Jump to content
Българският форум за музиканти

Как се определя вида на гласа


simona99

Recommended Posts

здравейте ! Някой може ли да ми помогне като ми кажете как да определя вида на гласът си

знам че при всеки учител при когото отида ще ми каже но положението ми е малко сложно и бих искала сама да определя вида на гласът ми .

 

 

 

Ако някой може да ми помогне , като ми кажете няколко лесни песни за пеене за начинаещи...

 

Благодаря предварително

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Най-вече зависи от тембъра, после от диапазона. Виж

vocalRangeFigure.png

 

Ако наистина искаш да разбереш това самостоятелно, трябва да се разпееш с пиано (примерно), като започнеш от "неутрални" тонове, т.е. такива, които се покриват от всеки тип глас (разбира се, имай предвид разделението мъжки - женски гласове).

 

 

Виж как се разпява този хор. Постепенно се преминава нагоре-надолу. Сменят се гласните. Диригента също дава примери, на практика той дава правилната постановка. Ако усетиш напрежение при разпяването, трябва да го преустановиш. В крайна сметка можеш да добиеш представа къде ти е най-удобно да пееш, но това НЕ замества ходенето при педагог, който със сигурност да ти каже какъв глас имаш и какво е най-добре за него.

 

Редактирано от Flame
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с хора беше много добър пример за разпявка :)

Аз лично съм предубедена към "каката" (по отношение на изпълнението обаче, не самият метод :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^^ На мен ми звучеше уж добре, но аз в крайна сметка съм младеж и може да не преценя постановката й правилно. Сигурно разбираш по-добре от мен за какво става дума :thumbup:

 

Дано темата е от помощ и за други ентусиасти :thumbs_up:

Редактирано от Flame
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурна съм, че ще бъде!

Аз си мислех да предложа да направим такова помагало и да го качим някъде, защото последните няколко месеца има много питания все в тази област.

Давам си сметка, че пиано/кийборд не се намират във всяко домакинство, освен това не всички могат да се докопат до стаята по музика в училище/някоя школа и т.н.

А и да могат повечето хора, които задават въпроси за разпяване/определяне на глас едва ли знаят какво точно свири на пианото учителката по музика, когато ги разпява.

 

Ако има желаещи : пианист, женски и мъжки вокалисти можем да направим един виртуален колектив и като начало можем да поработим върху няколко упражнения за разпяване примерно, които да качим за свободен достъп на хората в нашия раздел.

Знам, че има доста упражнения на "професионални" вокални педагози и т.н., но всички са copyrighted и би било доста грубичко да качваме някъде нещо чуждо.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви много за помоща , не разполагам с никакви инструменти може би това е големият ми проблем , но ще направя всичко вазможно да намеря :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сигурна съм, че ще бъде!

Аз си мислех да предложа да направим такова помагало и да го качим някъде, защото последните няколко месеца има много питания все в тази област...

 

По принцип тази материя ми е интересна и намирам идеята за много добра. Ако мога да съдействам някак, ще го направя ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Идеята на Вяра Иванова и страхотна и би била доста полезна, за такива като мен които от доста време се лутат сред всевъзмножни линкове за разяпаване и така и не са открила нещо от което да видят достатъчна ефективност, и да прилагам всеки ден .От около година ходя на уроци ,стремя се в саморазпяването си да прилагам техниката на педагока при който ходя ,но за мен е интересно ,че в песни хващам тоновете много по-лесно отколкото при самото разпяване.Може би това е нормално или имам нужда от друг вид разпявка ...не знам.

Редактирано от SaturninE
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

благодаря ви много за помоща , не разполагам с никакви инструменти може би това е големият ми проблем , но ще направя всичко вазможно да намеря :)

 

можеш с помощта на компютъра - потърси нещо от рода на virtual midi keyboard, за такава цел ще ти свърши работа (:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако има желаещи : пианист, женски и мъжки вокалисти можем да направим един виртуален колектив и като начало можем да поработим върху няколко упражнения за разпяване примерно, които да качим за свободен достъп на хората в нашия раздел.

Този метод не е много ефикасен, а е по-скоро вид реклама на преподаватели, които записват вокални уроци с цел изкарване на някой допълнителен леф... Пеенето е свързано все с неща, които са вътре в тялото - няма как някой да ти постави гласните връзки на мястото им, както пръстите на пианото. Дори и да ти го показва, пее и т.н. на запис - каква е вероятността, че го правиш правилно? Ако съдя по себе си - никаква! Понеже и аз съм минал по виртуалните и реалните вокални уроци - знам, че докато някой не те насочва лично - не става или поне не задоволително. Сещам се и за виртуалните уроци по солфеж, от които все още уникални музиканти не са се появили...но това е друга тема. :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.