Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос към цигуларите!


Recommended Posts

Здравейте,

по принцип свиря на пиано, но от известно време насам цигулката ми стана изключително интересна. Затова търся някакви начални школи, нещо като "руската школа", или Байер, ако мога да направя такава аналогия. Интересувам се най-вече от пръстовките, основните правила при прехода от една струна на друга, изобщо това което е специфично за цигулката, не от солфеж.

Та въпросът ми е - може ли да ми препоръчате някакво заглавие, или още по-добре откъде бих могъл да си намеря такава школа?

От Варна съм и от нашия "музикален" град, още преди 20 години изчезнаха всички музикални книжарници.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което описваш, се нарича "Гами за цигулка". С пръстовки са. Във Варна има музикално училище, не може да няма нотна книжарница! Но самоучител по цигулка - виж, това не съм чувал...

Надявам се да ме разбираш правилно!

 

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което описваш, се нарича "Гами за цигулка". С пръстовки са. Във Варна има музикално училище, не може да няма нотна книжарница! Но самоучител по цигулка - виж, това не съм чувал...

Надявам се да ме разбираш правилно!

 

Влад

Невероятно но факт - книжарница няма! До музикалното има една барака с копирни машини, където явно си снимат нотите... толкова! Доколкото разбрах книжарници има само в София и Пловдив. И не говоря за самоучител, а за школа с елементарни упражнения и малко обяснения. Вярно, че ще я ползвам донякъде като самоучител, но в крайна сметка става въпрос за любопитство - няма да изнасям концерти! Предполагам че тези, които се занимават сериозно все са започнали с някаква школа в началото...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма школа, има учители, а ако вземеш една тетрадка с гами няма да ти свърши особена работа, тъй като има първо специфична постановка (най-малкото), а и гамите не са нещо с което се почва. Започва се с упражнения за държане на лъка, цигулката, и след известно време с празни струни. Та общо взето самоучител по цигулка няма, трябва някой, който да те наглежда даже и за да свириш празни струни. Ако изобщо в последствие искаш да изсвириш и една гама в 1 окатава де. Това е общо взето ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здрасти,

първо за самоучителите.....не, че е невъзможно, но подобре с помощник....ИИИма едни доста стари книжки на проф. Антон Хаджиатанасов.... Методика на обучението по цигулка, 1 и 2 част. Друг полезен материал е доста старата школа на Трендафил Миланов.....(и двете съм ги ползвал през годините, даже съм държал изпити по тях). Сега се сещам и за гами и технически упражнения на ВладимирАврамов....

Странното, е че говоря за публикации от преди 30 - 40 години...

А иначе руските школи - поскоро руски публикации, но са наистина архивни находки- гами и упражнения етюди и др. на Флеш, Донт, Кройцер (за начинаещи). Може би в библиотеките.

Успех в начинанието, ако е за хоби-супер, но ако смяташ да си вадиш хляба с цигулка - трудна работа. Моята я боднах с един пирон на стената (за което съжалявам,но това е реалността)....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.