculate и получаваш търсените числа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

То верно е дадено , а аз наготово чакам добре вече разбрах как става мерих по моята китара оттук нататък от мен се иска да определя разстоянието от нъта до 12 прагче ако греша поправете ме Благодаря пак

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.