Jump to content
Българският форум за музиканти

Полагане на фурнир на обли форми


Recommended Posts

Здраво,

 

бачкам малко по малко по един стар проект и стигнах до момента с финализирането на тялото. Драмата е, че искам да положа фин мебелен фурнир от чист махагон, старял и прашасвал повече от 20 години вече, а подложката, на която искам да го положа, изобилства от неправилни обли форми. Засега мераците ми са да лепя с ПВА, но идея си нямам как да накарам копелето (фурнира) да седи на място. Фурнирът е около 0.4-0.5мм и предвид възрастта си и твърдостта на материала е доста крехък, затова прибягвам до напояване с вода, от което обаче той се раздува и съответно няма много общо с крайния резултат. Умишлено и използвам ПВА лепило с кратко отворено време, за да хване по-бързо. Ако ми предложите друг вариант, който по-бързо губи действие (изпарява се по-бързо), примерно спирт за горене или нещо друго на подобна основа, което НЯМА да повлияе по някакъв начин на свойствата на дървото за захващане на лак, ще съм много доволен. Темата е главно ориентирана към хората с опит тук, както и малцината лютиери, които пишат чат-пат по някой друг ред, но това не значи, че не приемам и други съвети :)

 

Благодаря предварително на отзовалите се!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам колко ти е сложен детаила ,който искаш да лепиш?Има един много лесен на4ин, който не изисква много голяма подготовка .

Зна4и мажеш лепилото (ПВА)и на двете повурхности и го оставяш да изсъхне (фурнира ще се огъне но това да не те притеснява )След това взимаш една стара ютия и с неина помощ го залепваш по повърхноста много внимателно като не задьржаш много време на едно място за да не изгориш фурнира . По принцип става идеално ако детайла го позволява .Ако дадеш снимки може би ще мога да ти помогна пове4е.Надявам се този съвет да ти е в помощ.

 

 

 

П.П. Извинетеме за 4етворките ,ама мойта клавиатура няма истинско 4

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Влад,най-добре покажи какво искаш да облицоваш и съм сигурен че ще има конкретни идеи как да се реши.

Дай ширината на фурнира който трябва да положиш.ПВА лепилата не винаги са подходящи...

Тук има доста хора с фантазия и знания,така че няма да остане не решен проблема ти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мисля, че ютията е най-приемливият вариант в случая :) Точно такова нещо, каквото ми трбяваше ;)

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.