Jump to content
Българският форум за музиканти

няколко нуубски въпроса.


Лелдорин

Recommended Posts

хм.пешо как така кой начинаещ ще отдели 500 лева за китара?че то парите дето събирам да не зависят от уменията ми?бих предпочел да дам 1000-1200 лева за китара+техника сега,отколкото да дам първо 400-500 лева за техника която ще ползвам 2-3 години и после да дам още 1200.не мерси :D а я да попитам нещо.значи в малкия цум видях има джаксън-и.мисля че бяха кели и разни други.по 500-600 лева върви цената доколкото разбрах.да събирам ли за тях или да се ориентирам към други?или пък да ги търся по евтини?

браво на теб приятел

аз от свиря от немалко време и все още трудно понасям загубата на 500лв за инструмент, камо ли за 1000-1200лв.........започнах да свиря на кремоната на един приятел, след няколко месеца си купих моя за 120лв. след 2-3 години пак ми дадоха електрик и после събирах и си взех за 600лв Епифон Лес Пол Стандарт, с който свиря и досега и бих казал, че е сериозна китара. ти дай 1200 за нещо, и след години ще кажеш дали ти върши работа

аз ти давам пример.електрическа китара няма да си взема в близката 1 година.аз почнах на кремоната на баща ми(23 годишна) и сега събрах за нова и с учителя ми ще ходим да си избера,като той ще ме направлява.аз просто бих предпочел вместо начинаеща китара да си взема някаква по-хубава,когато разбирам естествено за да не харча излишни пари за китара която ще сменя след като стана по-добър.едва ли тогава ще имам желание за такава.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами за класическата ли питаш или за електрическата?ако е за класическата учителят ми ще ми избере някоя хубава,пък аз ще я пробвам и ако ми хареса взимам.вярвам на преценката му :D а за електрическа-бих искал нещо с което да мога да свиря пауър/хеви метъл.сола също.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

до колко пари ще е класическата ? айде ще се пробваме дадем съвет и форумците, за да имаш идея с кво да внимаваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами за сега съм събрал 90 лева.другата седмица ще ходя при баба ми и около 10-20 лева отгоре ще сложа,а до края ще събера още десет.т.е. в края на другата седмица около 110-130 лева.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами за тези пари си купи на старо някоя Yamaha най-добре. в никакъв случай не си купувай нова Кремона. има достатъчно класически китари втора ръка - разгледай обявите - във форума само се продават 2-3. аз преди години продадох моята Yamaha CG131 за 200лв с калъф. а тя е прекрасен инструмент, и е от концертната серия.

 

едит: а за какви 1200лв говориш като си събрал само 90 :D:D:D

 

втори едит : моля те спомени на учителя си, че си чул, че на старо се продават хубави китари Ямаха, и че са по-добри от Кремона и Пълдин. обсъдете и този вариант.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а я да попитам нещо.значи в малкия цум видях има джаксън-и.мисля че бяха кели и разни други.по 500-600 лева върви цената доколкото разбрах.да събирам ли за тях или да се ориентирам към други?или пък да ги търся по евтини?

Надявам се не се подвеждаш по това, че съм посочил за пример Jackson. Това си е изцяло моя преценка базирана навярно на моите първи впечатления от хеви метъл младостта ми :rolleyes: Избора на китара е изцяло субективен спрямо музикалните вкусове, техническата грамотност и визията на купуващия.

Вземи някой, който има опит и на който можеш да се довериш. Обиколете магазините. Пробвай всичко, което ти дадат да пробваш. Като се спреш на определена китара я предай в ръцете на човека с теб да я изпробва за евентуални технически дефекти (рядко, но понякога ги има). Опитай се да запомниш усещането от всяка една китара, която хващаш - как ти стои грифа в ръката, усещането от натиска върху струните и допира им до прагчетата, лекотата на придвижване на лявата ти ръка по грифа. Дясната ти ръка движи ли се свободно. Например при мен при първата ми китара (беше Hohner) ми беше адски неудобно че потенциометъра за master volume беше заврян точно под струните. След време я замених за друга, която изглеждаше убийствено според тогавашните ми вкусове но се оказа, че и откъм удобство и от към звук беше провал. И такива неща. Прецени коя ти е най-допаднала като усещане от контакта ти с инструмента и ако техническите характеристики са добри - избора ще е направен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

пешо само давах пример с тия 1200 лева :D а учителят ми ми предложи точно това.ако искам да ми намери хубава и запазена китара на старо :P утре отива в благоевград ще видим дали ще изкопае нещо оттам :P а боболине не не се подвеждам по примера ти :rolleyes: аз джаксън от много време ги заглеждам.просто ги видях там и реших да попитам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно напълно ненатрапчиво мнение.

 

Погледни Yamaha - имат доста приятни модели като например този на аватара ми - RGX420S. Стар модел е и предполагам, че цената му вече паднала доста - вероятно може да се намери за 700 - 800 лв чисто новичка.

 

Грифът е доста приятен - по-тънък е от RG серията на Ibanez - нещо много подобно е като размери на JS серията.

 

От адаптерите съм много доволен - бях тръгнал да ги сменям с Dimarzio Evolution, но се отказах, защото се оказаха доста добри.

 

Флойда засега се държи геройски, надявам се че няма скоро да сдаде багажа.

 

Имам я от около 3 години и не съм имал никакви проблеми с нея.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Bobolin

Човече не си прав според мен. Макар че парите са изключително важен въпрос аз не го гледам от тази точка... или поне не изцяло от тази. Ето какво мисля - идеята е, че начинаещия не знае какво иска. Как да му обясня на един начинаещ коя китара ще му е по-хубава? Jackson King V или Gibson Les Paul или Fender Stratocaster или еди кое си?

Истината е, че нещата трябва да ги открие сам. Адски много хора почват да свирят и викат "еми аз слушам Диму Боргир (примерно) и искам това да свиря". След което почват с Диму Боргир и виждат че не могат да свирят 16тинки в 399 и свирят нещо друго. Постепенно възгледите им се променят и съответно изсискванията им към китарата. А ако са последвали твоята теория, те ще имат китара, която може повече да не ги радва толкова, която обаче е струвала немалко пари. Затова не е хубаво да се хвърлят луди пари в началото. Отде да знам дали пича иска флойд или не? аз мога да му обясня какво представлява и да му кажа, според мен дали ми харесва ама мнението ми е повече от субективно. Ето, ако дойде при мен, аз ще му кажа - това и това, после ако отиде при някой друг той ще му каже друго и така. Като навлезе, може да реши дали иска Fender Stratocaster за да свири Клептън или Gibson Les Paul за нещо друго. Ето примерно Les Paul-овете, забелязал съм са с доста по-дебели грифове (имам предвид от моя Jackson  :rolleyes: ) и не ме кефят. Обаче ако някой почне и те послуша, реши "еми Гънс супер ме кефят" или "тия китари са супер яки" и даде много пари за един хубав Лес Пол, после ако реши че иска да свири сола и открие че повече го кефят по-тънки грифове и ще е дал много пари без да е доволен...

 

Не знам дали се изразих ясно, аз понякога не съм много добър в обясненията :D

Fenix, за нещата които си написал - абсолютно прав си. Съгласен съм с тях и по никакъв начин не ги оспорвам защото са истина. Човешката природа е такава, че вкусовете и предпочитанията на всеки един се променят постоянно по време на всяко едно развитие/израстване - било то професионално, житейско и т.н. Днес харесваме едно но утре от позицията на натрупаните нови знания и впечатления харесваме друго. Днес сме фенове на Слаш, след време обожаваме Стив Вай и навярно след години се отпускаме под звуците на някой джазмен. Нормалният ход на нещата е такъв.

 

Лично на мен ми стана малко тъжно, че явно момчето има голямо желание да свири а е събрало едва 90 лв. Колко абсурден е факта, че за покупка от няколко стотин евро в случая сме принудени да пестим с месеци. Хайде, че ме изби на политика и ще почна да се изказвам нецензурно за държавата ни.

 

Идеята от всичко обобщена и казано най-простичко според моите виждания беше, че дори и начинаещия китарист има право и трябва да започне обучението си на добър инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами боболине то не са само парите :D сега аз дори не съм почнал лявата ръка.и защо?еми имах гранулом на безименния и миналата седмица в петък ме оперираха(за 10 минути).изрязали са ми едно прилично парче кожа от пръста(както и гранулома) та сега този пръст ми е 2 пъти по тънък от обикновен.но ще се върне в началната форма.макар и трудно...поне бързо напредвам.учителят ми ми казва че ще минаваме по бързичко защото свиря нещата "на примависта".май имаше предвид от първия път или нещо подобно.ама после като му ги свиря се оплитам.надявам се скоро да съм годен за пълноценно свирене :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Лелдорин,

шапка ти свалям за желанието и ентусиазма. :rolleyes:

Давай смело напред и желая много професионални и емоционални успехи и изживявания за в бъдеще на теб и така желаната китара. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мерси :rolleyes: единственото нещо което ми остава е да свиря и да не мисля много за електрически китари да не се подмокрям :D колкото по-сложна мелодията става толкова по и се радвам.докато си взема нова акустична/класическа ще е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

малко офф ама сорка :P

абе от какво се хваща гранулом? и какво представлява гранулом :P хех

защото съм чувал за много проблеми с ръцете на китаристи цигулари и всичките тея болести си имат сложни имена :P

аз не знам късметлия ли съм ама по принцип свиря по 5-10 часа на ден, просто защото няма какво друго да правя (освен ако не се случи да имам класно на следващия ден, ама то аз заради китарата миналата година си прецаках успеха в училище хехе) и държа китарата "неправилно" - поне не както пише в учебниците, а пак няма акорд, който да ми създава проблеми. опа много се отклонявам :read: :D

та който може да ме просветли относно какво е гранулом получава една хипотетична, метафорична и особено несигурна бира :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами прасе гранулом е една инфекция на кожата.при мен възникна от ядене на ноктите.значи от вътрешната страна пръста почна да ме боли.после гранулома проби кожата и излезна и си растеше навън.значи представлява едно като мехур.мойто беше пълно с кръв.добре че отидох на време,иначе ако бях там примерно след година щяха да ми отрежат прилично количество от пръста,но се отървах само с малко кожа :dance: а и гранулома май не може да се хване от китарата.или поне аз не съм чувал :beer: да не се притесняваш.извинявам се за оффтопика и аз

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.