Jump to content
Българският форум за музиканти

няколко нуубски въпроса.


Лелдорин

Recommended Posts

здрасти.реших да попитам няколко нуубски въпроса.знам да смешни са и аз съм смешен че ги задавам ама няма как не разбирам ;) да започвам.

1.за какво служи това дефретване?нали то е онова дето си махаш прагчетата и слагаш някакви други работи?

2.какво е тремоло? ;)

3.какво е floyd rose? :D

4.каква е разликата между единичните и двойните адаптери и как да ги разпознавам?

5.нещо повечко за ефектите може ли?кой са най-често използвани,кой къде се използват(в кой стил музика),какви марки има и колко върви цената и тн...имаше нещо ефекти с педали и ефекти на усилвателя нещо такова.нз.обяснете и това плс :hello: и последно-не ми се смейте :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ми сега ще ти обясня по Мечешки, с по-прости думи, а утре като се наспят знаещите ще ти го обяснят както си трябва ;)

1. Тука друг да разправя......аз моите праг4ета не си ги давам.....:)

2. Ми тва е ръчката, която седи на магаренцето (там дет се закачат струните на тялото, не на грифа дето са ключовете.......ами на тялото...)....та тая ръчка като я натиснеш и струните се отпускат малко и тона става по нисък........и така може да се създаде ефект на трептене на тона ...мисля, че самата дума произлиза от трептене.

3. Това е 2. в зряла възраст.......тона може освен да се сваля, и да се вдига ......и то в по-голяма степен. При 2. ефекта е около 0,5-1,5 тона.

Floyd Rose е име на продукт, което е станало нарицателно за тази система, която се произвежда и от други фирми както по лиценз, така и видоизменена.

4. Единичните са с един ред метални кръгчета (това са краищата на магнитите), а двойните са като два единични лепнати един до друг. Единичните имат ясен отчетлив звук.......много са готини, но лесно се смущават от електромагнитни полета и имат лек но досаден шум, а при двойните този проблем е решен, като електрическата схема е направена така, че шума от двата единични адаптора (които изграждат двойния) да се компенсират. Това е за сметка на яснота на звученето и звука е по-мазен, тлъст го наречи (те затуй май им казват на Fender Stratocaster-ите с двойни адаптори Fat (дебел, тлъст) Strat). Но това не значи че двойните не са хубави, напротив екстра са .....просто са различни :) Сега има модели двойни адаптори с размера на единични, както и адаптори с един широк магнит вместо например 6 отделни магнита.......и др.

Аз се изморих да пиша.....дано ми разбереш от писанията..... отивам да спя ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами мерси че ми помогна.разбрах някой неща :) а я да попитам като си взимам китара с какви адаптори да гледам да е?а и някой може ли да даде снимка на единичен и на двоен?мерси :hello:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

китара като за начало е без значение каква ще вземеш - откъм пикъп

много по-важно е да ти е удобна за свирене, защото ще минат няколко годинки преди да усетиш истинската разлика между единичен и двоен пикъп

от друга страна можеш да се водиш и от твоите желания - аз например като почвах да свиря на китара много се кефех на Джими Пейдж от Лед Цепелин и затова си взех Лес Пол китара - с два двойни пикъпа

после пък се кефех на някой джаз китаристи и си взех пак с два двойни пикъпа

 

води се от това, което ухото ти казва - пробвай в магазина и двата вида и избери това, което те кефи повече

ако не откриваш разлика - взимай, което и да е

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виж тази картинка, на нея са показани част от адапторите произвеждани от DiMarzio - много добра марка за адаптори:

(Ако не си добре с английския: humbucker = двоен; single coil = единичен)

http://www.jemsite.com/tech/img/t_pu_ibz2.jpg

Като си купуваш китара гледай не толкова адапторите а самото тяло, изработката, ГРИФА (да ти е удобен, че той ти е връзката с инструмента, а адапторите ги забрави...могат да се заменят, а и като напомпаш звука с ефекти, може да изкараш приличен звук от почти всеки адаптор), хубаво е струните да са ниско над прагчетата, без това да води до бръмчене когато натискаш различните позиции по грифа. От личен опит мога да ти кажа, че Ibanez правят фантастични грифове за цената си.....моя е супер удобен и един гладък......не отстъпва на китари за по 1200 лв., а е 840 лв. От по-евтиния клас.......Jackson са хубави, в края на краищата и Squier Stratocaster е решение. Може да чуеш противоречиви мнения за последния, но зависи на каква бройка ще попаднеш. Аз сум свирил на много качествени екземпляри. Просто не са скъпи....200-300 лв. май бяха.

За усилвател.........ми има комбо-та.....комбинация между говорител, усилвател и вграден овърдрайв (туй дет прави жицата в солата....като дистъра) и да речем някой ревърб (придава обемност на звука най-грубо казано)...има и врътки за тона...ниски, средни, високи. Тук избора е голям. Има за 80 има и за над 1000 лв. Последните са много симпатични, но ............аз си вадя готин звук и с усилвател за 80 лв и 4-5 ефекта (общата им цена е като на един приличен усилвател, ма мен ме кефят така наречените "камиончета" - педалите с ефекти). Зависи какви пари имаш...

Айде за сега толкова.....питай конкретни въпроси....и най-важното....ползвай търсачката на форума, за да откриеш темите, в които са дискутирани тези и други въпроси (които сигурно те вълнуват)..........прочети старите теми.

Чао за сега :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ок мерси за информацията.но не искам някой да ми казва земи си това то е добро като за начало.аз не искам като за начало.не знам ама защо примерно да похарча 500-700 лева за начална екипировка като като гледам мога да си взема хубава китара за тия пари?ами може ли да ми кажете какви ефекти най-много се ползват в метъла и тн и кой да си взема.и по колко вървят.а доколкото разбрах за една китара най-важното е да ми е удобна тя и грифа така ли?и да я пробвам и ако ми хареса звука да я взимам?то не било сложно избирането на китара бе :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

но не искам някой да ми казва земи си това то е добро като за начало.аз не искам като за начало.не знам ама защо примерно да похарча 500-700 лева за начална екипировка като като гледам мога да си взема хубава китара за тия пари?

МНОГО МНОГО АМА МНОГО АДСКИ СИ ПРАВ!!!

 

Не знам защо масово сред съветите на "китаристите" с опит към начинаещите много често може да се чуе различна вариация на репликата "Абе като за начало си вземи тая китарка пък после като задобрееш ..." с идеята, че като станеш много добър на дръвце, на което грифът му е дебел три пръста и за да успееш да опреш струната в прагчето се иска половинчасова загрявка преди това с дъмбели, видиш ли после като хванеш добра китара ще си Бог. Повярвай ми, ако някой ти даде такъв съвет от този момент нататък го отсвирвай като човек на чиито професионален съвет можеш да се довериш. Ако някой се допита до мен за подобно нещо, моето мнение би било, да отдели абсолютно максималната сума, която може да си позволи за добър инструмент. Не пести пари от китарата за да останат за ефекти, усилватели и т.н. Вземи си добър инструмент. За сумата, която посочваш 500-700 лв. може да се вземе прилична китара. Но не прави компромиси да си вземеш някоя за 250-300, че да остане и за усилвателче и ефектче. Дай ги всичките само за китарата. Повярвай, това е инвестиция, която ще ти се отблагодари напред във времето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ми аз за малко над 300 си взех китара + усилвател с вграден дисторжън (или по-скоро овърдрайв де)+калъф+перца+кабел

иначе в метъла се кибичи яко distortion а рядко се среща и wah-wah

иначе за метъл най-често са с двойни адаптери китарите, ама както вече разбра, много по-важно е китарата да ти е удобна, звука може да се коригира

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Абе като за начало си вземи тая китарка пък после като задобрееш ..." Повярвай ми, ако някой ти даде такъв съвет от този момент нататък го отсвирвай като човек на чиито професионален съвет можеш да се довериш.

зависи приятел - трудно е да обясниш на някой, който идва на първи урок по китара в живота си, че трябва да отдели 700лв за китара, и още толкова за кубе и ефекти. това са МНОГО ПАРИ. особено за начинаещ. не се знае кога ще му стихне ентусиазма все пак, или кога ще го завърти живота. иначе ето мнението ми според твоята логика - отдели 10 000лв и вземи един Гибсън Лес Пол и едно Меса Буги и тва е. щото квото и да си говорим всички китари и кубета под 1000лв са за начинаещи.

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

зависи приятел - трудно е да обясниш на някой, който идва на първи урок по китара в живота си, че трябва да отдели 700лв за китара, и още толкова за кубе и ефекти. това са МНОГО ПАРИ. особено за начинаещ. не се знае кога ще му стихне ентусиазма все пак, или кога ще го завърти живота. иначе ето мнението ми според твоята логика - отдели 10 000лв и вземи един Гибсън Лес Пол и едно Меса Буги и тва е. щото квото и да си говорим всички китари и кубета под 1000лв са за начинаещи.

 

Идеята ми беше, че е желателно да се отдели максимално възможната сума, която дадения човек може да си позволи за добър инструмент и че личното ми мнение е, че дори и най-начинанещия е добре и силно препоръчително да започне свиренето си на максимално най-добрия инструмент, който може да си позволи. Терминът "китара за начинаещи" поне за мен е лишен от всякакъв смисъл.

 

А относно многото пари - музикалния бизнес, пазар и т.н. в България е такъв, че всяка китара е много пари от гледна точка, че възвращаемоста на парите дадени за нея клони усилено към нула. Поне аз като съм си купувал китара съм бил с ясната идея, че задоволявам една свое желание от което никога навярно няма да имам финансова изгода, но чисто емоционалната, духовна или както искаш го наречи обвързаност с този инструмент е много много над тези неща.

 

Относно Гибсън Лес Пол - :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виж - аз те подкрепям в това, което казваш, но за България е невъзможно

 

как ще отдели начинаещ 500-600лв за китара ? а как ще реши коя китара от този диапазон да купи ? защото тук не е Англия или САЩ, където с надницата от МакДоналдс можеш да купуваш китара всеки месец. тук купуваш една за години напред, най-често........ трудно е......... а ето, че не може сам да избере. ето че и моя съвет за Гибсън Лес Пол пък на теб не харесва - ти казваш примерно да вземе Ибанец. и той като начинаещ кво прави ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

виж - аз те подкрепям в това, което казваш, но за България е невъзможно

 

как ще отдели начинаещ 500-600лв за китара ? а как ще реши коя китара от този диапазон да купи ? защото тук не е Англия или САЩ, където с надницата от МакДоналдс можеш да купуваш китара всеки месец. тук купуваш една за години напред, най-често........ трудно е......... а ето, че не може сам да избере. ето че и моя съвет за Гибсън Лес Пол пък на теб не харесва - ти казваш примерно да вземе Ибанец. и той като начинаещ кво прави ?

Да, така е. Съгласен съм. Мир :D

А относно Ibanez недей така ме набеждава. Голям фен съм но друга марка ми е на мен на сърцето. В идеалния случай, където финансовата бариера не е проблем бих казал да се вадят между $2500 - $2800 и направо да се започва с тежката артилерия USA серията на Jackson

Пожелавам я на всеки независимо дали е супер начинаещ, нехващал китара или вече виртуоз. Пожелавам си я и на мен но май само пожелание ще си остане ... :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм.пешо как така кой начинаещ ще отдели 500 лева за китара?че то парите дето събирам да не зависят от уменията ми?бих предпочел да дам 1000-1200 лева за китара+техника сега,отколкото да дам първо 400-500 лева за техника която ще ползвам 2-3 години и после да дам още 1200.не мерси :D а я да попитам нещо.значи в малкия цум видях има джаксън-и.мисля че бяха кели и разни други.по 500-600 лева върви цената доколкото разбрах.да събирам ли за тях или да се ориентирам към други?или пък да ги търся по евтини?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хм.пешо как така кой начинаещ ще отдели 500 лева за китара?че то парите дето събирам да не зависят от уменията ми?бих предпочел да дам 1000-1200 лева за китара+техника сега,отколкото да дам първо 400-500 лева за техника която ще ползвам 2-3 години и после да дам още 1200.не мерси :D а я да попитам нещо.значи в малкия цум видях има джаксън-и.мисля че бяха кели и разни други.по 500-600 лева върви цената доколкото разбрах.да събирам ли за тях или да се ориентирам към други?или пък да ги търся по евтини?

браво на теб приятел

аз от свиря от немалко време и все още трудно понасям загубата на 500лв за инструмент, камо ли за 1000-1200лв.........започнах да свиря на кремоната на един приятел, след няколко месеца си купих моя за 120лв. след 2-3 години пак ми дадоха електрик и после събирах и си взех за 600лв Епифон Лес Пол Стандарт, с който свиря и досега и бих казал, че е сериозна китара. ти дай 1200 за нещо, и след години ще кажеш дали ти върши работа

Редактирано от kitaratapesho
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Bobolin

Човече не си прав според мен. Макар че парите са изключително важен въпрос аз не го гледам от тази точка... или поне не изцяло от тази. Ето какво мисля - идеята е, че начинаещия не знае какво иска. Как да му обясня на един начинаещ коя китара ще му е по-хубава? Jackson King V или Gibson Les Paul или Fender Stratocaster или еди кое си?

Истината е, че нещата трябва да ги открие сам. Адски много хора почват да свирят и викат "еми аз слушам Диму Боргир (примерно) и искам това да свиря". След което почват с Диму Боргир и виждат че не могат да свирят 16тинки в 399 и свирят нещо друго. Постепенно възгледите им се променят и съответно изсискванията им към китарата. А ако са последвали твоята теория, те ще имат китара, която може повече да не ги радва толкова, която обаче е струвала немалко пари. Затова не е хубаво да се хвърлят луди пари в началото. Отде да знам дали пича иска флойд или не? аз мога да му обясня какво представлява и да му кажа, според мен дали ми харесва ама мнението ми е повече от субективно. Ето, ако дойде при мен, аз ще му кажа - това и това, после ако отиде при някой друг той ще му каже друго и така. Като навлезе, може да реши дали иска Fender Stratocaster за да свири Клептън или Gibson Les Paul за нещо друго. Ето примерно Les Paul-овете, забелязал съм са с доста по-дебели грифове (имам предвид от моя Jackson :D ) и не ме кефят. Обаче ако някой почне и те послуша, реши "еми Гънс супер ме кефят" или "тия китари са супер яки" и даде много пари за един хубав Лес Пол, после ако реши че иска да свири сола и открие че повече го кефят по-тънки грифове и ще е дал много пари без да е доволен...

 

Не знам дали се изразих ясно, аз понякога не съм много добър в обясненията :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.