Jump to content
Българският форум за музиканти

Jazz парче


Recommended Posts

Ами искам препоръки за някое яко според вас jazz парче за Барабани,пиано,китара и саксофон или подобни инструменти. В момента с една такава група свирим и ми е интересно какви идеи ще дадете :wallbash:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами искам препоръки за някое яко според вас jazz парче за Барабани,пиано,китара и саксофон или подобни инструменти. В момента с една такава група свирим и ми е интересно какви идеи ще дадете :wallbash:
Ми може би към модерно да клони, ама не отказвам и стандартен. Абе да е хубав :pray: Иначе мерси за идеята :) Редактирано от drumfen
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

На първо време е добре да се уточни каква основна ритмична пулсация ти се върти в главата относно въпросното парче - равни осмини, суингирани осмини, триоли, равни или суингирани шестнайсетини. Това ще определи съответната насока и в подбора на парче. Въпросът не е само кое ви кефи, но и кое ще ви е полезно и достъпно за упражняване и експериментиране.

 

По-голямата част от музиката, която спада към стиловото дърво джаз (диксиленд, традишънъл, суинг, бибоп, хард боп, пост боп) е с основна ритмична пулсация суингирани осмини (като самото суингиране е повече индивидуално усещане на различните музиканти, отколкото математическо проявление) и/или триоли. В по-късен период от развитието на музиката се появяват и стилове с шестнайсетинкова пулсация, както и равни осмини, които също спадат към производните на джаза - фюжън, фънк, бугалуу, контемпорари, латин (боса нова), афро-кубинско и т.н.

 

Та въпроса е кое за теб и твоята група е "джаз"?

 

 

Поздрави,

 

Петър

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

На първо време е добре да се уточни каква основна ритмична пулсация ти се върти в главата относно въпросното парче - равни осмини, суингирани осмини, триоли, равни или суингирани шестнайсетини. Това ще определи съответната насока и в подбора на парче. Въпросът не е само кое ви кефи, но и кое ще ви е полезно и достъпно за упражняване и експериментиране.

 

По-голямата част от музиката, която спада към стиловото дърво джаз (диксиленд, традишънъл, суинг, бибоп, хард боп, пост боп) е с основна ритмична пулсация суингирани осмини (като самото суингиране е повече индивидуално усещане на различните музиканти, отколкото математическо проявление) и/или триоли. В по-късен период от развитието на музиката се появяват и стилове с шестнайсетинкова пулсация, както и равни осмини, които също спадат към производните на джаза - фюжън, фънк, бугалуу, контемпорари, латин (боса нова), афро-кубинско и т.н.

 

Та въпроса е кое за теб и твоята група е "джаз"?

 

 

Поздрави,

 

Петър

Добре, да кажем нещо подобно на фюжън джаз или фънк джаз. Надявам се сега да съм те ориентирал :thumbs_up:
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моя съвет е да започнете със стандарти от някой бук !

Повечето неща в буците са суинг и боса нова, но от там произлиза съвременния джаз !

 

Успех !

Редактирано от makedonetsa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всяка джаз пиеса с измислен аранжимент от ваша страна би била интересна. Но и аз като китаратапешо и македонеца бих ви посъветвал да изберете нещо, което да ви е от полза. Не може да се прескачат стъпала. Имам предвид, че за да се свири модерен джаз първо трябва да се опознае традиционния, да се тръгне стъпка по стъпка. Даже бих допълнил, че преди суинга има диксиленд и т.н. Разбира се, казвайки това трябва да добавя, че не стана ясно на какво индивидуално и групово ниво сте.

Аз лично бих ви посъветвал, ако не сте сработени, да започнете с блус - например "Now is the time". Там в самата тема има едни синкопи, които прави целия бенд.

 

Успех!

 

Влад

 

п.п.

До колкото знам тейк файф е писано специално за соло на барабани.

В.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз бях гледал едни уроци на Джо Морело,в които той беше споменал нещо такова. По тази причина беше и първото заглавие което ми изплува винаги,когато барабанист пита за джаз парче.

Много се радвам,че помагате,kitaratapesho и Vlad,понеже сте едни от много малкото във форума на които им е ясна тази материя ! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.