Jump to content
Българският форум за музиканти

Изработване на гриф


Recommended Posts

Защото не мериш вярно! ... или не чуваш вярно.

 

Пичове, преди да хванете нещо, почетете, наистина. Окей, имаш пари и инструменти - трябва ли да хабиш и двете, за да се убедиш, че не става ей така яваш яваш. Аз за едно тъпо боядисване изчетох буква по буква сума ти статии, форуми, tutorial-и, и в крайна сметка открих топлата вода, че докато не я пипне бояджийска ръка, няма да стане така както ми се иска.

Ако искаш да си чупиш главата - давай, никой оттук не може да те спре. Ако искаш да правиш нещо смислено, барем прочети това, което са казали хората относно въпросите ти.

Може да почнеш от тук:

Напиши в Google "string". Отвори статията в уикипедия. Чети. Когато сметнеш, че си разбрал достатъчно, прочети поне още толкова. Едва тогава ще можеш да разбереш отговора който ти дадоха хората на въпроса, който задаваш.

Лично мое мнение е, че трябва да си пипал много китари, и да си ги разглобявал, за да усетиш ЗАЩО точно лютиерите са взели конкретните дизайнерски решения за всеки детайл. Точно тоя усет и опит служи за да предположиш какво ще излезе в крайна сметка, защото нали на китарата това й е целта - да звучи, аз звука на един инструмент не можеш да го изчислиш :) Затова верно - опитай да копираш готов инструмент. Или поне основната концепция. Ако нея вече я споделиш тук, когато имаш конкретна смислена идея, съм сигурен, че хората с удоволствие ще ти помогнат в процеса. До тогава - "Искам да си направя самолет, защото ми се лети, ама не знам дали крилата се слагат с острото напред или назад..."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не меря грешно. Китарата е нова и няма как да е направена толко дефектно,че да има размнаване 2 сантиметра... от личен опит знам,че ако това разстояние се наруши китарата свири супер фалшиво а моя бридж хем е на една страна хем е по назад и си свири абсолютно вярно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи, ако инструмента ти е верен, точно, ама баш над 12-то прагче струната се дели на две половини(РАВНИ половини!). Поради тази причина двете половини трептят два пъти по-бързо, демек с два пъти по-висока честота. Това на музикантски език му се вика октава и е 12 полутона(прагчета). Та така.

 

... освен ако струната ти по дължината й не е с различна дебелина/маса... примерно от единия край е .9, в другия .15

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А относно правенето на самата китара не виждам проблем ако си сръчен,знаеш какво правиш и използваш качесвени матеряли да си направиш готина китарка

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, че не виждаш проблем означава само, че не можеш да го видиш.

Хвани се да направиш китара и ще го видиш всичките проблеми. С малко четене можеш да ги решиш по-лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз не съм тръгнал да правя китара по простата причина,че има още доста неща които са ми неясни и най вероятно ще похабя доста матерял.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нашето поколение поне има един огромен коз, който по-възрастните колеги не са имали тогава - Гугъл (като нарицателно за информация, а не като конкретната търсачка.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що мислиш, че в библиотеката няма достатъчно информация? В повечето случаи информацията е твърде много, а човешките възможности за възприемане тъй мънички.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Ще кажа нещо, за което ще бъда охранен, но въобще не ми пука.

Защото ми е супер скучно да чета техническа литература от хартия, където няма CTRL+F за да намеря ТОЧНО каквото ми трябва и да не се занимавам със шлаката(която формира по-голямата част от хартиените носители). Разбира се, в съвременния свят и поради количеството информация из нета, се развиват други неща като изкуството да отсяваш информация :D От години не съм чел абсолютно нищо хартиено(върти ми се идея да си взема book reader)

Да не говорим, че особено из нашите библиотеки инфомрацията е по-скоро историческа, ако чаткаш накъде бия :unsure:

 

Айде да се придържаме към темата за китарата :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма да те охранвам. Всеки си има право на заблуди.

Помисли си лютериерството от кои векове съществува, уравнението на струната от кога е известно.

Топлата вода не е открита вчера и от Гугъл не се научава.

 

По темата за китарата - тя е електроакустичен инструмент и се подчинава на известните закони на акустиката и електромагнетизма. Не е задължително човек да е доцент в тези области, но поне основните зависимости трябва да знае.

За направата и са необходими познания за материалите, обработката им, сръчност и определени инструменти (машини).

Даже според някои това е изкуство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

имай в предвид че формата на фингърборда е отрез от конус, а не от цилиндър

В общия случай не е вярно

 

Не меря грешно. Китарата е нова и няма как да е направена толко дефектно,че да има размнаване 2 сантиметра...

Значи броиш грешно....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.