Jump to content
Българският форум за музиканти

Помощ за регулиране височината на струните


EMEC

Recommended Posts

Здравейте, нуждая се от следната информация:

1. Колко трябва да бъде височината на струните при електрическата китара ( аз свиря на Yamaha Pacifika 012) и от къде да взема основна база, за да направя евентуални регулировки, тъй като без да искам ги промених.

2. Може ли да се променя разстоянието между адаптерите и струните и колко трябва да е то?

3. Мнение за Yamaha Pacifika 012.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В информационния раздел има теми точно за това, което питаш. А относно височината на струните - свири с такава, каквато ти е удобно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1) Аз регулирам така - на 6-та струна последен праг = от 1.5 до 2 мм

на 1- ва струна последен праг = от 1.2 - 1.5 мм

Това са настройки за китара без флойд.

 

2) Може, но всичко зависи от това как искаш да ти звучи китарата.

Колкото по-далеч, повече звук от дървото, по-малко гейн и обратно (образно казано).

 

3) Нямам конкретни наблюдения към Ямахите и техните производни, но тази като я гледам

не е много повече от Скуаяр и подобни...

 

Настройките, които те интересуват, зависят изцяло от качеството на инструмента, състоянието му,

стилът ти на свирене и дебелината на струните.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно височината на струните:

Повечето хора обичат да са по-ниско. Много се стремят да са възможно най-ниско, тъй като е по-удобно свиренето, струните се усещат по-меки. Ако се стремиш към нисък екшън то свалай по-малко струните и след всяко сваляне проверявай да няма зъзнене. Усетиш ли вече фрет бъз - вдигни ги малко. Все пак тук говориме за поетапни и съвсем леки корекции (десети от милиметъра). Целта е да се хване това положение, при което струните са максимално ниско и същевременно да не зъзнат в прагчетата. Вече това положение колко милиметра ще е зависи от много неща - качество на прагчетата, дебелина на струните, строй, дали е сетнат правилно грифа и т.н.

 

Ако пък не се стремиш към максимално нисък екшън ги нагласи както ти е кеф.

 

Относно адаптерите:

Ако са ниско (далече от струните) поне на мен взука ми се струва по-изчистен, състейна е малко по-голям.

Ако са по-високо звука е по-дистортиращ, силен.

 

Тук отново качвай/сваляй по малко и пробвай. Остави ги на такава височина на каквато ти най-харесва звученето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Благодаря за бързият отговор. Тази Yamaha Pacifika 012 я купих чисто новичка, препоръчаха ми я пред Stagg i Squaer , но последно врме взех да се съмнявам дали не се прекарах. Наскоро свирих на един Squaer поръчан по интернет от Германия, неговия страт звук се отличава в пъти от този на моята Yamaha.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.